• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Bałkany 2017 ze Szczecina!

  2017-07-14
  W końcu przyszło lato, czas więc zacząć plany urlopowe! Jako że Polacy w ostatnich latach zakochali się w Bałkanach postanowiliśmy przybliżyć Wam te rejony. Sprawdźcie, dlaczego warto odwiedzić Chorwację, Czarnogórę oraz Bośnię i Hercegowinę!

  Chorwacja

  Według najnowszych danych wakacje w Chorwacji spędza co roku średnio niemal 600 tys. Polaków. Nic w tym dziwnego, skoro czeka tam na nas niezwykła przyroda, malownicze plaże czy urokliwe miasta i miasteczka, a wszystko uzupełnia przepyszna bałkańska kuchnia.

  To położone u wybrzeży Adriatyku państwo oferuje wręcz niezliczoną ilość atrakcji, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Są tu idealne warunki do plażowania, kuszącego dodatkowo pięknymi widokami wybrzeża dalmatyńskiego z gęsto rozsianymi na lazurowej tafli wody wysepkami. Chcąc udać się na jedną z nich świetnym wyborem będzie Korcula – domniemane miejsce narodzin podróżnika Marco Polo, Hvar czy Krk z doskonale rozwiniętą infrastrukturą i bazą turystyczną – hotelami o różnych standardach i bogatym zapleczem gastronomicznym. Dla tych, którzy wolą aktywnie spędzać czas, ale niekoniecznie lubią zwiedzać, Chorwaci także przygotowali masę rozrywek – w wielu miejscach można spróbować swoich sił w nurkowaniu czy w kitesurfingu.

  Kolejnym argumentem przemawiającym za wakacjami w Chorwacji są tamtejsze parki narodowe, należące do najpiękniejszych w całej Europie. Najbardziej znanym z nich jest Park Narodowy Jezior Plitwickich, w którym ułożone kaskadowo akweny formują malownicze wodospady, a woda na ich dnie jest krystalicznie czysta. Wraz z bujną roślinnością okalającą cały teren parku tworzą one zapierającą dech w piersiach scenerię, której na pewno nie uświadczy się w naszym rodzimym kraju. Warto zajechać także do Parku Narodowego Paklenica w górach Velebit, aby zobaczyć Malą i Veliką Paklenicę – dwa krasowe kaniony, na których dostępne są również drogi wspinaczkowe.

  Będąc w Chorwacji nie można pominąć Dubrownika, chyba najbardziej popularnego wśród tamtejszych turystów miasta. Obowiązkowym punktem podróży jest spacer ulicą Stradun – najbardziej znanym i najpiękniejszym traktem Starego Miasta, które jako całość zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warte zobaczenia są także barokowy kościół św. Błażeja – patrona miasta, miejscowe pałace (przede wszystkim Sponza i Rektorów) i plac Luza z kolumną Rolanda. W Dubrowniku znajduje się też chyba najbardziej znane Stare Miasto na świecie, które wraz z zespołem miejskich fortyfikacji z XVIII wieku stało się scenerią słynnego serialu „Gra o tron”. Jego uliczki, mury i baszty posłużyły twórcom za stolice przynajmniej dwóch potężnych, ale odmiennych królestw.

  Czarnogóra

  Miejsce to jest jeszcze nieco zapomniane, ale w ostatnich latach robi się coraz bardziej popularne wśród turystów, nie tylko z Polski. Bo wciąż jest w nim trochę tajemnicy.

  Podstawą wizyty w Czarnogórze jest zatoka – Riwiera Budvańska, „nowa mekka” entuzjastów leniwego wypoczynku nad Adriatykiem. Z jednej strony Budvę, stolicę regionu, otaczają wysokie szczyty gór, a z drugiej do wypoczynku zachęcają czyste plaże nad lazurowym brzegiem Adriatyku, oczywiście odpowiednio zaopatrzone w zaplecze turystyczne w postaci hoteli, pubów i restauracji. Samą Budvę należy także zwiedzić, zaczynając na przykład od Starego Miasta z fortyfikacjami i umocnieniami z XV wieku, licznymi muzeami i cerkwiami. Z miasta można popłynąć na Wyspę św. Mikołaja, z której roztacza się piękny widok na riwierę.

  Perłą w koronie jest Zatoka Kotorska, jeden z najpopularniejszych kierunków w Czarnogórze. Morze wcina się tu w ląd, co sprawia, że majestatycznie otaczają je szczyty okolicznych gór, przypominające fiordy północy. U wybrzeży zatoki znajdują się trzy duże miasta – Kotor, Perast i pamiętający czasy antyku Risan, z kościołami, pałacami i umocnieniami wybudowanymi na przestrzeni wieków w różnych stylach.

  Bośnia i Hercegowina

  Ta destynacja również jest jeszcze niedoceniana i często pomijana w wakacyjnych podróżach Polaków. A kraj ten ma do zaoferowania nie mniej niż popularna Chorwacja, można nawet rzec, że ze względu na mniejszą ilość turystów – niektórym może spodobać się bardziej.

  Może nie każdy o tym wie, ale Bośnia i Hercegowina posiada dostęp do morza. Wszystko dzięki jednemu miastu – Neum, ciągnącym się na kilkunastokilometrowym odcinku biegnącym wzdłuż wybrzeża Adriatyku. Neum posiada dobrą bazę, zbudowaną specjalnie z myślą o turystach stawiających na wypoczynek na plaży, a także na „wypady” do Chorwacji – ceny są tutaj niższe, a miasto położone jest zaledwie 60 km od Dubrownika.

  Tym, którym na plażę nie po drodze, polecamy stolicę kraju – Sarajewo. Warto zajrzeć na tamtejszą starówkę – najbardziej reprezentacyjną część miasta z rynkiem, na którym można zobaczyć unikatową bośniacką zabudowę. Na obrzeżach starówki, nad rzeką Miljacką znajduje się miejsce zamachu na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda, będącego przyczyną wybuchu I wojny światowej. Oprócz tego, jak to zwykle na Starych Miastach bywa, i to wypełnione jest budowlami sakralnymi, pomnikami i innego rodzaju zabytkami.

   

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere