• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  FLUCTUS

  2016-11-17

  FLUCTUS to zbiór pejzaży ukazujących niepowstrzymaną siłę natury i symboliczny wymiar człowieka. Potęga sił, zdarzeń losu, środowiska, nie pozostawia złudzeń co do naszej mierności wobec nich. Kontrast ten wzmaga przedstawienie dzieci w otoczeniu szalejącego wokół nich żywiołu. Niemniej jednak, niewzruszone, zafascynowane czy wręcz wykorzystujące do zabawy niemal katastroficzny żywioł dzieci beztrosko uczestniczą w tym dynamicznym przedstawieniu. Pozorna więc bezradność przeplata się z beztroską, napawające lękiem ogromne fale z ich harmonijnym przepływem. Ujęcie tej chwili to z jednej strony możliwość napawania się tym pełnym energii widokiem, a z drugiej spokój wynikający ze zgody na to co nieuniknione; na to co za moment nastąpi. Zaklęty w tej chwili pejzaż, jest pejzażem tylko z pozoru – wypełniony historią, kontrastami, tęsknotą za dziecięcą nieświadomością z wynikającego zagrożenia, jest niezwykle graficzny, pełen syntezy, elegancji, rytmicznej geometryzacji. Efekt ten wzbogaca silne nasycenie kolorystyczne, fakturalność, czy liczne laserunki.

  Na wystawie FLUCTUS artysta przedstawi dwadzieścia prac olejnych, które doskonale oddziałują zarówno jako bardzo efektownie namalowane pejzaże, jak i pełne emocji i, przede wszystkim, kontrastu historie. Jego twórczość bowiem to próba przedstawiania i łączenia subtelności ludzkiej natury z nieubłaganą siłą natury nań działających.

  FLUCTUS to pierwszy z triady cykli ukazujący w sposób symboliczny impas w jakim od początku istnienia pojawił się człowiek. Kontrast zestawienia infantylności z monumentalnością. Zmagania, na które wystawieni jesteśmy nieustannie, wręcz sinusoidalnie. W obrazach Roberta sceny ukazane są jakby chwilę przed lub po katastroficznym zdarzeniu. Ale czy napawają lękiem? Czy budzą niepokoje? Jest w nich jakaś zaklęta harmonia, zgoda, odprężenie, nadzieja.

  „Postać ludzka nie jest jednoznacznie określana, lecz osadzana w mechanizującej rzeczywistości, przez co staje się ona ekwiwalentem dążności. Istotne okazują się być działanie i aktywność, momentami przyjmujące charakter fatalistyczny. Oto człowiek, ograniczony przez swoją popędliwość, stara się odnaleźć swoje miejsce w kosmosie i poznać swoją istotę. Pozorny dualizm przedstawienia w rzeczywistości jest finezyjnym aktem łączenia tego, co ludzkie i poza-ludzkie." N. Ciura.

  Robert Szczebiot Absolwent LP w Supraślu i ASP w im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom obronił w pracowni litografii pod przewodnictwem dr hab. Piotra Panasiewicza. Malarz, grafik, ilustrator. Interesuje się problemami technicznymi i technologicznymi. Jest zagłębiony bez reszty w swoje nadrealne światy. Obrazy z pogranicza ilustracji, marzeń, snu charakteryzują się rozbudowanymi fakturami, wielowarstwowymi laserunkami, obrazowaniem światła wynurzającego się z mroku

  Wystawa FLUCTUS Roberta Szczebiota rozpocznie się otwartym wernisażem 17 listopada o godz. 18:00. Wystawa potrwa do 2 grudnia 2016. Galeria Dagma Art czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17. Wstęp wolny.

   

  FLUCTUS

   

  Dagma Art, ul. Puchały 4/1, Katowice
  godz. otwarcia: pon-pt 9:00 - 17:00
  więcej informacji na stronie: www.dagmaart.com
  i na profilu Facebook: www.facebook.com/dagmaart

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere