• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Andrzej Saramonowicz

  Andrzej Saramonowicz – reżyser, scenarzysta, pisarz, dramaturg i dziennikarz. Autor największych polskich hitów komediowych w XXI w. (m.in. "Ciało", "Testosteron" i "Lejdis"). Jest jednym z najchętniej czytanych i najwyrazistszych niezależnych publicystów w kraju. Jego teatralny "Testosteron" – od wielu lat grany nieustannie w kilkunastu krajach - jest dziś jedną z najpopularniejszych polskich sztuk na świecie. Wydał dwie powieści („Chłopcy” w 2015 i „Pokraj” w 2018), które z miejsca stały się rozchwytywanymi bestsellerami. Członek zarządu Gildii Reżyserów Polskich.


  Czytanie według Saramonowicza: Bóg dźwięków

  2017-04-18

  Dożyliśmy smutnych czasów, w których inteligentowi należy tłumaczyć nie tylko, kto to John Coltrane, ale co to w ogóle jazz. I dlaczego nie powinno się go zastępować współczesnymi badziewiami dźwiękowymi w stylu… no, mniejsza z tym.

  coltrane

  Spróbuję więc wyłożyć to jak najprościej: Coltrane to Bóg. Sam mówił tak: „Moim celem jest prowadzenie życia prawdziwie religijnego i wyrażenie tego poprzez muzykę. Jeśli tak żyjesz, to zagranie tego nie stanowi problemu, ponieważ muzyka to cząstka całości”. Z życiem religijnym bywało u Coltrane’a różnie, ale czy Bóg musi być religijny? Ważne, by inni w niego wierzyli.

  „John Coltrane to dla mnie religia i kościół. To dźwięki wielkiej miłości do świata i ludzi, to porażająca duchowość i muzyczna głębia, to pochwała nieskończenie pięknego i nieskończenie brzydkiego” –  twierdzi Tymon Tymański, a ja zgadzam się z każdym słowem. 

  Książka podzielona jest na kilka części: w trzech pierwszych są wywiady z lat 1952-67, są też cytaty z Coltrane’a oraz rozmowy o nim z innymi muzykami. Mam świadomość, że „Coltrane według Coltrane’a” to nie jest pozycja dla każdego. Ale wiem też, że dla muzyków, miłośników jazzu oraz tych, którym w ogóle dobra muzyka nie jest obojętna, to rzecz obowiązkowa; genialny saksofonista opowiada z wielkimi szczegółami o swojej pracy, o innych muzykach, co robić, by być szczerym w sztuce i czyni to przeciekawie. „Nikt w jazzie, tak trafnie i wnikliwie, nie tłumaczy głębi, istoty i filozofii muzyki jak wielcy i sławni muzycy. Zwłaszcza Coltrane” – zapewnia Tomasz Stańko, a ja z kolei zapewniam, że należy mu wierzyć.

   

  Coltrane według Coltrane’a. Wywiady”, red. Chris De Vito, tłum. Filip Łobodziński, wyd. Kosmos Kosmos, Warszawa 2017

   

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere