• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Dane bezpieczne jak złoto

  2016-08-26

  Dane bezpieczne jak złoto Żeby zabezpieczyć firmowe dane na prywatnym smartfonie, wystarczy zamienić go w mobilną wersję Fortu Knox. I naprawdę jest to tak proste, jak brzmi.

   

  W stanie Kentucky stoi jak gdyby nigdy nic baza wojskowa Fort Knox. Znana jest głównie z tego, że na jej terenie władze USA utworzyły skład złota amerykańskiego banku federalnego. Skład ten owiany jest legendą. Podobno ma bardzo grube mury, a zabezpieczenia są po prostu nie do przejścia. Wyobraźcie sobie, co by było, gdyby Fort Knox przenieść w środek jakiegoś miasta, na przykład Warszawy. Po jednej stronie ściany super zabezpieczenia i tajne dane, po drugiej życie prywatne, kawiarnie, przypadkowe spotkania na przystanku tramwajowym. Jedna i druga rzeczywistość nie wchodzi sobie w drogę i istnieje w idealnej symbiozie. A teraz wyobraźcie sobie jeszcze, że całą tę sytuację zmniejszamy do poziomu smartfona.

  Jeden smartfon – mieszczące się w kieszeni urządzonko o mocy obliczeniowej nieporównywalnie większej niż ta, którą mieli do dyspozycji załoganci Apollo 11, podzielony na dwie części, które nie wchodzą sobie w drogę – prywatną i służbową. Prywatna jest absolutnie prywatna – można surfować po sieci, pływać po facebookowych i twitterowych timelinach, oglądać zdjęcia jedzenia na Instagramie, przesyłać gorące zdjęcia przy pomocy Snapchata. Po drugiej stronie wirtualnego muru znajduje się doskonale zabezpieczony zestaw danych i programów do pracy, przez które nie wyciekną twoje prywatne dane. Analogicznie, twoje firmowe informacje nie wyciekną przez twoje prywatne aplikacje. Jedno z drugim w pełnej symbiozie, ale oddzielone od siebie grubym wirtualnym murem Fortu Knox. Można? Można.

  Nie wiem tego na pewno, ale mam wrażenie, że Samsung KNOX nosi swoją nazwę nieprzypadkowo. To program zabezpieczający dane firmowe na urządzeniach mobilnych, a w praktyce oddzielający zawodowe życie telefonu od jego życia prywatnego. KNOX wykorzystuje wydzielone z zasobów systemowych szyfrowane środowisko, w którym przechowuje dane zatwierdzonych aplikacji – a możemy zatwierdzić praktycznie wszystko, od programów biznesowych, przez pocztę, kontakty czy kalendarz. W ten sposób są one zabezpieczone przed złośliwym oprogramowaniem i próbami wyłudzenia tajnych informacji. Z uwagi na to, że do KNOX trzeba się zalogować (bez strachu – wystarczy kliknąć ikonkę i wpisać login i hasło), program przyda się także tym, którzy obawiają się o swoje dane w przypadku kradzieży lub zgubienia telefonu czy tabletu.

  No dobra, ale czy to naprawdę potrzebne? Owszem. Jesteśmy coraz bardziej mobilni również w biznesie, coraz więcej czasu spędzamy w podróży, coraz więcej interesów załatwiamy przez smartfony, które mają właściwie wszystkie możliwości porządnego biura, a nawet więcej. Postawmy sprawę jasno – bez smartfonu nie da się już prowadzić biznesu. Chcemy jednak również być w łączności z najbliższymi, używać naszych smartfonów po prostu do rozrywki, załatwiania prywatnych spraw i zabijania czasu. Posiadanie dwóch telefonów – jednego służbowego i drugiego prywatnego – na dłuższą metę okazało się mało praktyczne. Dlatego też wiele firm postanowiło wdrożyć politykę BYOD (Bring Your Own Device), czyli wymagania od pracowników firmy, by ci sami przynosili urządzenia, które chcą wykorzystywać w celach służbowych. To z kolei grozi pomieszaniem obu zastosowań. I tutaj w sukurs przychodzi KNOX, który sprawi, że firmowi zarządcy będą mieli dostęp do firmowych aplikacji w telefonie, ale nie będą mogli ruszać tych prywatnych. Innymi słowy – nasze prywatne dane będą chronione przed pracodawcą, firmowe zaś przed wyciekiem poprzez prywatne aplikacje. Takie rozwiązanie może okazać się istotne już od 2018 roku – wtedy bowiem wchodzą w życie nowe unijne przepisy dotyczące ochrony danych osobowych przez firmy, na mocy których przedsiębiorstwa nie będą mogły rozpowszechniać danych osobowych pracowników i klientów bez ich potwierdzonej zgody. Nakładanie kar za ten proceder (do 4% rocznego globalnego obrotu, sięgającego maksymalnie 20 milionów euro!) ma też zmusić firmy do przykładania większej uwagi do niekontrolowanego wycieku danych, czyli właśnie do lepszego ich zabezpieczania. I tutaj z pomocą przychodzi Samsung KNOX.

  Jest jeszcze jeden powód, dla którego porównanie KNOX z Fortem Knox jest zasadne. Samsung KNOX 2.6 jest systemem bezpieczeństwa klasy militarnej. Oferowany przez niego najwyższy poziom bezpieczeństwa został doceniony zarówno przez renomowaną firmę Gartner, w której raporcie KNOX otrzymał najwięcej najwyższych ocen spośród wszystkich platform bezpieczeństwa mobilnego, jak i przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, który dopuścił do użytku w swoich sieciach urządzenia mobilne wykorzystujące to rozwiązanie. Co jak co, ale to już chyba najlepsza możliwa rekomendacja. Teraz pracownicy Fortu Knox stosują Samsung KNOX i wszystko wydaje się na swoim miejscu.

  fot.: materiały prasowe

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere