• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Gdańskie zabytki otwierają wnętrza... muzyce

  2017-07-11
  O Gdańsku wiele można powiedzieć. Jest miastem z burzliwą przeszłością, ważnym ośrodkiem kultury, symbolem. Dziś stolica Pomorza posiada ponadtysiącletni bagaż doświadczeń i jest jednym z najcenniejszych zespołów zabytkowych w Polsce. Grzech więc tego nie wykorzystać, prawda?

  Są tacy, którzy przyjeżdżając nad morze stawiają tylko na wycieczki na plażę. Ale są także osoby, które odwiedzając Trójmiasto wolą spędzać czas aktywnie i oczekują czegoś więcej. Do nich właśnie skierowane są letnie wydarzenia przygotowywane przez liczne instytucje kultury działające nad Motławą. Śmiało można stwierdzić, że jedną z tych, które przodują w organizowaniu ciekawych, czasami nawet niestandardowych wydarzeń jest Polska Filharmonia Bałtycka.

  Orkiestra PFB rokrocznie wychodzi z gmachu na Ołowiance, grając koncerty w historycznym centrum Gdańska. Już od kilku lat gdańszczanie i odwiedzający Trójmiasto turyści mają okazję uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu, łączącym mufzykę z historią stolicy Pomorza. Jedni i drudzy co roku tłumnie biorą udział w odbywających się w sierpniu koncertach z cyklu Muzyka w Zabytkach Starego Gdańska. 

  W pierwszej połowie sierpnia niemal codziennie melomani mają okazję usłyszeć muzykę największych twórców w wykonaniu znakomitych muzyków. Nie są to jednak zwykłe koncerty. Można to nazwać cyklem muzycznych spotkań historycznych, z których każde odbywa się w innym miejscu – na sali koncertowej zabytkowej siedziby Filharmonii na Ołowiance, w muzeach czy we wnętrzach przepięknych gdańskich kościołów. W tej niezwykłej scenerii melomani mogą wysłuchać utworów mniej i bardziej znanych twórców, w standardowych i nieco bardziej wyszukanych aranżacjach. A dlaczego „muzyczne spotkania historyczne”? Przy dźwiękach wykonywanych przez Orkiestrę PFB usłyszeć można opowieści o ponadtysiącletniej historii grodu nad Motławą, a także poznać skrywane przez niego tajemnice. Wszystkie prelekcje historyczne prowadzi Aleksander Masłowski, miłośnik i badacz historii Gdańska.

  pfb_lipiec

  W tym roku cykl Muzyka w Zabytkach Starego Gdańska zdominują świątynie. Rozpoczniemy 1 sierpnia w XIX-wiecznym kościele Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny, gdzie grupa Baltic Trio wykona polskie utwory znane wszystkim m.in. ze srebrnego ekranu. Dzień później przeniesiemy się do zabytkowego kościoła św. Franciszka z Asyżu, w którym kwartet smyczkowy wykona kompozycje Antoniego Dvořaka, a w towarzystwie sopranistki Katarzyny Syguły – pieśni Jeana Sibeliusa. 3 sierpnia z kolei słuchaczy czeka koncert w wybudowanym w XV wieku kościele św. Jana Bosko na gdańskiej Oruni, gdzie wybrzmią utwory Zelenka, Bacha, Telemanna i Haendla. W piątek, 4 sierpnia odbędzie się koncert w bazylice św. Brygidy, jednej z najpiękniejszych gdańskich świątyń. Następnego dnia w kościele rektorskim św. Józefa przy ul. Elżbietańskiej Bałtycki Kwintet Dęty zagra kompozycje Jana Sebastiana Bacha: Symfonię nr 5 oraz Fantazję c-moll.

  8 sierpnia, po kilku dniach przerwy, zmienimy nieco klimat i spotkamy się w zborze „Radość Życia” Kościoła Zielonoświątkowego przy ul. Menonitów w gdańskim Śródmieściu. W środę, 9 sierpnia w kościele rektorskim św. Jakuba Apostoła ojców Kapucynów usłyszymy Trombon Quartet w składzie: Adam Wiśniewski, Marek Sikora, Mariusz Stawski (puzon) oraz Zenon Gileta (tuba). Dzień później przeniesiemy się na Żabi Kruk – do kościoła św. Piotra i Pawła, jednej z największych gotyckich świątyń w Gdańsku. W tym miejscu wybrzmią dźwięki oboju, klarnetu i fagotu – wystąpi Krakowskie Trio Stroikowe. 11 sierpnia koncerty powrócą na chwilę w mury Ołowianki, gdzie w Sali Kameralnej pojawią się Janusz Szadowiak (trąbka) oraz Hanna Dys (pozytyw). Cykl Muzyka w Zabytkach Starego Gdańska zakończymy w Narodowym Muzeum Morskim w sobotę, 12 sierpnia. Melomani będą mieli okazję usłyszeć flecistkę Dorotę Pawlus i grającą na gitarze Weronikę Rydzewską, które zaprezentują utwory Astora Piazolli, Béla Bartóka i Máximo Diego Pujoli.

  Projekt Muzyka w Zabytkach Starego Gdańska dofinansowany jest z budżetu Miasta Gdańska. Wstęp na koncerty odbywające się w ramach cyklu jest bezpłatny. Szczegółowy program znajdziecie Państwo na stronie internetowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

  Bilety pozostałe wydarzenia PFB dostępne są w kasach na Ołowiance oraz w sprzedaży internetowej na www.filharmonia.gda.pl.

   

  tekst: Katarzyna Szewczyk

  źródło fot.: PFB

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere