• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Kierunek miesiąca: Madryt

  2017-06-09
  Madryt to dziś nie tylko stolica Hiszpanii – to kulturalne i gospodarcze centrum Półwyspu Iberyjskiego. Do opisania nawet głównych atrakcji tego miasta potrzebowalibyśmy książki, a więc wybraliśmy najlepsze z najlepszych.

  Gdzie to jest?

  Madryt, jak przystało na stolicę, leży w samym centrum Hiszpanii. Ale nie tylko – miasto położone jest w na Wyżynie Kastylijskiej, w centralnej części Półwyspu Iberyjskiego. Smaczku dodaje fakt, że wybudowane zostało nad rzeką Manzanares, u podnóży pasma górskiego Sierra de Guadarrama.

  Jak tam dotrzeć?

  Dostać się tam można bezpośrednio z Lotniska Warszawa/Modlin liniami lotniczymi Ryanair. Port lotniczy Madryt-Barajas to główne lotnisko w Hiszpanii i jedno z największych w Europie i na świecie. Położone jest zaledwie dwanaście kilometrów od centrum miasta i bardzo dogodnie połączone z jego najważniejszymi ośrodkami.

  Położenie Madrytu w samym środku Hiszpanii sprawia, że jest on głównym węzłem komunikacyjnym w tym państwie. Bez problemu i w krótkim czasie dostaniemy się stąd do Walencji, Barcelony, Sewilli czy innych turystycznych miast półwyspu.

  madryt

  Dokumenty

  Hiszpania należy do Unii Europejskiej i strefy Schengen, wylatując z Polski podróżny potrzebuje jedynie dowodu osobistego lub paszportu.

  Co zobaczyć?

  Puerta del Sol – „Brama Słońca”, serce miasta, plac, z którego mierzy się odległości do wszystkim miejsc w Hiszpanii – tzw. „kilometr zero”. Na placu znajduje się Real Casa de Correos z wysoką wieżą zegarową oraz posąg niedźwiedzia zjadającego owoce z drzewa, nawiązujący do herbu Madrytu. Na tym właśnie placu mieszkańcy miasta zbierają się w Sylwestra, by zgodnie z tradycją o północy zjeść dwanaście winogron – jedno po każdym uderzeniu zegara.

  Plaza Mayor – główny plac Madrytu, stanowiący pozostałość tego z XVII wieku. Stanowi on swoisty „punkt startowy” dla turystów – w jego pobliżu znajduje się wiele atrakcji turystycznych.

  „Trójkąt Sztuki” – określenie stosowane w stosunku do trzech muzeów: Prado, Thyssen-Bornemisza i Narodowego Muzeum Sztuki Królowej Zofii. Wszystkie z nich usytuowane są w pobliżu parku Retiro.

  Muzeum Prado – punkt obowiązkowy na mapie każdego turysty odwiedzającego Madryt. Jedno z najbogatszych muzeów na świecie, posiadające w swoich zbiorach malarstwo hiszpańskie, włoskie, flamandzkie, brytyjskie, francuskie, holenderskie i niemieckie. Zobaczyć tam można między innymi obrazy Velazqueza, Goi, El Greco, Rubensa, Tycjana czy Memlinga. Dziś kolekcja znajdująca się w muzeum (gromadzona de facto od XVI wieku) jest imponująca: znajduje się tam około 7,6 tys. obrazów, tysiąc rzeźb, 4,8 tys. miedziorytów i 8,2 tys. rycin, nie licząc rzeźb, sztuki i dokumentów historycznych. Dokładne zwiedzenie całego muzeum w ciągu jednego dnia jest praktycznie niewykonalne.

  Muzeum Thyssen-Bornemisza – posiada w swoich zbiorach obrazy z prywatnej kolekcji barona Heinricha Thyssen-Bornemisza i jego syna Hansa, którzy zgromadzili dzieła z różnych okresów – od włoskiego gotyku aż po pop art. W muzeum znajdziemy obrazy Tycjana, Goi czy van Gogha.

  Narodowe Muzeum Sztuki Królowej Zofii – ostatnie z „Trójkąta Sztuki”, w którym zobaczyć można sale poświęcone twórczości wielkich hiszpańskich malarzy, takich jak Picasso, Dali czy Miro. Najsłynniejszym chyba obrazem znajdującym się w zbiorach muzeum jest „Guernica” Pabla Picassa, poświęcona wydarzeniom, które miały miejsce podczas wojny domowej w Hiszpanii.

  madryt_2

  Pałac Królewski – wybudowany w XVIII wieku na wzgórzu jest drugim co do wielkości pałacem w zachodniej Europie. Nie spotkamy w nim dziś monarchów, częściowo został udostępniony turystom, znajdziemy tam za to, bagatela, 2,8 tys. mniejszych i większych pomieszczeń! Koniecznie trzeba zobaczyć Salę Tronową, Gabinet Porcelanowy, zbrojownię oraz kaplicę. Warte uwagi jest również niestandardowe Muzeum Farmacji. W Pałacu znajdziemy niezliczoną ilość gobelinów, bibelotów i dekoracji, a także wielkie dzieła znanych malarzy – Goi, Caravaggia czy Rubensa. Budynek otoczony jest pięknymi ogrodami królewskimi i parkiem Campo del Moro.

  Świątynia Debod – miejsce bardzo nietypowe – starożytna egipska świątynia z II wieku p.n.e... pierwotnie znajdująca się w południowym Egipcie, a podarowana Hiszpanii przez to państwo. Świątynia znad Nilu liczy sobie 2,2 tys. lat i poświęcona jest bogowi Amonowi i Izydzie. Posiada liczne sale, z których najważniejsza jest sala Kaplina – zachowana w oryginalnym stanie najstarsza część budowli. Dziś znajduje się w parku niedaleko Pałacu Królewskiego i rozciąga się z niej widok na Casa de Campo – największy park miejski w Madrycie.

  Santiago Bernabeu – najsłynniejszy chyba stadion piłki nożnej na świecie, nierozerwalnie związany z klubem Real Madryt. Może pomieścić niemal 85,5 tys. kibiców i jest dostępny do zwiedzania, w ramach programu „Your Bernabeu”. Można między innymi zobaczyć piłkarskie szatnie, ekspozycję trofeów czy salę poświęconą historii „Królewskich”.

  Plaza de Toros de Las Ventas – największa arena corridy w Hiszpanii, mieszcząca ponad 23,5 tys. widzów. Zmagania torreadorów są na Półwyspie Iberyjskim wciąż żywe – w Madrycie w przystępnej cenie można takowy zobaczyć w każdą niedzielę i święto urzędowe. Szczególnie polecany jest pokaz odbywający się 15 maja, podczas stołecznego święta Feria de San Isidro. W tym miejscu znajdziemy również muzeum corridy. Co ciekawe, na wybudowanej w 1929 roku arenie odbywają się także inne wydarzenia sportowe oraz kulturalne – występowały tam takie gwiazdy, jak The Beatles AC/DC czy Coldplay.

  Ciekawostki

  W rankingu brytyjskiego magazynu „Monocle” z 2010 roku Madryt znalazł się w pierwszej „10” miast na świecie pod względem najwyższej jakości życia.

  Będąc w Madrycie warto zorientować się w przygotowanych przez Urząd Miasta kartach turystycznych, ułatwiających dostęp do wydarzeń kulturalnych i zapewniających przyjezdnym liczne zniżki, np. na komunikację miejską, wejścia do muzeów, a nawet na rozmowy telefoniczne.

  Mnóstwo ulic i budynków w Madrycie zaprojektował jeden człowiek – Emilio Castelar.

  Z tego miasta pochodzi najsłynniejszy i najbardziej utytułowany klub piłkarski świata – Real Madryt, a za jego sprawą mieszka tu najwięcej... wikingów – tak bowiem określani są kibice zespołu. Poza klubem piłkarskim istnieje jeszcze Real Madryt grający w koszykówkę.

  Niedaleko popularnego deptaka Calle Arenal znajduje się działająca ponad 120 lat czekoladziarnia Chocolateria de San Gines. Koniecznie trzeba tam zajrzeć i spróbować tradycyjnego churros w towarzystwie gorącej czekolady. Otwarte 24/7!

  Pogoda

  Madryt leży w klimacie śródziemnomorskim, a więc miesiące zimowe są tu łagodne, lecz chłodne, a letnie – ciepłe, momentami (głównie w lipcu i sierpniu) gorące. Dla tych, którzy nie przepadają za zimą dobrą wiadomością jest niemal całkowity brak śniegu. Średnia dzienna temperatura wynosi wówczas około 10 st. C, natomiast od maja do września termometry wskazują nawet 28 st. C w dzień i 16 st. C nocą.

  źródło: Porto Lotniczy Warszawa/Modlin

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere