• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Historia ożywa za jednym kliknięciem

  2016-09-02
  Projekt „Zapisy terroru” to pierwsze znaczące przedsięwzięcie powstałego w kwietniu 2016 roku Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego. Wynikiem pracy instytucji powołanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest strona internetowa, będąca repozytorium zeznań ofiar totalitaryzmów nazistowskiego i sowieckiego. W pierwszej odsłonie opublikowane zostanie 500 świadectw mieszkańców Warszawy i okolic.

   

  Strona internetowa www.zapisyterroru.pl to projekt, którego celem jest rozpowszechnianie zeznań ofiar totalitaryzmów czasu II wojny światowej. Znajdują się na niej dane zebrane z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, dotychczas wykorzystywane tylko przez wąską grupą badaczy historii. Dzięki „Zapisom Terroru” zeznania te dotrą do świadomości wszystkich, którzy zainteresują się historią najnowszą.

  Zeznania ofiar totalitaryzmów nazistowskiego i sowieckiego pochodzą m.in. z archiwum powstałej po II wojnie światowej Głównej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce oraz jej prawnego następcę, powstałego w 1998 roku – Głównej Komisji Badań Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Pierwszy korpus projektu to wynik ponad trzech miesięcy opracowań materiałów archiwalnych, ponad 500 zeznań ofiar z Warszawy i okolic, szczególnie związanych z Rzezią Woli.

  5 i 6 sierpnia, w 72. rocznicę wydarzeń z 1944 roku, w trzech miejscach na warszawskiej Woli odbyły się akcje edukacyjno-kulturalne „Wolę Pamiętać. 6 sierpnia otwarty został multimedialny spacer z auto-przewodnikiem pod tytułem „Wola 44. Zapisy Terroru”. Spacer umożliwia aplikacja AudioTrip, dostępna w Google Play i App Store. W rolę przewodników po Woli wcielili się znani aktorzy, m.in. Mirosław Baka, Monika Pikuła czy Grzegorz Daukszewicz. 

  W przyszłości portal będzie rozszerzony o relacje ofiar z innych części Polski – nie tylko dużych miast, ale i małych miejscowości i wsi. Dodatkowo na stronie zagoszczą zdjęcia, dokumenty i pamiątki.

  Galeria
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere