• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Podkarpackie – przestrzeń otwarta

  2016-08-04

   

  Podkarpackie – brama Unii Europejskiej, przestrzeń nowoczesnej gospodarki, niewyczerpanej przyrody, kultury i możliwości. Innowacyjne technologie Doliny Lotniczej, informatyki i farmacji sąsiadują tu z bezkresem aktywnego wypoczynku, czystej górskiej natury, wielokulturowości i kreatywności.

   

  Międzynarodowy port lotniczy, unijne przejścia graniczne, autostrada Wschód-Zachód, tereny inwestycyjne specjalnych stref ekonomicznych i zasoby młodych, wykształconych ludzi sprawiają, że dziesiątki światowych firm właśnie tu lokują swoje siedziby. A po pracy? Czego dusza zapragnie! Od klimatu miejskich kawiarni, pubów, teatrów, koncertów, przez aktywny wypoczynek na lądzie, wodzie i w powietrzu, wśród dzikiej przyrody, karpackich krajobrazów, legendy Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Do tego zanurzenie w różnorodnej, bogatej kulturze, architekturze i sztuce pogranicza, czas i miejsce na spokój, twórczość i spojrzenie na zabiegany świat z góry. Z lotu ptaka.

  Ppodkarpackie_3odróż po regionie najlepiej zacząć od Rzeszowa. Blisko 200-tysięczna, dynamicznie rozwijająca się stolica województwa jest świetnie skomunikowana z całą Europą połączeniami lotniczymi, europejską autostradą i magistralą kolejową. Na miejscu czekają wysokiej klasy hotele i restauracje, zaś samo miasto zachwyci Was klimatem zabytkowego Rynku, podziemnej trasy turystycznej, zamku Lubomirskich, rekreacyjnej Doliny Wisłoka, ale także nowoczesnych inwestycji, czystości, zieleni i… młodej energii.

  W ślad za tym warto zapuścić się w głąb regionu, by na początek poznać fascynującą historię arystokratycznych rezydencji: zamków w Łańcucie, Krasiczynie czy Baranowie Sandomierskim, których właścicielami były znakomite polskie rody znane z kart dziejów Europy. Zamki, pałace i dwory sąsiadują z wyjątkową – docenioną przez UNESCO – architekturą drewnianą. Jej uroda zaklęta jest w świątyniach wielowyznaniowego pogranicza i zbiorach Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku – jednego z największych i najbogatszych w skali Europy.

  Kopuły cerkwi, wieże kościołów i sylwetki dawnych synagog zanurzone są w niezwykłym krajobrazie polskich Karpat: Bieszczadów i Beskidu Niskiego, Pogórza oraz podkarpackiego Roztocza. Dzika, nieskażona przyroda, bogactwo flory i fauny, setki kilometrów szlaków pieszych, rowerowych i konnych to wyzwanie dla spragnionych wrażeń turystów aktywnych. Na nich czeka też największe w Polsce górskie jezioro – Zalew Soliński – z największą w Polsce zaporą oraz ofertą dla żeglarzy, kajakarzy, nurków i plażowiczów.

  Wypoczywać można nie tylko na lądzie i wodzie, ale i w powietrzu – spragnionych emocji kuszą słynne przedwojenne szybowiska i ośrodki paralotniarskie. Coraz lepiej rozwija się turystyka lotnicza, której mocnym akcentem jest ukryty wśród bezkresnych lasów Arłamów – obecnie jedno z największych w Europie centrów wypoczynkowo-kongresowych z własnym pasem startowym i heliportem, stanowiący jednocześnie świetny punkt wypadowy na całe Bieszczady. Te legendarne góry będące częścią Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery UNESCO można także zwiedzać niekonwencjonalnie: podróżując zabytkową, ponadstuletnią wąskotorówką lub drezynami rowerowymi, nagrodzonymi ogólnopolskim certyfikatem Najlepszego Produktu Turystycznego 2015. Góry kuszą również zimą, oferując narciarstwo zjazdowe, skitourowe i biegowe, snowboarding i snowgliding, kuligi, łyżwiarstwo, wyścigi psich zaprzęgów czy choćby wędrówki po górach na śnieżnych rakietach w białej scenerii.

  podkarpackie_2Warto także odwiedzić wiele innych miejsc regionu: tysiącletni Przemyśl, jego forty, muzea i sąsiadujące ze sobą świątynie różnych wyznań, historyczny Jarosław i Leżajsk, Jezioro Tarnobrzeskie, zabytkowe Krosno z Centrum Dziedzictwa Szkła i pobliską, pierwszą na świecie kopalnią ropy naftowej w Bóbrce, podjasielskie winnice i „Karpacką Troję” oraz Sanok ze zbiorami ikon i malarstwa Zdzisława Beksińskiego na zamku oraz drewnianej architektury w skansenie. Miłośnicy kresowych klimatów powinni też wybrać się na podkarpackie Roztocze, którego rozległe, bogate w przyrodę, historię i kulturę pogranicza tereny, połączone szlakiem Green Velo są idealnym miejscem na wyprawy rowerowe. Ciekawym przystankiem w takiej podróży jest „Kresowa Osada” w Baszni Dolnej z multimedialnym muzeum i warsztatami rzemieślników. Miejsc, atrakcji i imprez wystarczyłoby jeszcze na długie opowiadanie…

  Po wędrówkach i emocjach warto zrelaksować się w jednym z licznych ośrodków odnowy wellness & spa, których największy wybór znajdziemy w podkarpackich uzdrowiskach: Iwoniczu-, Rymanowie-, Polańczyku- i Horyńcu-Zdroju oraz kilkunastu hotelach najwyższej klasy. Towarzyszyć nam będzie znakomita podkarpacka kuchnia, w której skosztować można zarówno swojskiego jadła i oferty regionalnych browarów, jak i wykwintnych dań dworskich z dodatkiem tradycyjnych nalewek i podkarpackich win. Wysokich lotów!

   

  Alicja Wosik Departament Promocji i Współpracy Gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere