• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Zaplanuj podróż samolotem, spakuj się wygodnie, skorzystaj z porad

  2016-08-27

   

  Urlop w ciepłych krajach? Szkoda czasu na dojazdy – najszybciej będzie samolotem. Ale warto pamiętać, że podróż lotnicza wymaga odpowiedniego przygotowania. Jak się spakować przed lotem? Przeczytaj nasz poradnik!

   

  Samolot jest środkiem transportu coraz częściej wybieranym przez Polaków udających się na wakacyjne (i nie tylko) wojaże. W ubiegłym roku wszystkie polskie lotniska odnotowały wzrost liczby obsłużonych pasażerów, a linie lotnicze przewiozły na trasach z lub do Polski ponad 30,5 mln podróżnych, czyli o 12,5 procent więcej niż w roku 2014. Skąd ten nagły wzrost?

  W tym roku ceny paliwa lotniczego są rekordowo niskie i przewoźnicy prześcigają się w obniżkach cen biletów. A tak tanio jeszcze nigdy nie było: w lipcu za lot z lotniska w Modlinie do Gdańska czy Wrocławia zapłacimy 9 zł, do Paryża – już od 74 zł, do Barcelony od 149 zł, do Salonik od 159 zł, a do Londynu od 89 zł (cena za lot w jedną stronę). Dodatkowo linie lotnicze kuszą nas atrakcyjnymi dodatkami: tańszymi parkingami, hotelami, wynajmem samochodów czy możliwością przewozu bagażu podręcznego bez dodatkowych opłat.

  Także my jako lotnisko robimy wszystko, aby udogodnić życie naszym pasażerom. Dlatego też mamy dla Was kilka porad, które z pewnością ułatwią Wam podróż i oszczędzą niepotrzebnego stresu.

  Spakuj się odpowiednio

  Trudno wyobrazić sobie dobrą podróż bez dobrego bagażu. Dobrego, czyli jak najbardziej pojemnego przy jednoczesnym zachowaniu dopuszczalnych przez przewoźnika gabarytów. Ryanair, który oferuje połączenia lotnicze z Modlina do 43 miast w całej Europie, umożliwia bezpłatny przewóz dwóch sztuk bagażu podręcznego. Każdy pasażer może wnieść na pokład jedną torbę podręczną o wadze do 10 kg i wymiarach 55x40x20 cm oraz małą torebkę o wymiarach 35x20x20 cm.

  Pakując się, uwzględnij porę roku, pogodę, wagę i rozmiar bagażu podręcznego oraz bagażu rejestrowanego. Regulamin przewozu bagażu realizowany jest w oparciu o procedury określonego przewoźnika. Przygotuj się odpowiednio do kontroli bezpieczeństwa.

  Płyny w bagażu kabinowym (podręcznym) możemy przewozić w pojemniczkach o pojemności nieprzekraczającej 100 ml, przy czym wszystkie muszą się zmieścić w jednej przezroczystej torebce obejmującej nie więcej niż 1 litr. Zasada ta obowiązuje na wszystkich lotniskach cywilnych w Unii Europejskiej. Torebki można nabyć przed kontrolą bezpieczeństwa w specjalnych automatach. Każdy pasażer może wnieść na pokład tylko jedną torebkę z płynami.

  Bez ograniczeń możemy przewozić za to napoje i płynne produkty spożywcze, takie jak pasty, miód, masło itp., które zakupione zostały na lotnisku za kontrolą bezpieczeństwa. Od 2013 roku z limitów zwolnione są również produkty płynne, które są konieczne do spożycia w czasie podróży ze względów zdrowotnych oraz te, które stanowią pokarm dla niemowląt.

  Pasażerowie często pytają o możliwość przewiezienia w bagażu podręcznym artykułów spożywczych. Otóż te z nich, które są w postaci płynnej, traktujemy oczywiście tak samo, jak płyny – można umieścić je w bagażu kabinowym pod warunkiem, że znajdują się w pojedynczych opakowaniach o pojemności nieprzekraczającej 100 ml lub równowartości takich pojedynczych opakowań, umieszczonych w jednej zamykanej przezroczystej torebce o pojemności do 1 litra. Zawartość plastikowej torebki powinna swobodnie się w niej mieścić, a torebka powinna być dokładnie zamknięta. Żywność w postaci stałej, jak np. pieczywo, ciasta, owoce, warzywa, kiełbasa, kanapki, można przewozić według wytycznych wagowych przewoźnika. W przypadku tanich linii lotniczych, waga darmowego bagażu podręcznego nie powinna przekraczać 10 kg.

  W razie wątpliwości najlepiej zweryfikować i upewnić się jeszcze na etapie pakowania bagażu, czy dany sprzęt możemy przewieźć, czy nie.

  Wydrukuj kartę pokładową

  Karta pokładowa to praktycznie bilet na lot. Zawiera wszystkie niezbędne dane dotyczące pasażera i jego podróży. Należy pamiętać, aby wydrukować kartę pokładową w domu, najlepiej tuż po odprawie online – unikniemy dzięki temu dodatkowych kosztów i zaoszczędzimy czas. Bezpłatnej odprawy online, możemy dokonać od 7 dni do 4 godzin przed planowanym lotem.

  Wyjedź wcześniej!

  Planując przyjazd na lotnisko, najlepiej zapewnić sobie większy zapas czasu. Nie ryzykujemy wtedy spóźnieniem na samolot z powodu nieprzewidzianych korków na drodze czy kolejek do punktu kontroli bezpieczeństwa. Punkty odprawy bagażowej „check-in” są otwierane co najmniej 3 godziny przed planowanym odlotem, a zamykane 40 minut przed planowanym startem samolotu. Natomiast zamknięcie bramek „gate” następuje 30 minut przed odlotem. Pasażerowie o tym wiedzą, ponieważ taka informacja, jak również zalecenie, aby pojawić się na lotnisku na minimum 2 godziny przed planowanym lotem, widnieje na kartach pokładowych. Przewoźnik informuje o tym również w wysyłanej do pasażera przed podróżą wiadomości sms oraz mailowo. Organizując swoją podróż, należy uwzględnić jeszcze ewentualną kolejkę do stanowiska „check-in” (jeśli nadajemy duży bagaż rejestrowany) oraz czas, który zajmuje kontrola bezpieczeństwa. Przybycie na lotnisko z opóźnieniem może skutkować niewpuszczeniem pasażera na pokład samolotu.

  Przygotuj się do kontroli bezpieczeństwa

  Przed odlotem każdy pasażer oraz jego bagaż, zarówno podręczny, jak i duży – rejestrowany, który idzie do luku bagażowego w samolocie, są poddawane szczegółowemu sprawdzeniu.

  Bagaże rejestrowane przechodzą kilkuetapowy proces weryfikacji zawartości w tzw. sortowni bagażu. Pasażerowie z kolei są sprawdzani bardzo szczegółowo podczas kontroli bezpieczeństwa i przez bramki oraz czujniki wrażliwe na różnego typu materiały niebezpieczne, których jest kilka, choć nie widać tego na pierwszy rzut oka.

  Jak wygląda kontrola bezpieczeństwa? Zgodnie z przepisami międzynarodowymi, przed kontrolą bezpieczeństwa pasażerowie muszą wyjąć z bagażu wszystkie płyny, żele, aerozole, sprzęt elektroniczny (między innymi tablety, telefony, komputery, konsole do gier komputerowych), przedmioty metalowe i włożyć je do oddzielnej „kuwety”, a także zdjąć odzież wierzchnią: kurtki, żakiety, bluzy, marynarki itd., które są prześwietlane. Prześwietlany jest też bagaż kabinowy.

  Operator kontroli bezpieczeństwa według własnego uznania ma prawo poprosić podróżnego o pozbycie się i poddanie kontroli kolejnych przedmiotów. Bramki kontrolne, przez które przechodzą podróżni, są czułe między innymi na elementy metalowe, dlatego takie przedmioty, jak paski do spodni z metalowymi klamrami, zegarki czy obuwie również muszą zostać sprawdzone.

  Dodatkowo operator kontroli bezpieczeństwa lub bramka kontrolna mogą losowo wytypować pasażera do kontroli manualnej. Zgodnie z przepisami, „jeśli operator kontroli bezpieczeństwa nie może stwierdzić, czy pasażer przenosi przedmioty zabronione, pasażerowi temu odmawia się dostępu do stref zastrzeżonych lub poddaje go powtórnej kontroli bezpieczeństwa, dopóki operator nie uzna, że wymogi kontroli zostały spełnione”. Wszystko po to, aby w miarę możliwości upewnić się, że kontrolowane osoby nie przenoszą przedmiotów zabronionych. Pasażerowie, którzy na kontroli bezpieczeństwa posiadają przedmioty zabronione do przewozu w bagażu kabinowym, mogą je nadać w bagażu rejestrowanym (za dodatkową opłatą wg cennika przewoźnika) lub oddać osobie odprowadzającej. W innym przypadku przedmioty te muszą zostać usunięte z bagażu podręcznego, co wiąże się z ich utratą.

  Do strefy zastrzeżonej lotniska i na pokład samolotu nie wniesiemy między innymi ostrzy o długości powyżej 6 cm, tępych ciężkich przedmiotów, scyzoryków, broni palnej, materiałów wybuchowych, kijków marszowych i sportowych, termometrów rtęciowych, korkociągów, wędek oraz dużych gabarytowo części samochodowych.

  Przedmioty dozwolone i zabronione do przewozu transportem lotniczym określają przepisy międzynarodowe. Artykuły zabronione wyszczególnione są w dodatku 4-C i 5-B do Rozporządzenia Komisji UE 2015/1998. Zestawienie przedmiotów dopuszczonych i zabronionych do przewozu samolotem zawiera również tzw. biała lista, dostępna na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego: www.ulc.gov.pl oraz regulaminy linii lotniczych.

  Ekspresowe przejście kontroli

  W Modlinie istnieje możliwość skorzystania z dodatkowego, szybkiego przejścia kontroli bezpieczeństwa (tzw. FAST TRACK). Odbywa się ona – po wcześniejszym zgłoszeniu się do obsługi kontroli kart pokładowych – poza kolejką, specjalną, oznaczoną ścieżką. Taka usługa kosztuje 14 zł i można ją wykupić na stronie www.ryanair.com lub w ramach pakietu usługi Business Plus Ryanair. Od czerwca zakup tej usługi możliwy jest bezpośrednio na lotnisku.

   

  źródło: Lotnisko Warszawa/Modlin

   

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere