• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Solidarity of Arts w nowej odsłonie

  2016-08-05

  Gdańsk od zawsze związany był z historią i wielonarodowościową kulturą. To właśnie tutaj rozpoczęła się walka o wolność i możliwość kultywowania różnorakich tradycji i religii. Od wielu lat przyczynia się do tego Filharmonia Bałtycka, biorąc udział w organizacji festiwalu Solidarity of Arts, który co roku podbija serca widzów.

   

  Festiwal SOFA powstał w 2009 roku – obchodzi więc w sierpniu szczęśliwą, siódmą rocznicę. Organizatorami wydarzenia są lokalne instytucje kulturalne, takie jak Narodowe Centrum Kultury czy wspomniana już PFB. Solidarity of Arts to szereg odbywających się na kilku scenach koncertów, promujących ideę polskiej Solidarności, bez której nie bylibyśmy tu, gdzie dzisiaj jesteśmy. Ruch dotarł do mas i obudził w PFB1_1Polakach wolę walki o siebie i swoją kulturę, tak piękną, a tak w pewnym momencie stłamszoną. I to samo ma na celu festiwal – wyjście w przestrzeń miejską oraz promocję Polaków i rodzimej kultury zarówno zagranicą, jak i wśród nas samych.

  SOFA jest świetnym przykładem na to, że mamy w Polsce artystów na bardzo wysokim poziomie, których nazwiska są znane i poważane na całym świecie. Gwiazdami poprzednich edycji festiwalu były takie osobistości, jak Leszek Możdżer, Tomasz Stańko czy Aga Zaryan. Nie brakuje także gości spoza kraju – na scenie w Gdańsku wystąpili m.in. Marcus Miller, Quincy Jones i Bobby McFerrin, twórca przeboju „Dont Worry, Be Happy”. Wszystko to miało miejsce w ramach tzw. koncertów z „+”, a to tylko jeden z projektów, które odbywają się podczas Solidarity of Arts.

  Najważniejszy jest fakt, że za każdym razem jest inaczej – i za każdym razem coraz lepiej. W tym roku scena z „+” będzie stała na Ołowiance aż dwa dni. 13 sierpnia zawładnie nią Radzimir Dębski, szerzej znany jako Jimek. Zasłużenie znany syn znanego ojca – Krzesimira Dębskiego, zaprosił do współpracy gwiazdy gatunku, którego na koncertach z „+” jeszcze nie było – legendarną grupę hiphopową Kaliber44, nietuzinkowy duet Łona i Weber, który wystąpi wraz z zespołem The Pimps oraz jednego z liderów polskiego hip-hopu – Miuosha. Oprócz nich na scenie pojawią się także amerykańskie grupy The Kenny Garrett Quintet i The Naturally 7, prawdziwy kulturowy miszmasz – Alune Wade Quintet, folkowa Kapela Maliszów oraz znakomita Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (NOSPR). Na koncercie nie zabraknie, rzecz jasna, wykonania głośnego na całym świecie „Hip-Hop History Orchestrated by JIMEK” – połączenia hip-hopu z instrumentami symfonicznymi.

  14 sierpnia motywem przewodnim drugiego koncertu z „+” będzie muzyka Wojciecha Kilara. Na scenie wystąpią aż trzy orkiestry. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia wykona m.in. utwory z filmów Andrzeja Wajdy: „Mazura” z „Zemsty” czy „Walca” z „Ziemi Obiecanej”. Polska Filharmonia Kameralna Sopot zaprezentuje publiczności utwory „Orawa” oraz „Ricordanza Per Archi”, natomiast Orkiestra Symfoniczna PFB – słynnego „Poloneza” z „Pana Tadeusza” Wajdy, „Siwą mgłę”, którą wykona w towarzystwie barytona Mikołaja Trąbki, a także II Koncert Fortepianowy w towarzystwie wybitnej solistki Beaty Bilińskiej. W dwóch utworach na scenie pojawi się także pianista jazzowy Kuba Stankiewicz, spod palców którego wybrzmią dźwięki „Pieśni o małym rycerzu” z „Przygód pana Michała” Jerzego Hoffmana oraz „The Party” z „Draculi” F.F. Copolli.

  PFB_1Nowością na festiwalu będzie koncert „Solidarność kultur – kultura Solidarności”. Na Sali Koncertowej na Ołowiance pojawi się niezwykła kompilacja kultur i religii z całego świata. Ludzie, ich zwyczaje, nawyki i osobowości zawsze się różniły i będą się różnić, tak samo jak muzyka. Gdzieś głęboko i my, i melodie, nieraz tak różne, jesteśmy tak naprawdę do siebie podobni – i to właśnie pokaże koncert, który odbędzie się 21 sierpnia. Patrząc na to, co dzieje się dziś na świecie, można śmiało stwierdzić, że muzyka będzie okazją do zapomnienia o wszystkim i pojednania. Na Sali Koncertowej na Ołowiance obok siebie rozbrzmiewać będzie muzyka żydowska, nurty ewangelickie, ortodoksyjne i islamskie – bo muzyka przecież nie zna granic. Do zaprezentowania elementów swoich kultur i religii PFB zaprosiła muzyków z Syrii, Rosji, Armenii, Serbii, Turcji oraz Polski.

  Gościem koncertu będzie między innymi duet The Teofilović Twins, czyli Ratko i Radisa Teofilović – bracia, którzy przybędą do Gdańska prosto z Serbii. Podróżują oni po całym świecie, grając w dużych salach koncertowych i prezentując tradycyjną muzykę bałkańską. Wielokrotnie wyróżniani, przez międzynarodowe media określani mianem „głosów stulecia”, „ikon” czy „artystycznego maksimum”, zawsze dają publiczności to, czego oczekuje – harmonię, tajemnicę i niezwykłe odczucia.

  Gwiazdą wieczoru będzie syryjsko-armeńska śpiewaczka Lena Chamayan, która wystąpi z muzykami w składzie Hend Zouari (grającym na instrumencie o tajemniczej nazwie quanoun), Mouhanad Aljaramani (instrumenty perkusyjne), a na klarnecie zagra Ghaeth Almaghoot. Tej niewielkiej grupie będzie miała zaszczyt towarzyszyć Orkiestra Symfoniczna PFB pod batutą znakomitego dyrygenta Jacka Rogali. Nasza Orkiestra wystąpi nie tylko z Leną Chamayan, lecz także „solo”. W niektórych utworach towarzyszyć jej będzie sopranistka Olga Pasiecznik oraz bas – Jarosław Bręk, współpracujący z operami, muzykami i dyrygentami z całego świata.

   

  tekst: Katarzyna Szewczyk

  fot.: Lucyna Lewandowska

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere