• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Więzienie i grzywna za fałszywe alarmy

  2016-10-18
  W kwietniu bieżącego roku dwa warszawskie porty lotnicze – Lotnisko Chopina oraz Lotnisko Warszawa/Modlin otrzymały telefony z fałszywymi informacjami o podłożonych ładunkach bombowych. 25 sierpnia zakończył się proces sądowy w tej sprawie.

  Efektem niebezpiecznego żartu oskarżonego – Emila Ś. – był alarm i ewakuacja terminala podwarszawskiego portu lotniczego. Po podsumowaniu strat związanych z zakłóceniem pracy Lotniska Warszawa/Modlin, władze portu postanowiły zgłosić sprawę nowodworskiej prokuraturze i wnioskowały o ukaranie sprawcy.

  – Bezpieczeństwo podróżnych jest dla nas najważniejsze, dlatego każdą przesłankę o zagrożeniu traktujemy z największą powagą – mówi Leszek Chorzewski, p.o. Prezesa lotniska. – Zawsze w takich sytuacjach będziemy domagać się nie tylko zwrotu poniesionych kosztów, ale przede wszystkim surowego ukazania autorów tego typu fałszywych informacji, które wywołują alarm, a w konsekwencji paraliżują funkcjonowanie całego portu lotniczego. Zrobimy wszystko, aby wykorzenić takie „żarty” w przyszłości – dodaje.

  Sąd Rejonowy w Nowym Dworze Mazowieckim skazał oskarżonego Emila Ś. na karę dwóch lat i czterech miesięcy więzienia oraz nakazał mu zapłatę grzywny – po 12 tys. zł na rzecz obu portów lotniczych.

  Przypomnijmy, że zgodnie z art. 224a Kodeksu Karnego, kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

   

  źródło: Lotnisko Warszawa/Modlin

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere