• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Nadchodzi nowe

  2017-02-08
  Wraz z nowym rokiem przyszła pora na duże zmiany w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Jednak żeby zmiany nadeszły potrzebny jest nie tylko czas, ale też odpowiedni ludzie.

  Śmiało można powiedzieć, że 10 lat to kawał czasu. W tak długim okresie można wiele dokonać, ale można też ten etap „przespać”. Szczęśliwie dla PFB i jej Orkiestry, maestro Ernst van Tiel – ustępujący właśnie Dyrektor Artystyczny – wybrał tę pierwszą opcję.v

  Z Polską Filharmonią Bałtycką holenderski dyrygent nawiązał współpracę w 2007 roku, by w 2012 roku związać się z nią na stałe. Dostrzegł w gdańskiej Orkiestrze ogromny potencjał, który potrafił odpowiednio wykorzystać. Sprawił, że filharmonicy prezentują dziś jeszcze wyższy poziom artystyczny, oferując własne, unikalne brzmienie i osiągając dzięki temu wiele sukcesów.

   Obejmując stanowisko dyrektorskie, Ernst van Tiel postawił sobie jeden cel – „odpoważnić” nieco muzykę poważną. Chciał, aby w progi Ołowianki zawitali nie tylko stali bywalcy, ale także ci, którzy do tej pory w tego typu koncertach nie uczestniczyli. W repertuarze PFB pojawiły się wydarzenia, wśród których każdy mógł znaleźć dla siebie coś interesującego, takie jak koncerty muzyki musicalowej czy filmowej. Ważną dla maestro kwestią było też wyjście Orkiestry poza mury filharmonii, co także udało mu się zrealizować – na kulturalnej mapie Trójmiasta pojawiły się wzorowane na angielskich BBC Proms Koncerty Promenadowe. Podczas trwającej kilka sezonów artystycznych kadencji Ernsta van Tiela częściej odbywały się również koncerty cykliczne, takie jak „Wielcy Dyrygenci” czy „Maestro nie tylko skrzypiec”. Dyrektor postawił na swoim i sprawił, że repertuar Polskiej Filharmonii Bałtyckiej stał się niezwykle zróżnicowany i daleko mu było do nudy.

  Ernst van Tiel wiele zdziałał także dla obecności gdańskiej Orkiestry na światowej scenie muzycznej. Pełen sukcesów na tym polu był jubileuszowy sezon artystyczny PFB. Jednym z najważniejszych był wyjazd filharmoników do Rosji, gdzie mieli okazję zagrać w prestiżowej Sali Koncertowej im. P. Czajkowskiego w Moskwie. Perłą w koronie było kilkutygodniowe tournée po USA, podczas którego Orkiestra zagrała aż 43 koncerty, również pod batutą maestro van Tiela. W kwietniu 2016 roku muzycy PFB po raz pierwszy w historii wystąpili także na Baltic Sea Festival w Sztokholmie – największym festiwalu muzyki poważnej w Skandynawii. Podczas każdego z wyjazdów filharmonicy dowiedli, że należą dziś do polskiej czołówki i reprezentują równie wysoki poziom, jak najbardziej znane światowe orkiestry.

  pfb_10

  – To był dla mnie ważny okres, spędziłem w Gdańsku wspaniałe cztery lata. Jestem dumny z każdego koncertu i z każdego wyjazdu Orkiestry, bo każdy występ, który daje muzyk, jest ważny, posuwa go o krok do przodu i dzięki temu on, a tym samym jego orkiestra, się rozwija. Jestem dumny z tego, że po koncertach dobre odczucia płynęły również od naszych słuchaczy – powiedział maestro van Tiel. – Niestety, nie jestem w stanie poświęcać wystarczającej ilości czasu na tak ważną pracę, jak ta. Filharmonia, a przede wszystkim Orkiestra, zasługuje na pełne poświęcenie – przyszła więc pora na zmianę.

  W marcu maestro Ernsta van Tiela zastąpi gruziński dyrygent George Tchitchinadze. Ten szanowany artysta mimo młodego wieku posiada ogromne doświadczenie – prowadził orkiestry na całym świecie, od Bilbao po Tokio, współpracował również z filharmoniami w Polsce. Nie obce są mu także stanowiska dyrektorskie – od 2004 do 2016 roku był dyrygentem i Zastępcą Dyrektora Artystycznego Państwowej Opery i Baletu im. Paliashwili w Tbilisi. Maestro szturmem zdobył uznanie publiczności i krytyków na całym świecie ze względu na imponujące muzyczne umiejętności i wyobraźnie, charyzmę, a jednocześnie ciepło i wrażliwość w kontaktach z widownią i z muzykami.

  – Niezmiernie mi miło, że Filharmonia zaufała właśnie mi. Już przy pierwszym spotkaniu z Orkiestrą PFB wyczułem w niej ogromny potencjał i, co ważne, wolę dalszego rozwoju. – powiedział George Tchitchinadze. – Zrobię co w mojej mocy, by w nadchodzących sezonach nasz repertuar był skonstruowany tak, żeby wydobyć zarówno ze mnie, jak i z Orkiestry najwięcej jak się da. Muzyka, którą będziemy prezentować powinna poruszać serca wszystkich na widowni, ale też na scenie. Niezwykle ważny jest też kontakt z młodymi słuchaczami, których chciałbym zaprosić do wielkiego świata muzyki klasycznej. Dlatego jako filharmonia powinniśmy też wykreować w sobie otwartą postawę w kierunku naszej przyszłej publiczności – dodał dyrygent.

  17 marca na Ołowiance odbędzie się koncert, będący symbolicznym przekazaniem dyrektorskiej pałeczki. Podczas tego wieczoru pożegnamy Dyrektora Ernsta van Tiela i powitamy maestro George’a Tchitchinadze. Na scenie spotkają się dwaj wspaniali dyrygenci, prowadząc Orkiestrę, którą jeden z nich wzniósł bardzo wysoko, a drugi będzie miał szansę wznieść jeszcze wyżej. Wykonane wówczas utwory Beethovena, Mozarta i Czajkowskiego oraz panujące wokół emocje zapewnią niezapomniane chwile nie tylko zgromadzonej publiczności, ale także wykonującym je muzykom, rozpoczynając tym samym nowy rozdział w historii Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

  tekst: Katarzyna Szewczyk

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere