• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Niezapomniany rok sopockiej Filharmonii!

  2017-01-03
  Czas biegnie nieubłaganie – kolejny rok mamy za sobą. Każdy początek nowego roku to odpowiedni moment na podsumowania, a trzeba przyznać, że tym razem to, co działo się w Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot wspominać będzie się nadzwyczaj przyjemnie.

  Rok 2016 upłynął PFK Sopot pod znakiem wielu ambitnych projektów artystycznych. Pięćdziesiąt dziewięć koncertów w Polsce i za granicą, trzy nagrania płytowe, szósta edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Energa Sopot Classic z rekordową liczbą uczestników. A wszystko to dopełnione przez solistów, którzy wystąpili z sopocką Filharmonią: Aleksandrę Kurzak, José Carrerasa, Justynę Steczkowską czy Emmanuela Séjourné. Słowem: to był pracowity rok pełen wyzwań artystycznych.

  pfk_3

  Energa Sopot Classic

  Ten organizowany od 2011 roku międzynarodowy festiwal jest największym projektem realizowanym przez sopocką Filharmonię. Śmiało można stwierdzić, że w sierpniu 2016 roku w niewielkim nadmorskim kurorcie w Polsce spotkały się ze sobą klasyka i rozrywka z najwyższej światowej półki. Organizatorzy festiwalu zaprosili do Sopotu wyjątkowych przedstawicieli współczesnej kultury muzycznej. Gwiazdą Koncertu Inauguracyjnego była Aleksandra Kurzak, najwybitniejsza polska sopranistka, gwiazda światowego formatu, która w czarującym otoczeniu Opery Leśnej wraz z PFK Sopot wykonała najpiękniejsze arie operowe. Gościem specjalnym kolejnego wydarzenia – Koncertu Muzyki Filmowej, był polski kompozytor Jan A.P. Kaczmarek. Zaskoczeniem i ciekawostką dla zgromadzonej publiczności z pewnością było to, że zdobywca Oscara zdradzał przy okazji kulisy pracy nad granymi tego wieczoru utworami. W ramach Koncertu Muzyki Barokowej niemiecki zespół La Stagione Frankfurt odkrył przed publiką tajemniczy świat muzyki dawnej, a podczas Koncertu Finałowego „Vivaldi contra Piazzolla” usłyszeć można było PFK Sopot wraz ze znakomitą flecistką Antoniną Styczeń.

  Dźwięki PFK Sopot także w domach

  Miniony rok zostanie zapamiętany także jako okres bardzo intensywnej pracy nagraniowej. Filharmonia Wojciecha Rajskiego zrealizowała trzy ambitne projekty wydawnicze. Pierwszym z nich był Projekt Dekalog – pokojowe przesłanie artystów oparte o prawdy moralne zawarte w Dziesięciu Przykazaniach dla Świata. Jest to produkcja dziesięciu utworów słowno-muzycznych, zrealizowana przy udziale jednego producenta muzycznego oraz artystów ze świata, którzy – wybierając jedno z dziesięciu przykazań – opracowują wybrane dzieło.

  W kwietniu minionego roku Polska Filharmonia Kameralna Sopot wraz z solistką Antoniną Styczeń przygotowała koncert będący próbą przypomnienia spuścizny Mieczysława Weinberga. Muzyka tego polskiego kompozytora zyskuje coraz większe grono entuzjastów, a jego dzieła odkrywane są na nowo w niemal każdym zakątku świata. Naturalnym krokiem ku utrwaleniu jego niezwykłej twórczości i umocnieniu wśród słuchaczy świadomości jego unikalnego talentu było nagranie płyty, na której znalazły się dwa Koncerty fletowe: nr 1 op. 75 oraz nr 2 op. 148, a także 12 Miniatur na flet i orkiestrę kameralną op. 29.

  Trzecim projektem był album z piosenkami świątecznymi, zatytułowany „The Sound of Christmas”. Do współpracy Wojciech Rajski zaprosił znaną gdańską wokalistkę Joannę Knitter oraz saksofonistę Wojciecha Staroniewicza. Aranżacje, wykorzystujące w pełni walory orkiestry, przygotował pianista Artur Jurek, który wraz ze swoim trio: Januszem „Mackiem” Mackiewiczem, Erikiem Allenem i Romanem Ślefarskim brał udział w nagraniach. Na płycie usłyszeć można znane wszystkim świąteczne szlagiery, takie jak wykonywany między innymi przez Franka Sinatrę i Deana Martina „Let it Snow” czy „Have Yourself a Merry Little Christmas”, śpiewaną przez Judy Garland w musicalu „Spotkamy się w St. Louis”.

  pfk_2

  Witaj zagranico!

  Szczególnym miesiącem dla Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot był maj, który Orkiestra Wojciecha Rajskiego spędziła w egzotycznym klimacie Chin. Filharmonicy intensywnie koncertowali w Pekinie i Szanghaju, prezentując tamtejszej publiczności utwory Karłowicza, Chopina i Kilara, a także chińskie pieśni ludowe.

  Pod znakiem zagranicznych wojaży upłynęły w PFK Sopot także wakacje. Orkiestra udała się za Odrę, w czerwcu odwiedzając Stuttgart, gdzie miała zaszczyt zaprezentować się ze znakomitą solistką Aleną Baevą. Do Niemiec filharmonicy powrócili w lipcu, aby wraz z wiedeńską pianistką Suzanne Artzt wystąpić w renesansowych wnętrzach pałacu w Weilburgu.

  Podczas kolejnego tournée Orkiestra PFK Sopot swymi umiejętnościami i zróżnicowanym repertuarem zachwyciła publiczność we Włoszech, Niemczech i Luksemburgu. Filharmonikom towarzyszyli soliści: wiolonczelista Benedict Klockner, flecistka Anissa Baniahmad oraz grająca na harfie Liv Hansen. Trasę zwieńczyła wizyta w Warszawie, gdzie Orkiestra wraz z flecistką Antoniną Styczeń, zagrała w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN koncert promujący album z muzyką Mieczysława Weinberga.

  tekst: Marta Borowska

  źródło fot.: PFK Sopot

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere