• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Kierunek miesiąca: Wenecja

  2017-04-12

  Unikatowe miasto kanałów i mostów, ukrytych w bogato zdobionych zabytkowych budynkach. Miejsce wyjątkowe, w całości wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, słynące przede wszystkim z festiwalu filmowego, karnawału i najdroższego szkła na świecie.

  Gdzie to jest?

  Jest to stolica regionu Wenecja Euganejska, położonego na północy Włoch. Rozłożone jest na 118 wysepkach na Morzu Adriatyckim.

  Jak tam dotrzeć?

  Dostać się tam można dwa razy w tygodniu  bezpośrednio z Lotniska Warszawa/Modlin liniami lotniczymi Ryanair. Miasto stanowi znakomitą bazę wypadową – posiada dogodne połączenia z Rzymem, Mediolanem, Florencją, Bolonią czy Weroną, do których można dostać się zarówno pociągiem, jak i samolotem. Najdłuższa z tych podróży – koleją do stolicy Włoch – zajmie nam 3,5 godziny.

  Co zobaczyć?

  Plac św. Marka – najbardziej znany plac w Wenecji, położony w najstarszej części miasta. Miejsce nie do ominięcia ze względu na budowle, które się przy nim znajdują: Bazylikę św. Marka, Piazzetta di San Marco czy Pałac Dożów. Oprócz licznych muzeów znajdziemy przy nim sklepiki z pamiątkami, restauracyjki i kawiarnie, w tym tę najsłynniejszą w całej Wenecji – Caffe Florian.

  Bazylika św. Marka – budowę świątyni rozpoczęto już w XI wieku na pozostałościach kościoła wybudowanego na cześć jednego z ewangelistów. Jej przebudowywanie i ozdabianie ciągnęło się przez kolejnych osiem stuleci – ostatecznie przyjęła kształt krzyża greckiego, wzorowanego na bazylice w Konstantynopolu. Dziś jest to wielka mieszanka stylów, którą sami Wenecjanie uważają za najpiękniejszą chrześcijańską świątynię

  Dzwonnica św. Marka – zrekonstruowana wieża z XI wieku, najwyższa budowla w mieście. Niegdyś pełniła funkcję dzwonnicy, obserwatorium (m.in. Galileusza) czy strażnicy, dziś jest znakomitym punktem widokowym. Ma „zaledwie” 99 metrów wysokości i rozpościera się z niej piękny widok na Plac św. Marka i starą część Wenecji.

  Pałac Dożów – zabytkowa siedziba władców i rządu Republiki Weneckiej z XIV wieku, położona tuż przy Bazylice św. Marka. Obecnie w budynku znajduje się Museo dell’Opera, w którym można podziwiać architektoniczne pozostałości Pałacu z przestrzeni wieków. Do zwiedzania udostępnione są także inne pomieszczenia.

  Most Westchnień – najbardziej znany most w Wenecji i jeden z najbardziej znanych na świecie. Jego budowę zakończono na początku XVI wieku i łączy Pałac Dożów z budynkiem nowego więzienia (które wcale nowe nie jest – zostało wybudowane na przełomie XVI i XVII wieku). Swoją nazwę zawdzięcza XIX-wiecznym pisarzom, według których skazańcy, którzy prowadzeni byli owym mostem do swoich cel, tęsknie wzdychali na myśl o wolności.

  Most Rialto – najstarszy wenecki most, położony na Canal Grande. Jego historia sięga już XII wieku, kiedy w tym miejscu powstał pontonowy most Ponte della Moneta. W 1444 roku drewniany most zawalił się pod ciężarem ludzi, konstrukcję kamienną wybudowano dopiero w XVI wieku. Do 1854 roku był jedynym mostem na całym kanale, mimo że prowadził on do ważnej dzielnicy handlowej, od której przyjął swoją nazwę. Dziś jest to jeden z najczęściej fotografowanych obiektów na świecie.

  Ciekawostki

  Będąc w Wenecji koniecznie trzeba wybrać się na kawę – podobno to pierwsze miejsce w Europie, do którego dotarł czarny napój. Przy Placu św. Marka działa najstarsza i najbardziej znana kawiarnia we Włoszech – Caffe Florian, otwarta w 1720 roku.

  Do Wenecji warto pojechać w okresie karnawału, który co roku przypada w innym okresie, więc zawsze trzeba wyjazd ten zaplanować. Nieodłącznym jego elementem są kostiumy i – rzecz jasna – charakterystyczne maski, które przywdziewają tzw. maschere. Co ciekawe, większość „zabawiaczy” nie pochodzi z Włoch.

  Wenecki Festiwal Filmowy to jedna z najstarszych tego typu imprez na świecie, pierwszy raz zorganizowana w 1932 roku na wyspie Lido.

  Jak każde duże miasto, także Wenecja słynie z produkcji wyjątkowych towarów. Z wyspy Murano pochodzi najbardziej cenione i najdroższe szkło na świecie, zwane oczywiście weneckim. Będąc tam, można przy okazji zajrzeć do Muzeum Sztuki Szkutniczej. Wyspa Burano z kolei znana jest jako wyspa koronek – można tu odwiedzić poświęcone temu muzeum i oczywiście nabyć materiały, skrzętnie tworzone niejednokrotnie przez lata.

  Pogoda

  Wenecja Euganejska to region o łagodnym klimacie – średnia roczna temperatura waha się tu w granicach 14,5 st. C. Dzięki bliskości morza lata są ciepłe, ale niezbyt upalne (około 23 st. C.), a mroźne zimy – niezwykle rzadkie. 

  Jest to idealny kierunek dla tych, którzy od leżenia na plaży wolą aktywny wypoczynek. Nie warto jednak jechać tam późną jesienią i w zimie. Podnosi się wówczas poziom morza i występuje tzw. aqua alta (wysoka woda), która często zalewa Plac św. Marka, dostając się także do wnętrza Bazyliki. Z drugiej strony stanowi to swego rodzaju atrakcję – po nawet kilkudziesięciocentrymetrowej warstwie wody mogą swobodnie pływać gondole.

   

  fot.: pixabay.com

   

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere