• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Sobieszewo – spotkanie z naturą

  2017-07-07
  Niektórzy nie zdają sobie sprawy, że w granicach administracyjnych Gdańska mieści się całkiem spora wyspa. Możliwe, że niedługo we władanie przejmą ją... skauci i harcerze!

  Wszyscy dobrze znają północno-zachodni kraniec Gdańska: starą Oliwę z Parkiem Oliwskim, Katedrą, ZOO i Uniwersytetem Gdańskim oraz tętniącą miejskim życiem Żabiankę z pełnym plażowiczów Jelitkowem. Ale na drugim końcu miasta, czyli jego wschodnim końcu, znajduje się równie ciekawa dzielnica, będąca w całości... wyspą.

  Sobieszewo zewsząd otoczone jest wodą. Od północy opływa je Zatoka Gdańska, od południa Martwa Wisła, od zachodu Śmiała Wisła, od wschodu Przekop Wisły. Dzięki temu ta dzielnica Gdańska jest jednocześnie trzecią co do wielkości wyspą w Polsce i największą spośród wszystkich 34 dzielnic miasta, niemal dwukrotnie większą od i tak dużej Oliwy. Na tym porównania między tymi dwiema jednostkami administracyjnymi miasta się kończą – Sobieszewo to zupełnie inny obraz Gdańska, choć równie interesujący.

  prot_1

  Sobieszewo funkcjonuje z dala od miejskiego zgiełku. Wyspa to przede wszystkim bliskość przyrody, jaką trudno spotkać gdzie indziej. Na jej terenie mieszczą się nawet dwa rezerwaty przyrody: Ptasi Raj z jeziorem o tej samej nazwie i jeziorem Karaś oraz Mewia Łacha, w którym żyje niewielkie stadko fok szarych, a czasami pojawiają się też foki pospolite, które nieczęsto zaszczycają polskie wybrzeże swoją obecnością. 

  Wielkość wyspy, połacie nietkniętej ludzką ręką przyrody oraz piękne widoki sprawiają, że Wyspa Sobieszewska jest idealnym miejscem na wszelkiego rodzaju pikniki, kempingi czy wypady piesze i rowerowe. Na wszelkich spragnionych przyrodniczych wrażeń turystów i miejscowych czekają szlaki turystyczne: pieszy, mający 10 km długości, oraz rowerowy im. Wincentego Pola o długości 24 km. Jeśli ktoś chce sięgnąć wzrokiem dalej, nie ma problemu. Wystarczy wspiąć się na punkt widokowy w wieży ciśnień „Kazimierz”, znajdującej się około 45 metrów nad poziomem morza. Nie zapominajmy też o tym, że Sobieszewo to przepiękne i ciche plaże, na których raczej nie spotkacie tłumów takich jak w Brzeźnie czy Jelitkowie. To wszystko sprawia, że wyspa coraz częściej jest gospodarzem ciekawych plenerowych wydarzeń. Wszystko to zaowocowało kandydaturą Wyspy Sobieszewskiej na gospodarza międzynarodowego zlotu skautów Jamboree w 2023 roku. Jeśli Sobieszewo zostanie wybrane gospodarzem imprezy, na wyspie powstanie tymczasowe miasteczko dla 40 000 uczestników zlotu z całego świata. 

  Światowe Jamboree Skautowe jest wyjątkowym wydarzeniem, w którym uczestniczą skauci z całego świata. Budowa miasteczka wymaga specjalnego przygotowania. Już teraz trwają prace nad poprawą infrastruktury miejskiej. Niebawem zniknie most pontonowy, a w jego miejscu pojawi się nowoczesny most zwodzony. Rozwijana jest także komunikacja wodna – poza promem kursującym sezonowo do Świbna funkcjonuje także tramwaj wodny do Głównego Miasta. W najbliższych latach przybędzie także ścieżek rowerowych – budowę ponad 4 kilometrów nowych szlaków, które wejdą w skład europejskiej sieci dróg rowerowych Euro Velo. W ramach przygotowań do Jamboree powstaną także wypożyczalnie rowerów i kajaków, nowe miejsca noclegowe czy informacja turystyczna.

  prot_2

  Prace nad przygotowaniem Sobieszewa do Jamboree już ruszyły. Niedawno 21 instytucji i organizacji podpisało Partnerstwo na Rzecz Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej, w którym zobowiązały się do działania na rzecz integracji mieszkańców wyspy, prac infrastrukturalnych, promowania Sobieszewa pośród mieszkańców miasta i turystów, rozwoju sportów wodnych na wyspie, wspierania ciekawych inicjatyw obywatelskich i dbania o ochronę przyrody. Przygotowania do Światowego Jamboree Skautowego 2023 są jedynie pretekstem do tych działań, z których skorzystają mieszkańcy Sobieszewa, nawet jeśli wyspa finalnie nie zostanie gospodarzem imprezy. Gdyby tak się stało, to mimo wszystko uczucie harcerzy do Wyspy Sobieszewskiej nie osłabnie – jeszcze w 2018 roku zjadą się tu harcerze z całej Polski w ramach Zlotu Stulecia ZHP, a w 2021 roku odbyć się tutaj może Europejskie Jamboree Skautowe. Spodziewajcie się zatem dużej ilości radosnej młodzieży na wyspie!

  Światowe Jamboree Skautowe to największe i najważniejsze wydarzenie Światowej Organizacji Ruchu Skautowego, organizowane przez jego narodowe organizacje (w przypadku Polski jest to Związek Harcerstwa Polskiego). Uczestniczy w nim przede wszystkim młodzież w wieku 14-18 lat. Jeśli Sobieszewo zostanie wyłonione jako gospodarz imprezy, do Gdańska w ciągu dwóch tygodni zjedzie około 40 tys. uczestników oraz 65 tys. odwiedzających z ponad 160 krajów. Polska jeszcze nigdy nie gościła Jamboree u siebie – w Europie Środkowej ten przywilej ostatnio mieli Węgrzy, przy czym było to w 1933 roku. Najbliższa edycja imprezy odbędzie się w 2019 roku w Stanach Zjednoczonych. Poprzednio, w 2015 roku, skauci spotkali się w Japonii.

  Galeria
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere