• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Powitaj lato z Ołowianką!

  2017-05-31
  „Wszystko co dobre szybko się kończy” – mówi stare powiedzenie. Nie znaczy to jednak, że po tym nie może nastać jeszcze więcej dobrego! W czerwcu w Filharmonii Bałtyckiej czeka nas zakończenie Sezonu Artystycznego, a uwerturą do kolejnego będzie Gdańskie Lato Muzyczne.

  Już od kilku lat gdańska Filharmonia, wzorując się na słynnym brytyjskim cyklu „The Proms”, którego tradycja sięga już 1895 roku, wychodzi poza utarte schematy i częściowo przenosi się na świeże powietrze. Tym samym już w czerwcu PFB startuje z Koncertami Promenadowymi, które podzielone będą na dwie części. Pierwsza, bardziej klasyczna, odbywać się będzie w murach Filharmonii, z kolei druga, nieco lżejsza repertuarowo, w bardziej swobodnej atmosferze – na Scenie Letniej. W części wydarzeń udział mogą wziąć wszyscy, bez względu na zawartość portfela – za wyjątkiem miejsc siedzących wstęp na koncerty plenerowe jest wolny!

  Pierwszy z Koncertów Promenadowych odbędzie się już 2 czerwca o godz. 19:00 w Sali Koncertowej na Ołowiance, a jego bohaterem będzie Carl Orff i jego słynna kantata sceniczna „Carmina Burana”. Oparte na średniowiecznym zbiorze pieśni dzieło z 1937 roku znane jest bardzo szerokiej publiczności, co ciekawe – często nawet tego nieświadomej. Wszystko za sprawą otwierającego fragmentu „O Fortuna”, którego niesamowity potencjał potwierdza się dziś na każdym kroku życia kulturalnego. Utwór ten obecny jest dosłownie wszędzie, począwszy od współczesnej muzyki, poprzez film, na grach komputerowych kończąc, sprawiając, że „Carmina Burana” stała się jednym z najpopularniejszych dzieł wokalno-instrumentalnych XX wieku.

  pfb_2_1

  Carl Orff jest główną postacią I Koncertu Promenadowego, ale nikt przecież nie powiedział, że na tym kończy się nasz wieczór! Po tym, jak wybrzmią ostatnie dźwięki kantaty „Carmina Burana” specjalnym koncertem pożegnamy Sezon Artystyczny 2016/2017. Ze sceny wybrzmią dźwięki najpiękniejszych oper Mozarta (arie „E Susanna non vien! Dove sono i bei momenti” z „Wesela Figara” oraz „La ci darem la mano” z „Don Giovanniego”), Pucinniego („Quando men vo” z „Cyganerii”), Bizeta („Votre toast” oraz preludium z pierwszego aktu „Carmen”), Rossiniego („Largo al factotum della citta” oraz uwertura do „Cyrulika sewilskiego”), Verdiego („Questa o quella” z „Rigoletta”), Sorozabala („No puerde ser” z „La tabernera del puerto”) oraz Dionizettiego („Una furtiva lagrima z „Eliksiru miłosnego”). 

  Przy okazji obu koncertów usłyszymy znakomitych muzyków Orkiestry PFB pod batutą maestro Massimiliano Caldiego. Na scenie pojawi się także Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego, który poprowadzi Marcin Tomczak, a także Chór Dziecięcy „Canzonetta” pod kierownictwem Teresy Pabjańczyk. Nie zabraknie oczywiście solistów – arie operowe wykonają Agnes Molnár (sopran), Gabriele Ribis (baryton) oraz Ricardo Mirabelli (tenor).

  Kilka dni później, 11 czerwca, czeka nas II Koncert Promenadowy, składający się z dwóch części. Pierwsza z nich odbędzie się w Sali Koncertowej PFB i poświęcona będzie w całości naszemu rodzimemu kompozytorowi, a zarazem patronowi Filharmonii – Fryderykowi Chopinowi. Jego utwory wykona rewelacyjny kanadyjski pianista Charles Richard-Hamelin, laureat nagrody Krystiana Zimermana za najlepszą sonatę na XVII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim. Po tym występie przeniesiemy się na Scenę Letnią, na której Orkiestra Simfoniczna PFB, którą ponownie pokieruje znakomity dyrygent Massimiliano Caldi, wykona utwory Beethovena, Prokofieva czy Dvořáka.

  Ostatni, III Koncert Promenadowy – „Klasyka szklanego ekranu” odbędzie się 17 czerwca i będzie w całości poświęcony muzyce filmowej. Ponownie zaczniemy w Sali Koncertowej, gdzie Orkiestra PFB pod batutą maestro George’a Tchitchinadze zaprezentuje motywy znane wszystkim z dużego ekranu. Pięknych emocji nie zabraknie również na Scenie Letniej, z której wybrzmią wielkie filmowe hity zarówno z produkcji zagranicznych, jak i polskich.

  I Koncert Promenadowy sponsorowany jest przez firmę EDF Polska S.A. Cały projekt dofinansowany został ze środków Miasta Gdańska. Szczegółowy program znajdziecie Państwo na stronie internetowej PFB. Bilety na te i na pozostałe wydarzenia Polskiej Filharmonii Bałtyckiej dostępne są w kasach na Ołowiance oraz w sprzedaży internetowej na www.filharmonia.gda.pl.

  tekst: Katarzyna Szewczyk

  fot.: Ireneusz Skąpski

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere