• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Andrzej Saramonowicz

  Andrzej Saramonowicz – reżyser, scenarzysta, pisarz, dramaturg i dziennikarz. Autor największych polskich hitów komediowych w XXI w. (m.in. "Ciało", "Testosteron" i "Lejdis"). Jest jednym z najchętniej czytanych i najwyrazistszych niezależnych publicystów w kraju. Jego teatralny "Testosteron" – od wielu lat grany nieustannie w kilkunastu krajach - jest dziś jedną z najpopularniejszych polskich sztuk na świecie. Wydał dwie powieści („Chłopcy” w 2015 i „Pokraj” w 2018), które z miejsca stały się rozchwytywanymi bestsellerami. Członek zarządu Gildii Reżyserów Polskich.


  Czytanie według Saramonowicza: Dawno temu w Polsce

  2017-01-17

  Grzegorza Kalinowskiego znam od przeszło trzydziestu lat jako jednego z największych gaduł, jakich kiedykolwiek udało mi się spotkać. Zawsze miał niezwykłą łatwość narracji i aż dziw, że pisarzem zdecydował się zostać dopiero przed pięćdziesiątką. Ale kiedy już to się stało, od razu odniósł sukces i przebojem wdarł się do grona autorów piszących wciągające czytadła.

  kalinowski1

  „Tajemnica skarbu Ala Capone” to już trzecia część sagi o warszawskim cwaniaku Heniu Wciśle, w którego osobie widać uwspólnione fascynacje Kalinowskiego hollywoodzkimi filmami gangsterskimi („Ojciec chrzestny” Coppoli, „Nietykalni” De Palmy, „Dawno temu w Ameryce” Leone) oraz powieściami Edmunda Niziurskiego. Jej akcja dzieje się w Ameryce lat 20. i 30. XX wieku, w świecie gangsterów, prohibicji, zawodowego boksu, golfa, awiacji i jazzu. Miejscem akcji dwóch poprzednich części „Śmierci frajerom” (bo zachęcam, oczywiście, do przeczytania całej trylogii) jest Warszawa pierwszych dekad XX wieku, a autor wiedzie nas przez barwny kalejdoskop osób i wydarzeń półświatka II Rzeczpospolitej.

  Gangsterską sagę Kalinowskiego chwalili już wszyscy, którym ufać warto. I krytyk literacki Piotr Bratkowski („Autor pokazał w swej trylogii, że historia Polski to nie męcząca celebra, ale fascynująca awantura”), i reżyser Juliusz Machulski („Łotrzykowska powieść, jakiej jeszcze nie było”), a nawet inni pisarze: Vincent V. Severski („Zaginiony świat naszych przodków, bliski i realny, wzruszający barwnym folklorem, zapomnianą gwarą”) oraz Sylwia Chutnik („Erudycja, nerw i poczucie humoru: Kalinowski to mistrz warszawskich opowieści”).

  Dziś chwalę ją i ja.

  Grzegorz Kalinowski, „Śmierć frajerom. Tajemnica skarbu Ala Capone”, wyd. Muza, Warszawa 2016. 

   

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere