• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Seul? Naturalnie!

  2016-11-28
  Seul niczym nie odbiega od innych azjatyckich gigantów. To miasto ma w sobie energię, która zachwyca każdego. Skosztujesz tu wspaniałej koreańskiej kuchni, poznasz cudowną tradycję, a zarazem zachwycisz się wysokimi drapaczami chmur.

  Gdy Korea podzieliła się na dwie części, to tej demokratycznej dostało się wspaniałe miasto o nazwie Seul. Przez chwilę było w rękach reżimu komunistycznego, ale ten stan nie trwał długo. Dziś rozwija się równie szybko, co inne największe miasta zlokalizowane w Azji, ale wciąż może dostarczyć nam bardzo wielu informacji na temat regionalnych zwyczajów, historii państwa oraz tradycji. Dzięki temu miastu będziesz mógł zrozumieć, jak wspaniałym z punktu widzenia kulturowego państwem jest Korea.

  Co warto zobaczyć w Seulu?

  Wszelkie przewodniki, ale także mieszkańcy miasta polecają przejście się ulicą Myeongdong – główną handlową arterią stolicy. Prawda jest taka, że trudno byłoby ją ominąć, skoro znajduje się w ścisłym centrum metropolii. Oczywiście koniecznie trzeba odwiedzić słynną rozrywkowo-handlową dzielnicę Gangnam oraz Yongsan, czyli „smocze wzgórze”. To tu znajdują się główne muzea Seulu, jak imponujące Muzeum Narodowe z bogatą kolekcją koreańskich zabytków i Leeum – Samsung Museum of Art, czyli coś dla miłośników sztuki współczesnej, gdzie znajdują się między innymi prace Andyego Warhola.

  Na uwagę zasługują również liczne pałace cesarskie, w których kłębią się nie tylko turyści, ale także lokalni mieszkańcy, którzy zapuszczają się tam w poszukiwaniu chwili spokoju. W idealnie zaprojektowanych budynkach, na symetrycznych dziedzińcach, w altanach i przestronnych parkach dominuje cisza, statyczność i minimalizm. Z dziedzińca przed pałacem Gyeongbokgung widać panoramę miasta.

  Będąc w Seulu grzechem jest nie odwiedzić choćby jednego z buddyjskich klasztorów. Głównym z nich jest Jogyesa, świątynia największej koreańskiej szkoły buddyzmu – chogye. Budynek tego męskiego klasztoru wybudowany został w 1395 roku i dziś zapiera dech w piersiach. Architektura świątyni stanowi miks tradycyjnego buddyjskiego klasztoru i pałacu cesarskiego. Wrażenie potęgują przepiękne, bogate zdobienia i wielkie, złote posągi. Warto udać się tam w maju, kiedy odbywa się festiwal z okazji urodzin Buddy. Odbywają się tam wówczas parady, a na terenie całej świątyni, na placach porozwieszane są girlandy z tradycyjnych koreańskich latarni.

  W 862 roku na górze Samgak wybudowano niewielką pustelnię Doseonsa, czyli Klasztor Drogi Zgromadzenia. Obecnie jest to największa w Korei Południowej świątynia, a znajduje się niedaleko Seulu, na terenie Parku Narodowego Bukhansan. W klasztorze znajduje się siedmiometrowy posąg, który według niektórych posiada cudowną moc uzdrawiania.

  Ci, którzy spragnieni są innego rodzaju rozrywek powinni studencką dzielnicę Hongdae. Znajduje się tam artystyczna uczelnia Hongik University, w związku z czym nie brakuje tam barów, tańszych restauracji czy innego rodzaju knajpek. Na każdym kroku znajdziemy tu galeryjki sztuki oraz małe i większe teatry. Wieczorem na ulice wychodzą studenci, zobaczyć można ulicznych muzyków i artystów, odbywają się także koncerty na żywo.

  Kuchnia

  Po długich wędrówkach i męczącym zwiedzaniu, zawsze przychodzi czas na smakowity obiad! Miejsc, gdzie będziesz mógł skosztować lokalnej kuchni nie brakuje. Przede wszystkim będą to liczne targowiska, które porozpychały się po terenie całego miasta, nawet w dzielnicach typowo biurowych. Kuchnia koreańska opiera się głównie na wspaniałych przyprawach, które będziesz mógł kupić nawet odpowiednio zamarynowane w eleganckich słojach. Tamtejsze potrawy są niesamowicie zdrowe, bo bardzo często daje się do nich duże ilości warzyw. Nie tylko w Polsce lubimy kiszoną kapustę, narodowa potrawa Koreańczyków również jest z niej przyrządzana. Do tradycyjnych smakołyków należy również kiszony czosnek. Oczywiście w każdym regionie napotkasz nieco inne lokalne przysmaki, ale jedno jest pewne – będą bardzo zdrowe i niesamowicie egzotyczne.

  Kontrowersyjnym tematem jest jedzenie psiego mięsa – oczywiście warto, żebyś wcześniej upewnił się z czym jest przygotowana potrawa, którą spożywasz, ale jest raczej niewielka szansa, że zostaniesz poczęstowany „psininą”. Współcześnie bardzo rzadko sprzedaje się tego typu mięso.

  Medycyna naturalna

  To jedna z najważniejszych atrakcji Korei Południowej, której warto doświadczyć na miejscu. To chyba główny towar eksportowy tego obszaru świata, który pobija serca ludzi na całym świecie. Jako że jest to bardzo istotne dobro kulturowe, władze Korei postanowiły utworzyć specjalistyczne centrum, w którym turyści będą mogli zgłębić tajniki tej niesamowitej sztuki uzdrawiania. Zapoznasz się z przeróżnymi rodzajami ziołowych naparów, w tym ze wspaniałą herbatą. Zgłębisz tajniki powstawania lekarstw, a nawet będziesz mógł... skorzystać z konsultacji medycznej! Takie spotkanie zwykle nie trwa dłużej niż 30 minut i będziesz mógł z nich skorzystać, bo organizacja zapewnia tłumacza. Koreańska medycyna naturalna opiera się na bardzo ważnej książce, która powstała w XVII wieku i do dnia dzisiejszego jest wykorzystywana. Zakłada, że podczas leczenia ważne jest nie tylko ciało, ale również dusza pacjenta. Na książce wzorują się wszyscy tamtejsi lekarze, a nawet kosmetyczki i pracownicy gabinetów odnowy. Została nawet wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

  Seul to wspaniałe miasto, które zachwyca koreańska tradycją i jest przesycone wspaniałym, egzotycznym klimatem. Będziesz mógł podziwiać cudowne buddyjskie świątynie, a zarazem zachwycisz się nowoczesnym centrum. Jedno jest pewne – miasto nie może Ci się nie spodobać!

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere