• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Solidarność Kultur, Kultura Solidarności

  2016-08-13
  Plejada gwiazd wykonująca niespotykaną nigdzie indziej w Polsce muzykę już po raz ósmy zagości w Gdańsku za sprawą Solidarity of Arts. Podczas festiwalu, 21 sierpnia o godzinie 19:00, Polska Filharmonia Bałtycka organizuje koncert o tajemniczo brzmiącym tytule „Solidarność Kultur, Kultura Solidarności”.

   

  Solidarność to w Gdańsku słowo-klucz. Można je interpretować na różne sposoby, jednak jedno skojarzenie zawsze będzie stałe – ludzie solidarni są sobie równi. Z pozoru trudno to odnieść do kultury, która jest różnorodna i zaskakująca w zależności od szerokości geograficznej. Muzycy występujący podczas koncertu „Solidarność Kultur, Kultura Solidarności” 21 sierpnia w Sali Koncertowej PFB spróbują udowodnić, że muzyka z dalekich zakątków świata, o różnych korzeniach, może być tak samo przyjemna dla ucha mieszkańca Europy Środkowej, jak dla ich rodaków.

  Podczas koncertu w repertuarze klasycznym i ludowym usłyszymy muzyków z Armenii, Rosji, Serbii, Turcji, Syrii i Polski. Wśród gwiazd pojawią się między innymi śpiewacy, pianiści, klarneciści, a także muzycy grający na nieznanych szerszej publiczności instrumentach.

  Listę wykonawców otwiera Lena Chamamyan. Jej twórczość to połączenie wpływów muzyki arabskiej, szczególnie syryjskiej i armeńskiej oraz tradycji europejskiej. Kolejną gwiazdą będzie David Ezra Okonsar, wirtuoz fortepianu i kompozytor, którego dorobek to fuzja muzyki europejskiej i między innymi hebrajskiej. Alevtina Polyakowa i Solar Wind to z kolei doskonałe połączenie jazzu z elementami funku i muzyki świata. Na scenie pojawi się także wyjątkowy duet – Ratko i Radiša Teofilović. Śpiewający a capella bracia bliźniacy przeniosą nas w świat ludowej poetyki Bałkanów. Wśród gości pojawi się także Anahit Mktrchyan, sopranistka Filharmonii Kaliningradzkiej, która wykona kilka rosyjskich pieśni ludowych, a akompaniować jej będzie utalentowana pianistka Karina Kagramanova. Kantatę „Ich habe genug” Bacha wykona Jarosław Bręk, a pełen radości motet „Exsultate, jubilate” Mozarta – wybitna sopranistka Olga Pasiecznik. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Jacka Rogali. Muzycy PFB wykonają także Adagietto z „Raju utraconego” Krzysztofa Pendereckiego.

  Wydarzenie to będzie też jednocześnie zakończeniem Gdańskiego Lata Muzycznego. Bilety już od 10 złotych do nabycia w kasach Filharmonii i na www.filharmonia.gda.pl.

  źródło: PFB

  solidarity_of_art

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere