• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Dwa miliony w 2016!

  2016-10-03
  7 września w Porcie Lotniczym Warszawa/Modlin wylądował dwumilionowy pasażer obsłużony w 2016 roku. Jest to wynik, jaki przed rokiem udało się lotnisku osiągnąć miesiąc później, w październiku, i wskazuje na pozytywne zmiany, jakie zachodzą w podwarszawskim porcie lotniczym.

  Po czterech latach od otwarcia Lotnisko Warszawa/Modlin jest drugim portem lotniczym dla Warszawy i Mazowsza oraz piątym największym pod względem liczby obsługiwanych pasażerów portem lotniczym w Polsce. Jeszcze w 2008 roku zakładano, że lotnisko w Modlinie będzie obsługiwało docelowo 1,5 miliona podróżnych rocznie. Tę liczbę port przekroczył w 2014 roku, czyli już dwa lata po pierwszym starcie i lądowaniu. Łącznie od początku działania z podwarszawskiego lotniska skorzystało już 7,5 miliona osób, a tylko w bieżącym roku port zbliży się do liczby 3 milionów odpraw rocznie.

  – To, co jak magnes przyciąga pasażerów do Modlina, to dobra lokalizacja, wygodne skomunikowanie z wieloma miastami, bardzo szeroka oferta kierunków lotniczych i niskie ceny biletów – mówi Leszek Chorzewski, p.o. Prezesa portu. – Tendencję wzrostową najlepiej pokazują liczby: w 2014 roku przyjęliśmy łącznie 1,7 miliona podróżnych, w bieżącym roku taki wynik osiągnęliśmy już w siedem miesięcy. W październiku, poza ośmioma nowymi trasami, zyskamy również dodatkowy, trzeci samolot w bazie – mówi Leszek Chorzewski. – Mamy również nadzieję, że już niedługo będziemy mogli ogłosić pasażerom kolejne nowe połączenia na przyszły sezon letni, co z pewnością pomoże nam w zwiększeniu tempa rozwoju lotniska – dodaje.

  Pół miliona na wakacje

  Pomocny w osiągnięciu tak dużego sukcesu był z pewnością bardzo udany sezon letni – tegoroczne wakacje na lotnisku w Modlinie były wyjątkowo gorące.

  Według prowadzonych przez Port Lotniczy statystyk, tylko od 24 czerwca do 31 sierpnia z usług podwarszawskiego lotniska skorzystało 581 971 osób, czyli aż o 10% więcej w stosunku do analogicznego okresu w 2015 roku. W tym czasie podróżni najchętniej wybierali Londyn, Wrocław, Brukselę, Gdańsk oraz Dublin. Z kierunków uważanych za typowo wakacyjne najwięcej osób latało natomiast do Rzymu, Aten, Alicante, na Teneryfę, do Malagi oraz do Pizy.

  – Kiedy w 2012 roku otwieraliśmy lotnisko, na mapie połączeń z Modlina było 25 kierunków lotniczych. Dzisiaj nasi pasażerowie mogą polecieć do 44 miast w całej Europie – jest to czwarta najbogatsza oferta regularnych połączeń na rynku polskim – mówi Leszek Chorzewski, p.o. Prezesa Portu Lotniczego Warszawa/Modlin. – Jesteśmy z tego bardzo zadowoleni, a już wkrótce będziemy mogli ogłosić pasażerom kolejne nowości. Bardzo gorąco zapowiada się również tegoroczna zima w Modlinie, z aż ośmioma nowymi trasami – dodaje.

  Ponad ćwierć miliona pasażerów w sierpniu

  Z miesiąca na miesiąc pozycja Lotniska Warszawa/Modlin w Polsce umacnia się. Tylko w sierpniu przez podwarszawski port lotniczy przewinęło się ponad ćwierć miliona pasażerów.

  W sierpniu z usług Lotniska Warszawa/Modlin skorzystało 255 036 podróżnych w ruchu regularnym, co oznacza dokładnie 12-procentowy wzrost w stosunku do analogicznego okresu w roku 2015. Jeśli chodzi o ruch krajowy, z połączeń lotniczych z Wrocławiem i Gdańskiem skorzystało 35 340 osób, natomiast z lotów zagranicznych – 219 696 podróżnych. Ogółem w sierpniu Lotnisko Warszawa/Modlin wykonało 1 508 operacji lotniczych.

  W ciągu jednego dnia lotnisko obsługuje średnio około 8 300 pasażerów i 50 regularnych startów i lądowań.

  Nowe, startujące w październiku trasy sezonu zimowego to: Porto, Tuluza, Walencja, Leeds, Belfast, Newcastle (każde z nich dwa razy w tygodniu), Edynburg oraz Birmingham (po trzy razy w tygodniu). Planowane jest także zwiększenie częstotliwości lotów do Bristolu (z trzech do czterech tygodniowo) oraz Mediolanu Bergamo (z sześciu do siedmiu tygodniowo).

  Mimo że dopiero rozpoczyna się sezon zimowy, Lotnisko Warszawa/Modlin rozpoczęło już prace nad rozbudową siatki połączeń na nadchodzący sezon letni. Już teraz wiadomo, że latem 2017 spod Warszawy będziemy mogli polecieć bezpośrednio do portugalskiego Faro.

  Więzienie i grzywna za fałszywe alarmy

  W kwietniu bieżącego roku dwa warszawskie porty lotnicze – Lotnisko Chopina oraz Lotnisko Warszawa/Modlin otrzymały telefony z fałszywymi informacjami o podłożonych ładunkach bombowych. 25 sierpnia zakończył się proces sądowy w tej sprawie.

  Efektem niebezpiecznego żartu oskarżonego – Emila Ś. – był alarm i ewakuacja terminala podwarszawskiego portu lotniczego. Po podsumowaniu strat związanych z zakłóceniem pracy Lotniska Warszawa/Modlin, władze portu postanowiły zgłosić sprawę nowodworskiej prokuraturze i wnioskowały o ukaranie sprawcy.

  – Bezpieczeństwo podróżnych jest dla nas najważniejsze, dlatego każdą przesłankę o zagrożeniu traktujemy z największą powagą – mówi Leszek Chorzewski, p.o. Prezesa lotniska. – Zawsze w takich sytuacjach będziemy domagać się nie tylko zwrotu poniesionych kosztów, ale przede wszystkim surowego ukazania autorów tego typu fałszywych informacji, które wywołują alarm, a w konsekwencji paraliżują funkcjonowanie całego portu lotniczego. Zrobimy wszystko, aby wykorzenić takie „żarty” w przyszłości – dodaje.

  Sąd Rejonowy w Nowym Dworze Mazowieckim skazał oskarżonego Emila Ś. na karę dwóch lat i czterech miesięcy więzienia oraz nakazał mu zapłatę grzywny – po 12 tys. zł na rzecz obu portów lotniczych.

  Przypomnijmy, że zgodnie z art. 224a Kodeksu Karnego, kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

   

  źródło: Lotnisko Warszawa/Modlin

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere