• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Szlak bursztynowy wciąż tętni życiem

  2017-03-10

  Jeśli kiedykolwiek byłeś w Gdańsku, to o bursztynie nasłuchałeś się sporo. To właśnie w tym miejscu, gdzie Wisła uchodzi do Zatoki Gdańskiej, kończył się antyczny szlak bursztynowy, który rozpoczynał się na południu Europy. I choć minęły milenia, to akurat się nie zmieniło. 

  Z bursztynem jest w zasadzie podobnie, jak ze złotem czy diamentami – jest kochany na całym świecie. Dlatego właśnie wszyscy ci przedstawiciele świata mody i designu, którzy są zainteresowani tym kruszcem, każdego roku pokonują setki, a nawet tysiące kilometrów, by spotkać się właśnie na końcu szlaku bursztynowego – w Gdańsku. Okazji ku temu nie brakuje. Dwie najbardziej spektakularne imprezy, których scenariusze kręcą się wokół bursztynu, to Amberif i odbywająca się w jego ramach Gala Bursztynu i Mody Amber Look.

  gdansk_4

  W tym roku Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif odbędą się już po raz 24. Kupcy zjadą do Gdańska w dniach 22-25 marca. Już od lat każdy Amberif to prawie 500 wystawców z 14 krajów oraz około 7 tysięcy odwiedzających z całego świata. Targi mają charakter branżowy, co oznacza, że mogą na nie wejść jedynie reprezentanci firm związanych ze sztuką jubilerską i użytkową. Niemniej jednak otwarta dla publiczności jest wieńcząca imprezę Gala Bursztynu i Mody Amber Look. Każdego roku prezentowane są podczas niej najnowsze trendy uwzględniające bursztyn w modzie, przygotowywane przez ekipy zestawione z projektantów odzieży i biżuterii, a pokazy mody przeplatane są wręczeniem nagród dla najlepszych wystawców i wyróżniających się projektantów.

  Amberif ma na celu nie tylko umożliwiać nawiązywanie kontaktów biznesowych reprezentantom świata mody i biżuterii, ale także kreować trendy i prezentować nowe spojrzenie na modę. Dlatego też w jego ramach działają różnorodne projekty, które animują polską i światową scenę modowo-jubilerską. Jednym z nich jest Amber Look Project, który nadzoruje projektant Michał Starost. Każdego roku w szranki staje kilka grup projektanckich z kraju i zagranicy, składających się z projektantów odzieży i ozdób. Tworzą oni całe kolekcje, które następnie prezentowane są podczas wspomnianej gali Amber Look. Amber Look Project ma za zadanie tworzyć więzy między światem biżuterii i mody, a przez to pobudzać kreatywność projektantów i w ten sposób systematycznie odmładzać bursztyn, tworzyć i pokazywać jego nowe zastosowania. 

  gdansk_5_1

  Kolejną inicjatywą działającą w ramach Amberif jest konkurs Amberif Design Award, w ramach którego wyłaniane są trzy najlepsze projekty biżuterii. W puli nagród czekają m.in. Nagroda Główna Prezydenta Miasta Gdańska w wysokości 10 tys. złotych oraz równorzędne nagrody Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników: Bursztynowa (zwycięzca otrzyma 1 kg bursztynu) i Srebrna (zwycięzca otrzyma 1 kg srebra). Amberif Design Award to jedno z niewielu wydarzeń artystycznych o międzynarodowej randze odbywających się na terenie Polski. Kuratorka konkursu Barbara Schmidt oraz członkowie jury – cenieni na całym świecie projektanci i eksperci – chcą w ten sposób promować bursztyn jako źródło wyrazu artystycznego. Każdego roku konkursowi przyświeca inne hasło. W tym roku prace interpretować będą zagadnienia dotyczące peryferiów i otwartości, na styku których tworzy się kreatywność. Kuratorka konkursu postawiła przed pochodzącymi z całego świata uczestnikami zadanie: „Jak możemy zinterpretować bursztyn w biżuterii, żeby mógł reprezentować nasze rozumienie peryferii i otwartości?”. Kto poradził sobie z nim najlepiej – dowiemy się rzecz jasna na gali Amber Look 2017.

  Targom Amberif towarzyszy także coroczna publikacja. Autorem „Trend Book 2017+” jest prof. Sławomir Fijałkowski, dziekan Wydziału Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku, ekspert w dziedzinie wzornictwa i współczesnej sztuki złotniczej, ale także praktyk – wzięty projektant i twórca biżuterii, jak również nauczyciel akademicki i wychowawca młodych twórców, którzy podbijają rynek. Podobnie jak w poprzednich latach, tak również i tym razem „Trend Book 2017+” zajmie się przewidywaniem nowych trendów we wzornictwie, designie i sztuce, ale także wskazywaniem nowych dróg rozwoju i rozwiązań technicznych i rynkowych, jak choćby cyfrowych metod projektowania i produkcji czy rosnącym zapotrzebowaniom rynków dalekiego wschodu.

  Mówiąc krótko, jak co roku na mecie antycznego szlaku bursztynowego pojawią się chyba wszyscy liczący się ludzie z branży, by wspólnie projektować, oceniać i tworzyć przyszłość bursztynu. Wszystko to odbędzie się oczywiście w Gdańsku, bo bardziej związanego miejsca dla złocistego kruszcu nie sposób znaleźć na mapie świata.

  24 Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif

  22-25 marca 2017

  AmberExpo

  Żaglowa 11, Gdańsk

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere