• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Z Rzeszowa do Ziemi Świętej

  2016-11-18
  Pielgrzymka do Ziemi Świętej zawsze jest cennym doświadczeniem, nie tylko dla osób głęboko wierzących. W styczniu 2017 roku okazję do takiej wyprawy będą mieli podróżujący z lotniska w Jasionce.

  Izrael większości z nas kojarzy się zapewne z kolebką chrześcijaństwa, to właśnie tutaj odnajdziemy jego pierwsze i chyba najważniejsze ślady. Ale jest to nie tylko ta jedna religia – to ojczyzna wielu wierzeń, żywa, namacalna historia, a także przepiękna architektura i zapierające dech w piersiach widoki.

  Cel numer 1: Jerozolima

  Święte miasto trzech głównych religii monoteistycznych świata: judaizmu, islamu i chrześcijaństwa. Co roku do stolicy Izraela przyjeżdża, głównie na pielgrzymki, ponad milion turystów. Szczególnie warte uwagi jest tu Stare Miasto, położone we wschodniej części Jerozolimy. Otoczone jest ono murami obronnymi, wewnątrz których, tylko w Dzielnicy Chrześcijańskiej znajduje się około czterdziestu czczonych przez chrześcijan miejsc. Najważniejsze z nich to znajdująca się w samym sercu okręgu Bazylika Grobu Świętego – miejsce domniemanego ukrzyżowania, złożenia do grobu i zmartwychwstania Chrystusa. Warto zagłębić się także do Dzielnicy Muzułmańskiej i zagubić się w labiryncie ciasnych uliczek przepełnionych straganami typowymi dla Bliskiego Wschodu. Przez jej środek przebiega Via Dolorosa – Droga Krzyżowa (z dziewięcioma stacjami), którą dojdziemy od Bazyliki Grobu Świętego do Wzgórza Świątynnego ze słynną Kopułą na Skale, jednym z najważniejszych sanktuariów muzułmańskich. Ostatnia jest Dzielnica Muzułmańska – obszar kościołów i klasztorów odizolowanych od pozostałych części miasta.

  Obowiązkowym punktem na mapie Jerozolimy jest oczywiście słynna Ściana Płaczu – najświętsze miejsce judaizmu. Są to pozostałości zniszczonej przez Rzymian Świątyni Jerozolimskiej na wzgórzu Moria, a dokładnie zachodnia część muru dziedzińca. Pierwsze wzmianki na temat pielgrzymek Żydów do Ściany Płaczu pochodzą już z IV wieku. W ciągu wieków, zwłaszcza każdego dziesiątego dnia miesiąca Av – w rocznicę zniszczenia Świątyni, Żydzi tłumnie gromadzą się w tym miejscu i opłakują utratę tego, co było im najdroższe. Wkładają wówczas w szczeliny Ściany Płaczu karteczki z osobistymi modlitwami i prośbami (zwyczaj ten przejęli także wyznawcy innych religii). W dni świąteczne plac przed murem jest miejscem oficjalnych modlitw, spontanicznych śpiewów i tańców żydowskich.

  Cel numer 2: Nazaret

  Na północy Izraela leży kolejne święte miasto chrześcijan, cel pielgrzymek skryty we wzgórzach Galilei. Ponownie najważniejsze zabytki znajdują się w obrębie Starego Miasta, zrenowowanego na Wielki Jubileusz Roku 2000. W samym jego centrum położony jest XVII-wieczny rynek miejski, otoczony przez liczne kościoły i meczety. Spośród obiektów chrześcijańskich najważniejszy jest franciszkański zespół klasztorny, w którego podziemiach znajduje się niewielkie muzeum historyczne. W jego południowej części leży Bazylika Zwiastowania Pańskiego – według tradycji biblijnej to w tym miejscu Archanioł Gabriel zwiastował Maryi, że urodzi Syna Bożego. Na terenie kompleksu mieści się natomiast Kościół św. Józefa Żywiciela z podziemną grotą – warsztatem ciesielskim św. Józefa, do którego przylegał dom, w którym wychował się Jezus. Według tradycji prawosławnej do zwiastowania doszło przy źródle, które znajduje się w krypcie Cerkwi Archanioła Gabriela. W jej pobliżu znajduje się Fontanna Świętej Dziewicy, posiadająca podobno właściwości uzdrawiające. Najważniejszy dla muzułmanów, a jednocześnie najstarszy na Starym Mieście jest Biały Meczet, wzniesiony w 1812 roku – symbol pokoju między religiami.

  Cel numer 3: Kana Galilejska

  6 kilometrów od Nazaretu znajduje się miejscowość Kafar Kanna, szerzej znana jako Kana Galilejska, gdzie według Ewangelii św. Jana Jezus Chrystus dokonał pierwszego cudu – przemiany wody w wino – w centralnej części miasta stoi dzisiaj franciszkański Kościół Wesela i prawosławna cerkiew upamiętniające to wydarzenie. W północnej części miasta franciszkanie wybudowali także kaplicę św. Bartłomieja, apostoła, który pochodził z Kany Galilejskiej. Warte uwagi są także trzy meczety – Utmana, Abu Bakr i al-Umar. Kana jest również miejscem pielgrzymek Żydów. Na obrzeżach miasta leży grób rabina Szymona ben Gamliela – w 50 roku n.e. przewodniczącego Sanhedrynu, najwyższej instytucji religijnej, którego mogiła jest miejscem żydowskich pielgrzymek.

  Warto zaznaczyć, że tradycja chrześcijańska utożsamia Kefar Kannę z biblijną Kaną, jednak do tego ewangelicznego miana pretenduje współcześnie wiele innych miejscowości, mniej lub bardziej związanych z religią chrześcijańską.

   

  rzeszow1

   

  Na pielgrzymkę do Ziemi Świętej z wylotem z Portu Lotniczego „Rzeszów-Jasionka” można udać się z biurem podróży Trinity-PL w dniach 14-21 stycznia oraz 21-28 stycznia 2017 roku. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej touroperatora: www.trinitytour.com.pl oraz pod numerem telefonu +48 17 867 47 82.

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere