• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Chorwacja – via Szczecin

  2016-12-30
  Według najnowszych danych wakacje w Chorwacji spędza co roku średnio niemal 600 tys. Polaków. Nic w tym dziwnego, skoro czeka tam na nas niezwykła przyroda, malownicze plaże czy urokliwe miasta i miasteczka, a wszystko uzupełnia przepyszna bałkańska kuchnia.

  To położone u wybrzeży Adriatyku państwo oferuje wręcz niezliczoną ilość atrakcji, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Są tu idealne warunki do plażowania, kuszącego dodatkowo pięknymi widokami wybrzeża dalmatyńskiego z gęsto rozsianymi na lazurowej tafli wody wysepkami. Chcąc udać się na jedną z nich świetnym wyborem będzie Korcula – domniemane miejsce narodzin podróżnika Marco Polo, Hvar czy Krk z doskonale rozwiniętą infrastrukturą i bazą turystyczną – hotelami o różnych standardach i bogatym zapleczem gastronomicznym. Dla tych, którzy wolą aktywnie spędzać czas, ale niekoniecznie lubią zwiedzać, Chorwaci także przygotowali masę rozrywek – w wielu miejscach można spróbować swoich sił w nurkowaniu czy w kitesurfingu.

  Kolejnym argumentem przemawiającym za wakacjami w Chorwacji są tamtejsze parki narodowe, należące do najpiękniejszych w całej Europie. Najbardziej znanym z nich jest Park Narodowy Jezior Plitwickich, w którym ułożone kaskadowo akweny formują malownicze wodospady, a woda na ich dnie jest krystalicznie czysta. Wraz z bujną roślinnością okalającą cały teren parku tworzą one zapierającą dech w piersiach scenerię, której na pewno nie uświadczy się w naszym rodzimym kraju. Warto zajechać także do Parku Narodowego Paklenica w górach Velebit, aby zobaczyć Malą i Veliką Paklenicę – dwa krasowe kaniony, na których dostępne są również drogi wspinaczkowe.

  Będąc w Chorwacji nie można pominąć Dubrownika, chyba najbardziej popularnego wśród tamtejszych turystów miasta. Obowiązkowym punktem podróży jest spacer ulicą Stradun – najbardziej znanym i najpiękniejszym traktem Starego Miasta, które jako całość zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warte zobaczenia są także barokowy kościół św. Błażeja – patrona miasta, miejscowe pałace (przede wszystkim Sponza i Rektorów) i plac Luza z kolumną Rolanda. W Dubrowniku znajduje się też chyba najbardziej znane Stare Miasto na świecie, które wraz z zespołem miejskich fortyfikacji z XVIII wieku stało się scenerią słynnego serialu „Gra o tron”. Jego uliczki, mury i baszty posłużyły twórcom za stolice przynajmniej dwóch potężnych, ale odmiennych królestw.

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere