• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Wakacje bez upałów

  2016-08-09

   

   

  Nie jesteś fanem wysokich temperatur, a chcesz wyjechać na urlop? Zapraszamy do Norwegii, gdzie lato nie jest upalne, a temperatury umożliwiają wypoczynek na świeżym powietrzu.

  Klimat Norwegii kształtuje ciepły Prąd Zatokowy (Golfsztrom), który przynosi ze sobą ciepłe i wilgotne masy powietrza z Zatoki Meksykańskiej. To dzięki niemu klimat wybrzeża południowej i zachodniej Norwegii jest taki przyjazny, a temperatury wzdłuż całego wybrzeża są dużo wyższe niż na podobnych szerokościach geograficznych w innych regionach świata. Można powiedzieć, że to właśnie Golfsztrom umożliwił osadnictwo w tej części Europy.

  Tanie linie lotnicze kuszą promocyjnymi lotami już od kilkunastu złotych, a wśród najatrakcyjniejszych cenowo miejsc prym wiedzie Norwegia. Jednym z ciekawszych portów docelowych jest Stavanger. Miasto stanowi świetną bazę wypadową nad Lysefjord, nad którym znajduje się jedne z największych atrakcji Norwegii – Preikestolen.

  Położone na południowo-zachodnim wybrzeżu Stavanger jest czwartym największym miastem Norwegii. Wyróżnia się ciekawym położeniem, na dodatek można z niego organizować wycieczki na fiordy. Jednym z najciekawszych miejsc w okolicy jest słynna „ambona” – pękająca skała, która wcina się we fiord.

  Centrum miasta stanowi basen portowy Vagen. Od wschodu zamyka go dzielnica Skagen – przyjemny rejon na spacery krętymi uliczkami, biegnącymi w górę i w dół. Przy wschodnim nabrzeżu Skagen mieści się Norweskie Muzeum Ropy Naftowej – jedyne takie w Europie. Podążając Kirkegata na południe, dojdziemy do sztucznego jeziora Breiavatnet, nad brzegiem którego stoi katedra – Stavanger domkirke.

  Zwiedzanie Stavanger, gdzie tuż obok siebie funkcjonują drewniane domy, nowoczesne instalacje portowe i przemysł naftowy, jest ciekawym przeżyciem. Gamle Stavanger to doskonale zachowana, urokliwa część miasta. Większość ze znajdujących się tutaj małych domków jest naprawdę doskonale utrzymana i odnowiona. Wąskie uliczki tworzą niepowtarzalny, doceniany przez turystów klimat.

  Ze Stavanger można wybrać się na wycieczkę statkiem, który w czasie trzygodzinnego rejsu dopływa pod Preikestolen – jedną z większych atrakcji kraju i „dyżurny” motyw większości filmów oraz broszur o Norwegii. Dociera do niej ok. 100 tys. ciekawskich rocznie. Jest to półka skalna zawieszona 500 metrów nad wodami fiordu. „Preikestole” znaczy tyle co „ambona” i kształt występu rzeczywiście nieco ją przypomina. Platforma jest prawie idealnym kwadratem o boku 25 metrów i wisi dokładnie 597 metrów nad wodami Lysefjorden.

   

  źródło: Port Lotniczy Szczecin-Goleniów

  fot.: pixabay.com

  Galeria
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere