• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Gorąco na Sopot Classic!

  2017-05-09
  Dyrektor Artystyczny Wojciech Rajski oraz Polska Filharmonia Kameralna Sopot już po raz siódmy zapraszają miłośników muzyki najwyższej próby do wspólnego przeżywania Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sopot Classic.

  Festiwal tradycyjnie inauguruje uroczysty koncert na deskach sopockiej Opery Leśnej. Tegoroczną edycję otworzy Gala Hiszpańska, która odbędzie się w niedzielę, 30 lipca. W sopockim amfiteatrze rozbrzmiewać będą utwory takich kompozytorów, jak Joaquin Rodrigez, Manuel de Falla, Gerónimo Giménez y Bellido czy Georges Bizet.

  Hiszpania i jej różnorodność muzyczna zainspirowała Dyrektora Artystycznego Festiwalu do wyboru kompozycji tego barwnego kraju jako motywu przewodniego wydarzenia. Zróżnicowana stylowo muzyka hiszpańska przez wiele stuleci kształtowana była przez liczne, zmieniające się przez lata wpływy kulturowe. Na przestrzeni wieków ewoluowała od średniowiecznego śpiewu wizygockiego przez religijną polifonię wokalną, do siedemnastowiecznej zarzuelli, która przeobraziła się w następnych stuleciach w popularną tonadillę i sainetę. Dopiero w XIX wieku odnowiła się tradycyjna narodowa opera, a także rozbudziło się zainteresowanie rodzimym folklorem i muzyką dawną.

  Prezentowane na festiwalu, pełne pasji i temperamentu brzmienia przeniosą gości Opery Leśnej w podróż do intrygującego świata muzyki półwyspu Iberyjskiego. Już przekrojowy program uświadamia, jak wielkie bogactwo dźwięków niesie ze sobą należąca do najstarszych w Europie Zachodniej muzyczna kultura Hiszpanii.

  pfk_1

  Maestro Wojciech Rajski zaprosił do współpracy cenionych wykonawców z całej Europy. Jednym z nich będzie hiszpańska mezzosopranistka Nancy Fabiola Herrera, która zasłynęła jako tytułowa Carmen w operze Bizeta. Liczne hipnotyzujące kreacje artystki utorowały jej drogę do największych operowych scen świata, takich jak Covent Garden w Londynie czy Bolshoi Theatre w Moskwie. W tym sezonie występuje w trzech produkcjach Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Na scenie pojawi się również ceniony za nieprzeciętne zdolności techniczne i interpretacyjne znakomity gitarzysta klasyczny – Łukasz Kuropaczewski. Jego album „Łukasz Kuropaczewski wykonuje muzykę hiszpańską” spotkał się z entuzjastycznymi opiniami krytyków, grę muzyka opisywano jako przekraczającą próg wirtuozerii i mistrzostwa. Na festiwalu solista zaprezentuje utwór zainspirowany pięknem ogrodów królewskich w Aranjuez „Concierto de Aranjuez” Joaquina Rodrigeza. Innym znakomitym gościem Gali będzie urodzony w Sevilli pianista Rodrigo Tomillo, którego usłyszymy w „Noches en los jardines de España” Manuela de Falli. W rytm ognistych rytmów Hiszpanii przeniesie nas grająca na castañuelas Maribel Gallardo. Ożywając w rękach artystki ten drewniany instrument wydaje specyficzne brzmienie hembra i macho. Na scenie obok muzyków pojawi się także formacja Asociación Danza Joven Mediterráneo, która dopełni muzykę jej naturalnym kontekstem – tańcem.

  Podczas siódmej Edycji Festiwalu Sopot Classic zabierzemy naszą publiczność w niezwykłą podróż muzyczną. Wyjątkowo energetyczny wieczór inauguracyjny, przepełniony muzyką hiszpańską i inspirowaną tym intrygującym krajem, na długo zapisze się w pamięci słuchaczy. Niewątpliwie różnorodny i wypełniony ognistymi dźwiękami repertuar Gali Hiszpańskiej sprosta najwybredniejszym gustom odbiorców. Spośród wielu możliwości spędzenia letnich wieczorów, jakie oferuje Trójmiasto, Gala Hiszpańska będzie unikalną propozycją łączącą szlachetne dźwięki muzyki klasycznej z hiszpańskim temperamentem.

  źródło: PFK Sopot

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere