• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Albania – via Szczecin

  2016-12-16
  To kraj niezwykle ciekawy, ale nie do końca odkryty przez turystów. Nie znajdziemy tu jeszcze masowości i kurortów, w których wszystko dostosowane jest typowo pod turystykę.

  Punktem obowiązkowym na naszej mapie Albanii jest Tirana – stolica państwa, uważana za jedno z najbardziej chaotycznych miast Europy. Założona w 1614 roku nad trzema rzekami, u podnóży gór Dajti stanowi największy ośrodek kulturalny Albanii. Będąc tam, koniecznie trzeba udać się na Plac Skandebeg – serce stolicy. Oprócz tego uwagę turystów zwracają gmachy Biblioteki Narodowej, Teatru Narodowego oraz Teatru Opery i Baletu, a także Narodowego Muzeum Historycznego. Za najważniejszy zabytek Tirany uważany jest jednak meczet Ethem Beja, do którego swego czasu mogli wchodzić tylko... obcokrajowcy. Na ulicach stolicy zobaczymy mnóstwo kultowych Mercedesów, które Albańczycy szczególnie lubią i traktują jako przejaw zamożności.

  Rzecz jasna Albania to także piękne nadmorskie kurorty, takie jak Durres – jedno z najstarszych miast i największy port w kraju. Oprócz piaszczystych plaż znajduje się tam sporo zabytków, pochodzących jeszcze z czasów rzymskich: amfiteatr Dyrrahu i termy z II wieku oraz forum z V wieku. Od mieszczącej się w porcie zabytkowej weneckiej wieży zaczyna się najlepiej zachowany fragment murów miejskich, wybudowanych na przełomie V i VI wieku przez bizantyńskiego cesarza Anastazjusza I. Oprócz tego turystów przyciąga Muzeum Archeolofczne z zabytkami kultury starożytnej oraz XX-wieczny pałac królewski.

  Przy granicy z Grecją, niedaleko malowniczej nadmorskiej miejscowości Saranda, leży Butrint – starożytna osada wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ustanowiono tutaj Park Narodowy, w którym zobaczyć można resztki murów obronnych i starożytny amfiteatr z III wieku p.n.e. oraz ruiny łaźni rzymskich i kaplicy z V wieku. Na terenie parku znajdują się także pozostałości weneckiego zamku z XIV wieku, powstałego prawdopodobnie w okresie walk Bizancjum z Normanami i Wenecjanami.

  Ze względu na skaliste wybrzeże, liczne zatoki i nadmorskie groty albańska riwiera należy do najbardziej malowniczych w całej Europie. Wyjeżdżając poza typowo turystyczne destynacje często uda się znaleźć miejsca zapomniane, w których dookoła nie ma żywej duszy, nie wspominając już o przybyszach z zagranicy.

   

   

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere