• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Wejdź w nowy rok z Ołowianką!

  2016-12-21
  Przyszła zima, przedświąteczna gorączka już nas wszystkich dopadła, a zrekompensujemy ją sobie dopiero przy wigilijnym stole. Później kilka dni odpoczynku od tego szaleństwa i... Sylwester! Panie, Panowie, chyba najwyższy czas zacząć już czas o tym myśleć, prawda?

  Przygotowania do Bożego Narodzenia bywają stresujące. Bieganina po centrach handlowych w poszukiwaniu idealnego prezentu dla najbliższych, stanie w ogromnych kolejkach, żeby przypadkiem niczego nie zabrakło do upieczenia naszego ulubionego ciasta... Wszystko to przysparza nam niemało nerwów. Pracownicy Polskiej Filharmonii Bałtyckiej doskonale to rozumieją – w końcu ich też to dotyczy. Zdają sobie więc sprawę, że po Świętach każdemu przyda się „odstresowywacz”, a doskonałą okazją do zorganizowania takowego jest Sylwester i trwający po nim Karnawał.

  Sylwestra każdy z nas chciałby spędzić w wyjątkowej atmosferze. Dlatego też, jak co roku, Filharmonia Bałtycka oferuje melomanom coś niepowtarzalnego. Wieczorem 31 grudnia, w ramach corocznych Koncertów Sylwestrowych (tego dnia odbędą się bowiem dwa – o godzinie 17:00 i 20:30), gdańscy filharmonicy zaproszą swoich gości do tańca przy starannie wyselekcjonowanym, stylowym repertuarze, zapewniając im rozrywkę najwyższej klasy.

  Tegoroczny Koncert Sylwestrowy nosi tytuł „Zaproszenie do tańca” nie bez powodu. Dzięki Orkiestrze Symfonicznej PFB kierowanej przez maestro Massimiliano Caldiego melomani wkroczą w Nowy Rok przy akompaniamencie tańców operowych, słynnych walców oraz kompozycji opartych na tańcach ludowych. Program, który usłyszymy będzie bardzo zróżnicowany – od „Walca kwiatów” z opery „Dziadek do orzechów” Czajkowskiego, poprzez współczesnego kilarowskiego poloneza z filmu „Pan Tadeusz” aż po szalonego „Can Cana” Jaquesa Offenbacha. Partie wokalne wykona znakomita sopranistka Katarzyna Hołysz, natomiast dopełnieniem koncertu będzie pokaz taneczny pary baletowej.

  FOYER-PFB

  To nie wszystko, co czeka na melomanów tego wieczoru. Po zakończeniu drugiego z koncertów w Salonie Gdańskim rozpocznie się bal sylwestrowy, na który do tańca zaproszą tym razem Sergiej Kriuczkow i Riverboat Ramblers. Zgromadzeni na Ołowiance goście będą mogli bawić się przy dźwiękach jazzu i swingu, zapewniając sobie niezapomniane wspomnienia na zakończenie roku 2016. Dodatkowo sylwestrowicze mają możliwość zarezerwowania stolika i wybrania jednego z przygotowanych specjalnie na tę okazję menu. Będzie to więc wieczór pełen symfonii... smaków! Warto więc już teraz sprecyzować swoje plany, bo szykuje się niezwykła noc z widokiem na Motławę i Długie Pobrzeże!

  Polska Filharmonia Bałtycka nie zawiedzie melomanów także podczas Karnawału. W tym okresie wszyscy chcą oderwać się nieco od rzeczywistości i spędzić czas w radosnej, miłej atmosferze, robiąc coś, czego nie robi się codziennie. Nie każdego jednak zachęcają głośne kluby i dyskoteki, i dla tych właśnie Filharmonia proponuje alternatywę w postaci powracających co roku Balów Gdańskich, którymi będziemy mogli się cieszyć w każdą sobotę Karnawału, zaczynając 7 stycznia, a kończąc 25 lutego.

  Wydarzenie to jest nawiązaniem do odbywających się każdego roku słynnych na całym świecie wiedeńskich koncertów karnawałowych. Co tydzień, po każdym z wyjątkowych występów, z których każdy jest oryginalny i inny tematycznie od pozostałych, publiczność ma okazję uczestniczyć w specjalnie zorganizowanym bankiecie. Goście mogą wówczas nie tylko rozkoszować się znakomitą kuchnią, ale także potańczyć przy akompaniamencie granej na żywo muzyki, a wszystko to w zabytkowych przestrzeniach starej elektrociepłowni na Ołowiance.

  Tym razem na Balach Gdańskich Filharmonia gościć będzie wyjątkowych wykonawców. 7 stycznia na pierwszym z koncertów usłyszymy grupę Janoska Ensamble z programem zawierającym między innymi tematy operetkowe połączone z muzyką bałkańską i rytmicznym tangiem. Tydzień później czeka nas występ Orkiestry Symfonicznej PFB pod batutą dyrygenta Orkhana Ashimova. Filharmonicy wykonają utwory Bacha, Rimskiego-Korsakowa, Brahmsa i Chaczaturiana. 21 stycznia na Ołowiance wybrzmią z kolei dźwięki akordeonu – na scenie pojawi się Marcin Wyrostek, któremu towarzyszyć będą inni instrumentaliści oraz wokalista Marcin Jajkiewicz. W programie koncertowym III Balu Gdańskiego znajdą się autorskie utwory Wyrostka, a także słynne tanga Piazzolli, twórczość  mistrza fortepianu Isaaca Alberniza oraz jazzmana Chicka Corei. Nie mniej emocji czeka na melomanów w ostatnią sobotę stycznia, na IV Balu Gdańskim. Równo o godzinie 19:00 swoje aranżacje zaprezentuje zebranej publiczności polski kompozytor, skrzypek i jazzman Krzesimir Dębski w towarzystwie zespołu Zagan Acoustic. A to tylko połowa tego, co Filharmonia przygotowała dla swoich słuchaczy w ramach przyszłorocznych Balów Gdańskich. Czeka na nas wszystkich dużo więcej, także w lutym!

  Oczywiście to nie wszystko, co nad wodami Motławy usłyszą zimą wielbiciele muzyki. Szczegółowy program znajdziecie Państwo na stronie internetowej PFB. Bilety na te i pozostałe wydarzenia Polskiej Filharmonii Bałtyckiej dostępne są w kasach na Ołowiance oraz w sprzedaży internetowej na www.filharmonia.gda.pl.

   

  tekst: Katarzyna Szewczyk

  źródło fot.: PFB

   

  Galeria
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere