• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Weinberg na flet i orkiestrę

  2016-11-03
  Niebawem nakładem wydawnictwa TACET ukaże się kolejna płyta Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot. Z inicjatywy maestro Wojciecha Rajskiego jego sopocka orkiestra wraz ze znakomitą flecistką Antoniną Styczeń podjęła się nagrania płyty z dziełami Mieczysława Weinberga.

  Muzyka Weinberga zyskuje coraz większe grono entuzjastów, a jego dzieła odkrywane są na nowo w niemal każdym zakątku świata. Nie ma w tym nic dziwnego, biorąc pod uwagę fakt, że ten polski kompozytor i pianista należał do wybitnych jednostek świata muzyki. W wieku 12 lat został przyjęty do klasy najlepszego w Polsce pedagoga fortepianu – Józefa Turczyńskiego, który dostrzegł w młodym adepcie ogromny talent. Wybuch II wojny światowej zmusił Weinberga do opuszczenia kraju i ucieczkę na Wschód. Ostatecznie osiadł w Moskwie, gdzie spędził całe swoje dorosłe życie.pfk_2 Jego największym przyjacielem był Dymitr Szostakowicz – najwybitniejszy rosyjski symfonik XX wieku. Weinberg pozostawił ogromny dorobek: 153 utwory opusowane oraz kilkadziesiąt prac dla filmu, cyrku i radia. Dziś jego dzieła prezentowane są na scenach m.in. Warszawy, Moskwy, Chicago czy chińskiego Tiajinu.

  W kwietniu bieżącego roku Polska Filharmonia Kameralna Sopot prowadzona przez maestro Wojciecha Rajskiego wraz z solistką Antoniną Styczeń przygotowała koncert, będący próbą przypomnienia spuścizny polskiego kompozytora. Naturalnym krokiem ku utrwaleniu jego niezwykłej twórczości i umocnieniu wśród słuchaczy świadomości jego unikalnego talentu było więc nagranie płyty, na której znajdą się dwa Koncerty fletowe: nr 1 op. 75 oraz nr 2 op. 148, a także 12 Miniatur na flet i orkiestrę kameralną op. 29.

  Niemieckie wydawnictwo TACET łączy w swoich produkcjach dwie wartości, uchodzące niejednokrotnie za niemożliwe do pogodzenia – najwyższą jakość artystycznego wykonania oraz idealną techniczną jakość nagrania dźwięku, co w połączeniu z umiejętnościami muzyków PFK Sopot z pewnością da wyjątkowy efekt.

  Koniec roku kalendarzowego to jednocześnie pełnia sezonu artystycznego – i nie inaczej będzie w Sopocie. Sopoccy filharmonicy, poza realizacją kolejnych ambitnych projektów fonograficznych, intensywnie koncertują, z czego warto skorzystać. W piątek, 4 listopada, orkiestra pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego zagra Koncert Jesienny. Wieczór 19 listopada należeć będzie z kolei do wyjątkowego solisty, wirtuoza instrumentów perkusyjnych a zarazem kompozytora – Emmanuela Séjourné. W zabieganym okresie przedświątecznej gorączki chwilę wytchnienia i refleksji zapewnią najpiękniejsze świąteczne melodie, składające się na program grudniowego Koncertu Kolędowego, który odbędzie się 17 grudnia.

   

  Zapraszamy!

   

  tekst: Marta Borowska

  fot.: Łukasz Pietrzak

   

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere