• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Koncert, który uskrzydli

  2017-04-01
  Spośród wydarzeń, które wiosną odbędą się na gdańskiej Ołowiance wiele zasługuje na szczególną uwagę. Jedno z nich odbędzie się już w kwietniu – wtedy właśnie w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej będzie miała miejsce niesamowita światowa prapremiera.

  Tego typu wydarzenia zawsze są wyjątkowe i niezwykle wyczekiwane przez melomanów. Przecież usłyszeć jakiś utwór, nie wspominając już o całym koncercie, wcześniej niż inni z pewnością każdemu przynosi ogromną przyjemność i satysfakcję. Szczególnie wtedy, gdy jego twórcą jest tak wybitna osobowość, jak Paweł Łukaszewski, a towarzyszą mu nie mniej wybitni muzycy.

  W ramach wydarzenia, które odbędzie się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej 27 kwietnia o godzinie 19:00, jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich kompozytorów zaprezentuje prawykonanie swojego najnowszego dzieła – „Wings Concerto. Koncertu na dwa flety i orkiestrę kameralną”. Pawłowi Łukaszewskiemu będzie wówczas towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna PFB, natomiast partie solowe kompozytor powierzył docenionym na świecie flecistom i interpretatorom muzyki współczesnej – Agacie Kielar-Długosz i Łukaszowi Długoszowi. 

  pawe__ukaszewski12

  Kompozytor jak zwykle dołożył wszelkich starań, aby nie zawieść wielbicieli swojej muzyki i przedstawić im dzieło pełne i unikatowe. Utwór przez niego skomponowany jest zróżnicowany: soliści zaprezentują swoje umiejętności na flecie piccolo i flecie altowym, natomiast gdańska Orkiestra Symfoniczna – na dętych drewnianych instrumentach smyczkowych, z uzupełnieniem o partie perkusyjne. Tak skomponowany dobór pozwoli ukazać szerokie spektrum możliwości artystycznych orkiestry i zaproszonych do współpracy flecistów. Jednym z najważniejszych elementów kompozycji, który zapewni melomanom niezwykłe wrażenia, jest skontrastowana dwuczęściowa budowa utworu, podkreślająca jego oryginalność.

  Paweł Łukaszewski jest jednym z najwybitniejszych współczesnych polskich kompozytorów, którego utwory wykonywane są dziś na całym świecie – od Niemiec, poprzez Kanadę aż po Chiny. Wielokrotnie nagradzany i odznaczany, zdecydowanie zasłużył się dla promocji kultury polskiej za granicą, prezentując swoje kompozycje na najważniejszych festiwalach europejskich i światowych. Nie skupia się jednak wyłącznie na tworzeniu muzyki – jest bardzo aktywnym organizatorem życia kulturalnego. Pełni funkcję Prezesa stowarzyszenia „Musica Sacra”, jest też pomysłodawcą i organizatorem Międzynarodowego Konkursu Młodych Kompozytorów Musica Sacra w Częstochowie. Zasiada w Radzie Artystycznej Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater oraz Radzie Akademii Fonograficznej Nagrody Muzycznej „Fryderyk” (której sam jest siedmiokrotnym laureatem), niejednokrotnie zasiadał także w jury konkursów wyłaniających młode talenty kompozytorskie. Oprócz działalności kompozytorskiej zajmuje się dyrygenturą – od 2005 roku odnosi sukcesy z Chórem Katedry Praskiej (Warszawa-Praga), z którym w 2016 roku otrzymał Nagrodę Muzyczną „Fryderyk” w kategorii Muzyka Poważna za album DVD „Musica Caelestis”.

  Soliści koncertu – Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz są absolwentami prestiżowej Hochschule für Musik und Theater w Monachium oraz laureatami wielu znanych międzynarodowych konkursów muzycznych. Oboje koncertują jako soliści nie tylko w Europie, ale i na świecie, a Łukasz Długosz miał okazję występować w najbardziej prestiżowych salach koncertowych, takich jak nowojorska Carnegie Hall, sale Konzerthaus w Wiedniu i Berlinie czy Filharmonia Monachijska. Za wybitne osiągnięcia muzyczne otrzymał on szereg odznaczeń, m.in. od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagrodę Gasteig-Musikpreis, Zeit-Preis czy Deutsche Stiftung Musikleben. W 2010 roku artysta zadebiutował z uznaną London Symphony Orchestra, z którą nagrał płytę z koncertem Michaela Colina. Silnie związana z Monachium jest także Agata Kielar-Długosz, która jest członkiem Bayerisches Symphonieorchester München i ściśle współpracuje z Münchener Kammerorchester i Bach Collegium München. Oprócz tego koncertuje jako solistka z czołowymi orkiestrami w Polsce. Ci młodzi artyści posiadają unikalny na skalę światową dorobek twórczy, co w połączeniu z jedynym w swoim rodzaju projektem Łukaszewskiego z pewnością da niesamowity, atrakcyjny dla słuchacza efekt.

  Szczegóły dotyczące wydarzenia znajdziecie Państwo na stronie internetowej PFB. Bilety na to i pozostałe wydarzenia Polskiej Filharmonii Bałtyckiej dostępne są w kasach na Ołowiance oraz w sprzedaży internetowej na www.filharmonia.gda.pl.

  Koncert został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. 

  tekst: Katarzyna Szewczyk

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere