• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Guten Morgen Berlin, cz. II

  2016-09-07

  Stolica Niemiec przepełniona jest miejscami niezwykle ważnymi pod względem historycznym, turystycznym czy rekreacyjnym. Wszystkich wymienić nie sposób, ale przedstawiamy 10 z nich.

   

  Brama Brandenburska – kultowe miejsce na mapie miasta, XVIII-wieczny symbol pokoju i potęgi, a od 1989 – symbol Zjednoczonych Niemiec. Jej pierwowzorem była grecka brama Propyleje na Akropolu. 5 imponujących przejść jest tworzonych przez 12 doryckich kolumn, po 6 na każdą stronę. U szczytu bramy znajduje się rzeźba czterokonnej kwadrygi powożonej przez Wiktorię, rzymską boginię zwycięstwa. Dziś Brama Brandenburska to kultowe miejsce imprez masowych, koncertów, ale i uroczystości państwowych czy demonstracji.

  reichstag-1168308
  Wyspa Muzeów
  to światowej sławy kompleks pięciu budynków wpisanych na listę UNESCO. Wśród nich znajduje się Stara Galeria Narodowa ze zbiorem obrazów i rzeźb z XIX w., Muzeum Pergamońskie, Stare Muzeum z kolekcjami rzymskich, greckich i etruskich rzeźb i dzieł sztuki, Nowe Muzeum, w którym znajdziemy eksponaty ze starożytnego Rzymu i Egiptu oraz Muzeum im. Bodego ze sztuką bizantyjską. Ciekawą częścią ekspozycji jest Coin Cabinet przeznaczone dla najmłodszych odwiedzających.

  Muzeum NRD to pamiątka czasów socjalizmu, która w bardzo obrazowy sposób pokazuje życie w tamtych czasach – można usiąść w fotelu typowego ówczesnego mieszkania, zasiąść za kierownicą wymarzonego trabanta czy postawić się w roli osadzonego w celi przesłuchiwanego.

  Mur Berliński, a raczej jego fragment, upamiętnia ofiary tamtych zmian i ustroju. Ciągnie się przez 1,4 km wzdłuż Bernauer Strasse. Istotnymi częściami trasy są m.in. centrum dokumentacji, pomnik, okno pamięci czy centrum obsługi odwiedzających.

  Reichstag to XIX-wieczny budynek, w którym swoją siedzibę ma niemiecki parlament. Główną atrakcją tego miejsca jest kopuła zbudowana ze szkła i stali. Spiralna droga znajdująca się w jej wnętrzu ma 230 metrów długości, a podczas spaceru można obserwować panoramę miasta, a także podglądać obrady Parlamentu – stąd rezerwacje i szczegółowe kontrole przed wejściem.

  Wieża telewizyjna na Alexanderplatz mierzy 368 m wysokości i jest najwyższą budowlą w stolicy Niemiec, która miała symbolizować przewagę socjalistycznych Niemiec nad Zachodem. Dziś na jej szczycie znajduje się taras widokowy oraz restauracja. W sezonie letnim, gdy nie chce się tracić cennego czasu na stanie w kolejce, warto wybrać pobliski hotel Park Inn i za około 3 euro wjechać na 40 piętro, by z tamtejszego tarasu obejrzeć piękną panoramę Berlina, w tym samą wieżę.

  Berlińskie ZOO jest jednym z największych na świecie. Zgromadzona w nim fauna i flora wyeksponowana została na 35 ha powierzchni. ZOO ma swój specyficzny klimat, a uroku dodają mu ścieżki prowadzące do najodleglejszych i najciekawszych miejsc, liczne stawy i wszechobecna zieleń. Do dyspozycji odwiedzających pozostają miejsca odpoczynku – restauracje, fontanny czy pomniki. Niezależnie od wizyty w ZOO można odwiedzić AQUARIUM BERLIN: akwaria, terraria, insektaria, a w nich aż 250 różnych gatunków: płazów, gadów, ryb. Tropikalny klimat Aquarium sprzyja rozwojowi egzotycznej roślinności.

  brandenburg-gate-90946Katedra Berlińska to jedna z największych świątyń w Berlinie, która rokrocznie przyciąga tłumy turystów. Oprócz charakterystycznej kopuły magnesem tej renesansowej budowli są XIX-wieczne organy Sauera. W kryptach umieszczonych jest 95 sarkofagów ze szczątkami rodu Hohenzollernów.

  Aqua Dom, jak można się domyśleć, to wielopiętrowe akwarium z milionami litrów wody i 1,5 tys. mieszkańców spośród 50 gatunków tropikalnych ryb. Efekt „wow!” wywołuje przejażdżka windą przez sam środek akwarium. O czystość i porządek wśród wodnych mieszkańców dba kilku płetwonurków. Akwarium z zewnątrz można zobaczyć za darmo. Przejażdżka windą to już koszt 6 euro od osoby.

  Tropikal Islands to prawdziwa gratka dla tych, którym marzy się krótki wypad do egzotycznych krajów. 60 km od Berlina leży jedna z największych na świecie samonośnych hal, w której znajduje się ogromny park rozrywki i wypoczynku. W jego wnętrzu zmieściłoby się 9 boisk do piłki nożnej, leżąca Wieża Eiffla, a Statua Wolności mogłaby w niej zmieścić się na stojąco. Nie brakuje tu atrakcji ani dla dzieci, ani dla dorosłych. Można tu zagrać w minigolfa, poopalać się, a nawet... przelecieć się balonem. W strefie wodnej znajdziemy mnóstwo zjeżdżalni (w tym największą w kraju), basenów i spa, a Klub Tropino to raj dla dzieci. Pod opieką dorosłych mogą tu wejść na ściankę wspinaczkową, przejechać się torem kartingowym czy popływać łódką. Oprócz tego w Tropikal Islands znajdziemy także sauny, łaźnie parowe, a gdy już będziemy potrzebowali odpoczynku – bary, restauracje i kafejki.

  Z Rzeszowa do Berlina z Ryanairem

  Inauguracyjny lot do Berlina odbędzie się 2 września. Regularne rejsy będą realizowane trzy razy w tygodniu: w poniedziałki, środy i piątki. Z lotniska w Rzeszowie samoloty wylatywać będą o 8:55, by wylądować w Berlinie o 10:15. Z portu lotniczego Berlin-Schönefeld loty będą realizowane o godzinie 7:10, natomiast lądowania w stolicy Podkarpacia – o 8:30.

   

  źródło: Port Lotniczy „Rzeszów-Jasionka”

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere