• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Bursztynowa tradycja i innowacja w ECS

  2017-06-17

  Już po raz drugi w Europejskim Centrum Solidarności można będzie zapoznać się z bliska z jednym z najważniejszych i najpiękniejszych symboli Gdańska – z bursztynem. 

  „Bursztyn bałtycki. Tradycja i innowacja” – taki tytuł nosi wystawa, którą będzie można oglądać w ECS od 10 lipca do 17 września. – Postawiliśmy na bursztyn jako wizytówkę Gdańska i sposób, by opowiedzieć o tym, że jesteśmy miastem nowoczesnym, a jednocześnie przywiązanym do naszych wielowiekowych tradycji – mówią organizatorzy wystawy. Nic w tym dziwnego, bo ten złocisty kruszec był niezwykle ważnym czynnikiem dla powstania i rozwoju miasta. Wspomnijmy tylko o tym, że duży wpływ na powstanie pierwszej osady w miejscu dzisiejszego Gdańska miał fakt, że tutaj właśnie odławiano i handlowano bursztynem. Nad Zatokę Gdańską ciągnęły rzesze poławiaczy i kupców nawet znad Morza Śródziemnego. Miejsce wystawy w ECS wybrano nieprzypadkowo. – W ten sposób łączymy ze sobą dwie ważne marki Gdańska – wolność i bursztyn – mówi Robert Pytlos, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. bursztynu i jeden z kuratorów wystawy.

  bursztyn_gdansk

  Na wystawie „Bursztyn bałtycki. Tradycja i innowacja” znajdą się przede wszystkim prace wykonane z bursztynem bałtyckim. Część z nich to dzieła nagradzane m.in. na największych na świecie targach Amberif i Ambermart oraz w międzynarodowych konkursach wzorniczych. Wszystko po to, by pokazać niezwykłe możliwości artystyczne i użytkowe bursztynu bałtyckiego.

  Wystawa została podzielona na sześć tematycznych sekcji. Pierwsza z nich nosi nazwę „Wiedza o bursztynie” i zostaną w niej pokazane naturalne okazy bryłek i inkluzje. „Cytaty natury” zaprezentują przykłady biżuterii, powstałej poprzez minimalną lub wręcz żadną ingerencję w strukturę bursztynu. W dziale „Sztuka współczesna” można będzie zobaczyć najbardziej ekskluzywne i najdroższe dzieła, zaś w strefie „Innowacyjny design” zaprezentowane zostaną nowatorskie projekty studentów Akademii Sztuk Pięknych
  w Gdańsku. „Ekskluzywne rzemiosło” pozwoli prześledzić związki między współczesnymi pracami, a tradycjami rzemieślniczymi jeszcze z XVI-XVII wieku. W dziale „Moda na bursztyn” zwiedzający będą mogli obejrzeć elementy kolekcji biżuterii prezentowane na Gali Mody i Bursztynu Amber Look.
  Łącznie w ECS na pasjonatów bursztynu czekać będzie około 200 eksponatów, z których część należy do kolekcji, których nie można oglądać na co dzień nigdzie indziej. Pośród nich będą prace z projektu Trend Book 2017, Gdańsk Baltic Amber Biennale 2017 oraz Międzynarodowych Warsztatów Bursztynniczych odbywających się w Gdańsku w latach 2009-2016. Wszystkie będą umieszczone w nowoczesnych multimedialnych witrynach z transparentnymi ekranami i specjalnie na tę okazję zaprojektowanych gablotach. Wystawę uzupełnią prezentacje multimedialne, animacje i warsztaty.

  Ekspozycja ma za sobą już pierwszy sukces – wystawa oparta na powyższej koncepcji, ale znacznie mniejsza, pokazywana była przed dwoma laty podczas Milano Expo. Obejrzało ją wtedy ponad 1,7 miliona osób z całego świata. Jej kuratorami są profesor Sławomir Fijałkowski z Wydziału Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku oraz Robert Pytlos, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. bursztynu. Dyrektorem artystycznym jest Małgorzata Gliwińska–Radwańska, a koordynatorem technicznym Anita Dmowska. Organizatorami wystawy są Wydział Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Gdańsku we współpracy z Europejskim Centrum Solidarności, Krajową Izbą Gospodarczą Bursztynu, Stowarzyszeniem Twórców Form Złotniczych, Związkiem Miast i Gmin Morskich oraz Związkiem Rzemiosła Polskiego.

  – Od zeszłego roku staramy się budować nową bursztynową tradycję. Chcemy żeby każdego roku w ECS była jakaś fajna duża wystawa poświęcona bursztynowi – mówi Robert Pytlos. – W tym roku postanowiliśmy zrobić wystawę z naciskiem na biżuterię artystyczną, ale także z dużym aspektem edukacyjnym.

  bursztyn_gdansk_2

  Zeszłoroczna bursztynowa wystawa w Europejskim Centrum Kultury „Bursztyn. Dzieła. Myrta”, przyciągnęła kilkanaście tysięcy zwiedzających. Jednocześnie rekordową frekwencję zanotowała stała wystawa w Muzeum Bursztynu – odwiedziło je 99 tysięcy osób. – Pokazuje to, że w Gdańsku w sezonie letnim potrzebujemy jak najwięcej różnorodnych atrakcji związanych z bursztynem – komentuje Pytlos. – Staramy się promować Europejską Stolicę Bursztynu wielotorowo. Oprócz tego, że będziemy mieli wystawę w ECS, to przy samym Muzeum Bursztynu stanie także instalacja wodna „Poszukiwacz bursztynu”. Będzie służyła edukacji przez zabawę. W zeszłym roku ludzie ją oblegali. Znalezienie kawałka bursztynu w Gdańsku w fontannie okazało się ogromną atrakcją – dodaje.

  „Bursztyn bałtycki. Tradycja i innowacja”

  10 lipca – 17 września

  Europejskie Centrum Solidarności

  Plac Solidarności 1

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere