• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Kazimierz Dolny – magia nad Wisłą

  2017-07-06
  Kazimierz Dolny - małe miasteczko nad Wisłą – to jeden z najbardziej urokliwych zakątków w Polsce. Niegdyś miasto królewskie, dziś „szkatułka” wypełniona perłami zachwycającej renesansowej architektury, malowniczych drewnianych willi, podcieni i ganków.

  Niespotykany nigdzie indziej krajobraz Małopolskiego Przełomu Wisły z górującymi nad doliną rzeki wzgórzami, porozcinanymi gęstą siecią wąwozów, porosłymi lasami i sadami. Atmosfera dawności i czasu zastygłego w bielejących kamieniach porosłych dzikim winem, ślady żydowskiego „sztetl Kuzmir” oraz tradycja kolonii artystycznej dodają miasteczku magii i tajemniczości, przyciągając z ogromną siłą i zapadając głęboko w serce.

  Początki Kazimierza Dolnego sięgają średniowiecza. Już w XI w. istniała tu osada zwana “Wietrzną Górą”. Od końca XIII w. przez Kazimierz biegł jeden z głównych szlaków handlowych. Z początkiem XX w. miasteczko weszło w „wiek sztuki”, stając się ulubionym plenerem malarskim i siedzibą kolonii artystycznej. Po wojnie znów zaczęli zjeżdżać tu malarze pejzażyści, pojawiły się ogólnopolskie festiwale - Kapel i Śpiewaków Ludowych, filmowy, cykle koncertów organowych, kultury żydowskiej. I tak jest do dziś. 

  kazimierz_dolny

  ZABYTKI I MIEJSCA

  Kościół farny to najstarsza spośród trzech świątyń w miasteczku. Jej początki sięgają roku 1325. Świątynia rozbudowana przez Jakuba Balina w stylu tzw. „renesansu lubelskiego” (ostatnia przebudowa w latach 1610-1613). Kościół kryje we wnętrzu m.in. najstarsze w Polsce organy z 1620 r. 

  Zamek wzniesiony został w XIV w. Pierwotną twierdzę tworzyły kamienne, sięgające wysokości 7 metrów mury, z czworokątną wieżą w narożniku. Mury otaczały obszerny, nieregularny dziedziniec. Zamek i wieża to wspaniałe punkty widokowe. 

  Kamienice Przybyłowskie pod św. Mikołajem i św. Krzysztofem - jedne z najsłynniejszych polskich kamienic epoki renesansu, powstałe w 1615 r. Ich właścicielami byli bracia Mikołaj i Krzysztof Przybyłowie, którzy przyozdobili je wizerunkami swoich świętych patronów (stąd nazwy). Całość fasad wieńczą okazałe późnorenesansowe attyki. 

  Mięćmierz to średniowieczna osada, której mieszkańcy trudnili się flisactwem i rybołówstwem. Dziś stanowi niemal żywy skansen. Wyjątkowa drewniana zabudowa nadaje jej niezwykłego charakteru. Kilka chałup i stodół nadal krytych jest strzechą. 

  Pierwsze wzmianki o Górze Trzech Krzyży pochodzą z XVI w. Krzyże przez lata były odnawiane i konserwowane lub wręcz rekonstruowane. Ich symbolika nawiązuje do upamiętnienia epidemii z początków XVIII w. Odnoszą się do tego napisy widniejące na środkowym krzyżu. Panoramę rozciągającą się ze wzgórza można zaliczyć do niepowtarzalnych. 

  Lessowe wąwozy stanowią jedną z największych atrakcji związanych z Kazimierzem Dolnym. Ich gęstość przekracza 10 kilometrów długości na 1 km2 . Do najbardziej znanych należą: Korzeniowy Dół, Plebanka i Granicznik. Ten pierwszy nie jest zbyt długi, w sam raz na spacer nawet z dziećmi, a kilkumetrowej wysokości ściany porośnięte korzeniami drzew wprost zachwycają swoimi kształtami. 

  kazimierz_dolny_2

  IMPREZY I FESTIWALE

  Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych (czerwiec) to cykliczna impreza, promująca kulturę ludową i folklor. Biorą w niej udział kapele ludowe, instrumentaliści grający na tradycyjnych instrumentach i zespoły śpiewacze. Wydarzeniu od lat towarzyszą Targi Sztuki Ludowej. Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych to najbarwniejsza, najgwarniejsza i najbardziej rozśpiewana kazimierska impreza.

  Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi (sierpień) to święto filmowej różnorodności, najprzyjemniejsza impreza lata. Festiwal stał się jedną z największych filmowych imprez prezentujących najcenniejsze polskie i zagraniczne produkcje. Ideą, która przyświeca organizatorom, jest łączenie twórcy z odbiorcą literatury, muzyki, plastyki, fotografii, czyli wszystkich dyscyplin, z których czerpie X Muza. Siłą festiwalu jest możliwość codziennego spotkania z artystami - czerwony dywan zastąpiliśmy kawiarnią festiwalową, w której każdy może spotkać swoich ulubieńców.

  Kazimiernikejszyn (lipiec) to wydarzenie, które funduje przygodę daleko wykraczającą poza tradycyjne festiwalowe ramy. Koncerty żywiołowe, grane przez muzyków, którzy nade wszystko cenią zabawę i kontakt z publiką. Do tego pełen relaks na półdzikiej plaży, w lesie i kazimierskich wąwozach, z hamakami, leżakami, strefa nudy, kanioning, pływanie łodziami pychowymi oraz silent disco w środku miasta. 

  Kazimierski Jarmark Świąteczny (grudzień) połączony jest z Kiermaszem Smaków Regionalnych „Zasmakuj w Kazimierzu”, podczas którego można spróbować tradycyjnych potraw regionalnych, świątecznych, produktów ekologicznych itp. Największą atrakcją dla najmłodszych uczestników Jarmarku jest przyjazd na kazimierski rynek Mikołaja ze słodkimi upominkami.

  Galeria
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere