• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Najstarszy model świata

  2016-09-04

  Prawdopodobnie jest najstarszym modelem na świecie. Po raz pierwszy przed obiektywem stanął tuż przed 104 urodzinami. Do sesji zaprosili go współpracująca z wieloma modowymi markami fotografik Dorota Czoch i model Dustin Nowak.

  – Kiedyś z rozmowy z Dustinem wyszło, że ma dziadków w mocno zaawansowanym wieku. Kiedy usłyszałam, że dziadek Stefan ma ponad sto lat, pomyślałam, że muszę zrobić mu zdjęcie – wyjaśnia Dorota. I stało się. Zatrzymana w czasie kuchnia Stefana Nowaka zamieniła się w atelier, a starszy pan z chęcią wcielił się w rolę modela. – Był zaskoczony, ale profesjonalnie pozował, podobało mu się – wspomina Dustin, jeden z najmłodszych wnuków pana Stefana, od kilku lat występujący na międzynarodowych sesjach i pokazach. – Teraz marzy, żeby efekty zobaczyć w gazecie – dodaje ze śmiechem. Spontaniczna sesja zaowocowała pięknymi zdjęciami. Choć pozujących Nowaków dzieli prawie 80 lat, to widać, że łączy ich dryg do obiektywu.

  „Gimnastyka to najlepszy ze sportów“ powtarza od dziesiątek lat Stefan Nowak, a każdy kto na niego spojrzy, musi przyznać mu rację. Urodzony za panowania cesarza Franciszka Józefa zecer to dowód na to, że dbanie o formę popłaca. – Z Chodakowską nie ćwiczy, kalorii nie liczy – żartuje jego syn, ale podkreśla, że nie ma dnia, w którym zapomniałby o uprawianiu sportu. Jeszcze trzy lata temu jeździł rowerem po rodzinnym Nowym Sączu, dziś pedałuje na stacjonarnej wersji i regularnie ćwiczy z hantlami. Jeśli czuje się gorzej, „pompuje“ więcej, bo uważa, że wysiłkiem fizycznym pokona chorobę. Jego dokumentacja medyczna to dowód, że lekarstwo jest bardzo skuteczne. Mimo ponad wieku na karku, pan Stefan jest pełen siły fizycznej i psychicznej.

  Miłość do sportu i zdrowego jedzenia narzucił swoim najbliższym. Były sekundant bokserki sądeckiego Sokoła i wierny kibic Sandecji pilnował, by wszyscy jak najwięcej się ruszali i zdrowo odżywiali. Pasję do piłki nożnej zaszczepił także Dustinowi. Dbałość o wysportowane ciało zaprowadziła go z boiska na wybieg.

  Kariera Dustina rozpoczęła się od zdjęcia profilowego na Facebooku. Czy jego dziadka także czeka podobny los? Jedno jest pewne, pan Stefan mimo wieku nadal patrzy w przyszłość i zastanawia się, co jeszcze go czeka i jakie wyzwania przed nim.

  Stefana Nowaka ubrała S. Sandera.

   

  tekst: Katarzyna Krzyżak

  fot: Dorota Czoch

  Galeria
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere