• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Sopot Classic: w innym świecie

  2017-06-10
  Od siedmiu już lat, na przełomie lipca i sierpnia przez kilka dni w Sopocie króluje muzyka. Wszystko za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sopot Classic, dzięki któremu melomani rokrocznie stają się uczestnikami niecodziennego wydarzenia artystycznego. I tym razem Maestro Wojciech Rajski i jego znakomici goście zabiorą nas w fascynującą podróż muzyczną.

  Tradycyjnie już festiwal rozpocznie się na deskach Opery Leśnej. W tym roku koncert inauguracyjny odbędzie się 30 lipca, kiedy podczas Gali Hiszpańskiej muzycy przeniosą nas wprost na Półwysep Iberyjski.

  Dzień później w sopockim kościele św. Jerzego wystąpi jeden z najwybitniejszych zespołów dętych na świecie – German Brass. Jedenastoosobową formację tworzą grający na trąbkach Matthias Höfs, Werner Heckmann, Uwe Köller i Christoph Baerwind, waltorniści: Wolfgang Gaag i Klaus Wallendorf oraz puzoniści: Alexander Erbrich-Crawford, Fritz Winter i Uwe Füssel, a także grający na tubie Stefan Ambrosius i perkusista Herbert Wachter. Miłośnikom sopockiej Filharmonii znana jest zapewne postać znakomitego niemieckiego trębacza Matthiasa Höfsa, którego mieliśmy już okazję usłyszeć w roli solisty na czerwcowym koncercie w PFK Sopot.

  Założony w 1974 roku zespół German Brass w mistrzowski sposób łączy elementy klasyczne i ponadczasowe, poważne i zabawne. Elastyczność repertuaru, w którym obok Wagnera i Bacha odnaleźć można Szostakowicza, oraz swoboda w sięganiu do różnorodnych stylistyk, takich jak jazz, dixieland, bossa nova czy muzyka filmowa zapewniły zespołowi powszechne uznanie i światowe sukcesy. W 2016 roku muzycy uhonorowani zostali prestiżową nagrodą Echo Klassik dla najlepszego zespołu. German Brass udało się stworzyć „jedność w różnorodności” – ukształtować unikalny, charakterystyczny dźwięk zbiorowy z wielu wybitnych indywidualistów muzycznych.

  Podczas koncertu muzycy wykonają dzieła takich klasyków jak Jan Sebastian Bach, Wolfgang Amadeusz Mozart czy Johann Strauss. Usłyszymy również utwory Leonarda Bernsteina z opartego na motywach „Romea i Julii” musicalu „West Side Story”, a na zakończenie zespół wykona aranżację słynnej „Błękitnej rapsodii” George’a Gershwina. To wychodzące poza utarte schematy dzieło, określane przez młodego wówczas kompozytora „muzycznym kalejdoskopem Ameryki”, na stałe zapisało się w historii muzyki.

  Każdego roku w programie festiwalu znajdują się utwory powstające na przestrzeni wielu wieków oraz pochodzące z najrozmaitszych stron świata, umożliwiając obcowanie z dźwiękami budującymi tożsamość środowisk, z jakich się wywodzą. W tym roku już na otwarciu udamy się do Hiszpanii, a 4 sierpnia – w nostalgiczną podróż do świata muzyki baroku. W programie znajdziemy zatem wirtuozowskie koncerty „Rudego Księdza” z Wenecji. Tego niezwykłego wieczoru przeplatać się będą arie Antonio Vivaldiego i Georga Friedricha Hӓndela w wykonaniu Jakuba Józefa Orlińskiego, artysty związanego od 2016 roku z Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Młody śpiewak jest jednym z największych talentów kontratenorowych, jaki objawił się w ostatnich latach. Towarzyszyć mu będzie Cappella dell’Ospedale della Pietà, która z powodzeniem kontynuuje tradycję XVII-wiecznej trupy działającej pod tą samą nazwą. Ta wyjątkowa orkiestra powstała na wzór modelu słynnej orkiestry Antonio Vivaldiego, której znakomite kompozycje i poziom artystyczny sprawiły, że w bardzo krótkim czasie zyskała ona uznanie jednej z najlepszych orkiestr na świecie. Dzisiaj Cappella to międzynarodowa grupa młodych, pełnych pasji artystów z Włoch, Polski, Austrii, Francji i Holandii, specjalizujących się w grze na instrumentach z epoki baroku, w swoim repertuarze propagujących muzykę tego okresu. Zespół poprowadzi absolwent krakowskiego konserwatorium i inicjator reinkarnacji Capelli – Stefan Plewniak.

  Podczas siódmej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sopot Classic muzyka po raz kolejny opuści bezpieczne mury filharmonii i wyjdzie poza utarte ścieżki. Charakteryzujące się niepowtarzalną atmosferą i niesamowitą energią koncerty formacji German Brass oraz Cappella dell’Ospedale della Pietà z pewnością zapiszą się w pamięci słuchaczy jako niezwykłe doświadczenia muzyczne. Różnorodność repertuarowa oraz wysoki poziom artystyczny pozwoli każdemu odnaleźć w festiwalowym świecie coś dla siebie i dać się uwieść dźwiękom, obrazom i emocjom bijącym ze sceny.

  źródło: PFK Sopot

  źródło fot.: PFK Sopot

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere