• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Gryfy ponownie wylądują na Ołowiance

  2017-04-19
  Każdy chciałby, żeby trud, który wkłada w swoją pracę został zauważony. Nie inaczej jest z artystami, którzy – wciąż często niedoceniani przez innych – niejednokrotnie wkładają w to, co robią dużo więcej wysiłku, łącząc go z pasją i sercem. A tego przecież nie da się przebić.

  W dzisiejszym świecie kultury da się zauważyć pewien dualizm. Są sfery takie jak teatr, coraz bardziej wypierany przez kino, czy malarstwo, które od dawna nie przyciąga już takich rzesz wielbicieli jak kiedyś. Z drugiej strony mamy na przykład muzykę, która zawsze była i będzie popularna, chociaż i tutaj, ze względu na ogromne zróżnicowanie gatunków, widać wśród słuchaczy ogromną asymetrię. Mówi się, że płynąc z prądem ma się nieco łatwiej. Cóż – nie zawsze jest to prawda, a artysta z powołania po prostu takiego działania nie zaakceptuje.

  Dla takich właśnie ludzi powstają liczne nagrody, mające na celu nie tylko pomoc finansową, ale przede wszystkim promowanie ich twórczości, osiągnięć artystycznych i dokonań na rzecz kultury. W 1998 roku ówczesny wojewoda województwa gdańskiego Tomasz Sowiński postanowił wesprzeć artystów z Pomorza, ustanawiając Pomorską Nagrodę Artystyczną, do dziś honorującą najbardziej znaczące postaci i wydarzenia z dziedziny kultury i sztuki, jakie miały miejsce w roku poprzedzającym jej przyznanie. Już same nominacje przypominają Pomorzanom (i nie tylko) o dziełach, koncertach, spektaklach teatralnych, które już się odbyły, utrzymując jednocześnie w świadomości publicznej ich twórców, co jest najważniejszą rolą PNA.

  Dziś Pomorska Nagroda Artystyczna jest najważniejszym wyróżnieniem Samorządu województwa pomorskiego skierowanym do środowiska artystów. Zaprojektowana przez Marię Teresę Kuczyńską statuetka Gryfa Pomorskiego początkowo przyznawana była aż w dziesięciu kategoriach. Przez niemal dwadzieścia lat formuła zmieniła się – laureatów jest trzech, a dokładne kategorie, a nawet dziedziny, w których zostaną przyznane, nie są znane aż do momentu ogłoszenia nominacji. Z góry wiadomo jedynie, że trzy osoby otrzymają statuetkę Gryfa za osiągnięcia w zakresie kultury i sztuki. Zwycięzców wybiera Wielka Kapituła PNA, złożona ze wszystkich dotychczasowych nagrody, licząca dziś niemal sto osób. Dodatkowo przyznawany jest tytuł Pomorskiej Nadziei Artystycznej, którą zostaje uhonorowana obiecująca, młoda osobistość artystyczna, oczywiście z Pomorza.

  pfb_2

  Oprócz Wielkiej Kapituły swoje wyróżnienie przyznaje także marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Od lat osobiście wybiera on spośród nominowanych laureata Wielkiej Pomorskiej Nagrody Artystycznej za Mecenat Kultury. Jest to podziękowanie dla tych, którzy pomagają sztuce i kulturze, angażując niepubliczne środki finansowe we wspieranie artystów i instytucji kulturalnych na Pomorzu.

  Wśród tegorocznych nominantów zdecydowanie rządzą literaci. Spośród nich szansę na Gryfa za najlepszą kreację artystyczną mają między innymi Stefan Chwin, Dorota Karaś czy duet Katarzyna Banuch i Bartosz Filip. Za osiągnięcia w sztuce statuetkę mogą otrzymać Beata Ewa Białecka i Jacek Kornacki. Nie zabrakło też muzyków – za ścieżkę dźwiękową do filmu „Wołyń” nominację otrzymał Mikołaj Trzaska, a Michał Morus i Kamil Piotrowicz mają szansę na tytuł Pomorskiej Nadziei Artystycznej. Wybór już jest trudny, a to tylko niektórzy z nominowanych!

  Rokrocznie Gala wręczenia Pomorskiej Nagrody Artystycznej odbywa się na Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej – w tym roku wydarzenie to będzie miało miejsce już 27 kwietnia. Tradycyjnie, tuż po wręczeniu przez marszałka Mieczysława Struka nagród wszystkim zwycięzcom, na Ołowiance odbędzie się kończący Galę koncert symfoniczny.

  Na scenie pojawi się wybitny współczesny kompozytor – Paweł Łukaszewski w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej PFB. Zgromadzeni na sali uczestnicy Gali oraz melomani będą świadkami niecodziennego wydarzenia: jako jedni z pierwszych będą mieli okazję usłyszeć najnowszą kompozycję twórcy – „Wings Concerto. Koncert na dwa flety i orkiestrę kameralną”. Oprócz gdańskiej orkiestry swoje umiejętności na flecie zaprezentują również soliści – Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz.

  Poza „Wings Concerto” artyści wykonają utwory wielkich rosyjskich kompozytorów. Ze sceny wybrzmią dźwięki Divertimenta z baletu „Pocałunek wróżki” Igora Strawińskiego, będący hołdem dla twórczości Piotra Czajkowskiego. Usłyszeć będzie można również zbiory etiud-obrazów (Études-Tableaux) Siergieja Rachmaninowa w opracowaniu włoskiego kompozytora i dyrygenta Ottorino Respighiego.

  Szczegóły dotyczące wydarzenia znajdziecie Państwo na stronie internetowej PFB. Bilety na to i pozostałe wydarzenia Polskiej Filharmonii Bałtyckiej dostępne są w kasach na Ołowiance oraz w sprzedaży internetowej na www.filharmonia.gda.pl.

  Koncert został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. 

   

  tekst: Katarzyna Szewczyk

  źródło fot.: PFB

   

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere