• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Gdańskie Miniatury – Gdańsk z innej strony

  2016-09-23

  Przeszedłeś już ulicą Długi Targ, sfotografowałeś Fontannę Neptuna i Dwór Artusa, obejrzałeś Bazylikę Mariacką, zajrzałeś też na Długie Pobrzeże, żeby przyjrzeć się słynnemu Żurawiowi, a na końcu popatrzyłeś na stoczniowe dźwigi? To teraz dopiero zacznie się zwiedzanie.

  teatr wybrzeze (2)Poznawanie Gdańska od innej strony niż ta, która pokazana jest na każdej pocztówce, najlepiej zacząć od wizyty na stronie gdanskieminiatury.ikm.gda.pl. Dowiesz się tam między innymi, że Gdańskie Miniatury to projekt edukacyjny, który trwa już 7 lat. Pierwotnie kierowany był do uczniów, ale z biegiem czasu wyszedł poza ramy i można go już użyć jako oryginalnego przewodnika po Gdańsku. Ale nie tym Gdańsku, który zna każdy, a tym, którego często nie znają nawet sami mieszkańcy.

  Gdańskie Miniatury zostały podzielone na semestry – każdy z nich to inny temat i Gdańsk widziany z innej perspektywy. Aby wziąć udział w projekcie wystarczy zarejestrować się on-line i odpowiedzieć na pytania konkursowe dotyczące tras z każdego miesiąca. Trasy można pokonywać samemu lub podczas spacerów z przewodniczką Ewą Czerwińską i Ewą Kowalską, autorką bloga turystycznego iBedeker. Po każdym semestrze najbardziej aktywni uczestnicy otrzymują nagrody – bilety do instytucji kulturalnych.

  Przygotowywane opisy i mapki tras można jednak wykorzystać także po to, by po prostu zobaczyć Gdańsk takim, jakim trudno go poznać podczas innych wycieczek. Dzięki temu wszystkiemu zapoznasz się z miastem w nieoczywisty sposób. Możesz już zatem przebierać w tematach i trasach. W archiwum gry miejskiej znajdziesz informacje m.in. o gdańskich kościołach, synagogach i szpitalach, o bitwach, jakie miały tutaj miejsce, o mieszance kulturowej Gdańska, a także jego dzielnicach, legendach i wielkich kobietach. Wystarczy, że wejdziesz na stronę Miniatur i pobierzesz materiały dotyczące wybranego tematu. Najnowszy cykl traktuje o stylach architektonicznych, których ślady można znaleźć w mieście. Tym razem trasa wiedzie po Głównym Mieście. Możesz obejrzeć i przeczytać między innymi o modernistycznych i socrealistycznych budynkach – niektóre z nich są charakterystycznymi dla Gdańska punktami (jak choćby wieżowiec Zieleniak), podczas gdy inne popadają w zapomnienie (jak na przykład Dom Technika).

  Przyłączamy się zatem do najnowszej propozycji Gdańskich Miniatur. Sprawdź, jakich punktów warto szukać podczas spaceru po Głównym Mieście, a po więcej informacji zaglądaj na gdanskieminiatury.ikm.gda.pl.

  scandic wikipedia_NZ Gdańskimi Miniaturami po gdańskim modernizmie i socrealizmie
  Hotel Monopol (aktualnie Scandic)

  Rozglądaj się uważnie już od pierwszych chwil w Gdańsku. Wart uwagi jest oczywiście sam budynek dworca kolejowego ze wspaniałą wieżą zegarową, ale po drugiej stronie ulicy ukryty jest hotel Scandic, który wcześniej był Hotelem Monopol oraz Holiday Inn. Budynek powstał w 1949 roku. Choć po serii modernizacji obiekt wygląda nieco inaczej, niż pierwotnie, to wciąż warto zwrócić na niego uwagę. To pierwszy punkt na modernistyczno-socrealistycznej trasie wycieczki.

  Zieleniak

  Kiedy już wyjdziesz z dworca i zapoznasz się ze Scandikiem, rozejrzyj się uważnie. Nie przegapisz Zieleniaka, gwarantuję ci. Co więcej, od razu będziesz wiedział, że to akurat ten obiekt. Każdy z mieszkańców Gdańska, a nawet Trójmiasta, wie, czym jest Zieleniak. Ulokowany jakby na granicy między Głównym Miastem, a terenami stoczniowymi wieżowiec powstał w drugiej połowie lat 60-tych, a budowany był... od góry. Dlaczego? Jak to możliwe? Dowiesz się z opisu na stronie Gdańskich Miniatur.

  zieleniak (2)_NTeatr Wybrzeże

  Bądź uważny cały czas! Zanim przejdziesz przez Złotą Bramę i znajdziesz się na Drodze Królewskiej (czyli ul. Długiej i Długim Targu), rozejrzyj się po Targu Węglowym. Nie chcesz przecież przegapić gmachu Teatru Wybrzeże, prawda? Powstał on w drugiej połowie lat 60-tych według projektu Lecha Kadłubowskiego, jednego z najbardziej dla Gdańska zasłużonych architektów powojennych. Modernistyczny budynek wzniesiono w dużej mierze z tradycyjnych materiałów, które miały podkreślać powagę miejsca. Warto wstąpić, nie tylko na spektakl (ale na spektakl tym bardziej).

  Poczta

  Historycznych serc Gdańsk ma co najmniej kilka. Ulica Długa, przechodząca w Długi Targ, jest jednym z nich. Przy niej stoi socrealistyczny gmach poczty. Obecny budynek to już czwarta poczta w tym samym miejscu. Powstał w latach 50-tych, po tym, jak władze uznały, że poprzedni gmach (w dużej mierze zniszczony w wyniku działań wojennych) za bardzo kojarzy się z obecnością Niemców w mieście. Wewnątrz zachowano jednak fragment XIX-wiecznej klatki schodowej.

  Dom Technika, czyli siedziba NOT

  Naczelna Organizacja Techniczna pobudowała w latach 60-tych swoją siedzibę w zasadzie obok zabytkowej, wciąż wtedy odbudowywanej po wojnie, części miasta. Choć budynek został nieco przytłoczony przez okazałą zabudowę dookoła, wciąż warto rzucić na niego okiem. A jeszcze lepiej zajrzeć do środka, bo w wystroju maczali palce cenieni artyści tamtych czasów: Józef Konieczny, Janina Palińska, Jerzy Zabłocki i Andrzej Trzaska. Gdzie szukać ich dzieł? Tego dowiesz się z opisu na gdanskieminiatury.ikm.gda.pl.

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere