• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Jak zostać pilotem?

  2016-10-15

  Pilot – osoba, która wzbudza szacunek, czasem nawet zazdrość. Nie ma wątpliwości, że jest najważniejszą osobą na pokładzie samolotu. Wielu z nas chętnie zasiadłoby za sterami potężnej maszyny i wzbiło się w powietrze.

  Pilotowanie samolotu przede wszystkim wiąże się ze stresem. Trzeba być odpornym psychicznie, odpowiedzialnym i posiadać umiejętność koncentracji przez wiele godzin. Pilot narażony jest na mnóstwo trudnych sytuacji i w każdej z nich musi się odnaleźć. Oczywiście praca ta ma też wiele pozytywnych stron. Latanie po świecie, zwiedzanie różnych miejsc, poznawanie ciekawych ludzi. Jednak trzeba wiedzieć, że piloci często nie mogą pozwolić sobie na zwiedzanie miasta, w którym się znaleźli, ponieważ zwyczajnie nie mają na to czasu. Bywa, że nie opuszczają lotniska, lądują, by za chwilę znów wyruszyć w podróż. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy z powodu awarii czy złych warunków pogodowych lot zostaje odwołany. Wtedy dysponują czasem i rzeczywiście mogą odpocząć.

  Warunki psychiczne i fizyczne

  Każdy, kto zamierza zostać pilotem, musi przejść szereg badań lekarskich. Im wyższą licencję chce uzyskać, tym większe wymogi są przed nim stawiane. Na kandydatów na pilotów czeka sporo testów psychotechnicznych, które badają między innymi spostrzegawczość czy refleks. Obowiązkowo przechodzi się też test osobowości i rozmowę z psychologiem. Badania trwają bardzo długo i dają obraz tego, jak przyszły pilot funkcjonuje w warunkach zmęczenia. Podczas grupowych zajęć ocenia się także zachowanie kandydata podczas pracy w zespole.

  Jeżeli chodzi o kryteria medyczne, kandydat na pilota musi między innymi uzyskać pozytywny wynik badań neurologicznych, laryngologicznych i okulistycznych. Warto jednak dodać, że w przeciwieństwie do pilotów wojskowych, pilot samolotów pasażerskich może mieć niewielką wadę wzroku. Nie musi spełniać aż tak srogich kryteriów, jak głoszą powszechne opinie.
  Licencja

  Zdrowie to oczywiście nie wszystko – aby pilotować samolot, trzeba wiedzieć, co właściwie się robi. Dlatego właśnie trzeba przejść odpowiednie szkolenia i zdobyć odpowiednią licencję.

  PPL – podstawowa licencja turystyczna, która uprawnia do rekreacyjnego latania, wyłącznie podczas bardzo dobrych warunków atmosferycznych.

  CPL – licencja pilota zawodowego, która uprawnia do zarobkowego pilotowania.

  ATPL – najwyższy stopień pilota zawodowego w lotnictwie cywilnym.

  To jedynie podstawowe licencje. Do tego dodać można około dwadzieścia innych – i to tylko w zakresie lotnictwa cywilnego, które uprawniają do pilotowania określonych samolotów, na różnych stanowiskach lub podczas różnych warunków.

  W naszym kraju tylko dwie uczelnie kształcą pilotów cywilnych. Jest to Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie oraz Politechnika Rzeszowska. Aby dostać się do tej pierwszej, trzeba posiadać licencję PPL.

  Można także podjąć szkolenie na kursach, które organizowane są przez odpowiednie firmy. Zdobywanie kolejnych stopni jest kosztowne i trwa dość długo. Jeżeli nie kończy się żadnej z wymienionych uczelni, najwyższy stopnień, jaki można zdobyć, to stopień pierwszego oficera.

  Długa droga do celu...

  Aby zostać pilotem samolotu pasażerskiego, trzeba uzyskać licencję turystyczną, a następnie kontynuować szkolenie do uzyskania licencji zawodowej. Kiedy już się ją zdobędzie, należy uzyskać odpowiednie uprawnienia i zdać egzamin z wiedzy teoretycznej, który obejmuje około czternastu przedmiotów, między innymi nawigację, budowę samolotu czy meteorologię. Następnie trzeba przejść proces rekrutacji u przewoźnika lotniczego. Po jego pozytywnym zakończeniu stajemy się drugim pilotem. Szkolenie na dany rodzaj maszyny trwa około dwóch miesięcy.

  Na tym jednak nie koniec. Piloci nieustannie muszą się doszkalać. Podczas ćwiczeń uczą się między innymi jak bezpiecznie i szybko wylądować, co zrobić, gdy wyłączy się silnik lub w kabinie spadnie ciśnienie.

  Praca pilota jest trudna i wymagająca. Dla kandydatów do tego zawodu może nie jest to dobra wiadomość, ale dla osób, które z nimi latają to doskonała informacja – mamy pewność, że w przestworzach jesteśmy pod dobrą opieką.

   

  źródło: www.pansamolocik.pl

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere