• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Pojechaliśmy do Chin!

  2016-08-02

   

  Muzykom Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot tegoroczny maj na długo utkwi w pamięci. W połowie miesiąca Orkiestra już po raz trzeci wyruszyła w krótkie, ale bardzo emocjonujące tournee koncertowe po Państwie Środka, które okazało się wielkim sukcesem, potwierdzonym dopisującą każdorazowo frekwencją.

   

  Pierwszy koncert Orkiestra PFK Sopot dała w stolicy Chin – Pekinie, w ramach Meet in Beijing Arts Festival. W przepięknej sali pekińskiej Biblioteki Narodowej, tradycyjnie pod batutą Dyrektora Wojciecha Rajskiego, sopoccy muzycy zaprezentowali zróżnicowany repertuar, łącząc europejską klasykę z chińską muzyką folkową, co spotkało się z niezwykle ciepłym przyjęciem publiczności. W programie znalazło się najsłynniejsze dzieło Wolfganga Amadeusza Mozarta – „Eine kleine Nachtmusik”, pfk12Serenada op. 22 Antonina Dvoraka oraz stworzone przez chińskiego kompozytora Zhou Longa opracowanie najpopularniejszych chińskich melodii ludowych – Chinese Folk Songs na orkiestrę smyczkową, które wraz z orkiestrą wykonywała... publiczność! Nie zabrakło oczywiście akcentu polskiego – chińscy melomani mieli okazję usłyszeć Serenadę op. 2 Mieczysława Karłowicza.

  Pozostałe dwa koncerty miały miejsce już w Szanghaju, który uważany jest za miejsce narodzin nowoczesnej kultury chińskiej. To właśnie tutaj, na Targach Turystycznych Shanghai World Travel Fair 2016 promowało się województwo pomorskie. W promocji Sopotu miała zaszczyt pomagać miastu Orkiestra PFK Sopot, rzecz jasna pod batutą maestro Rajskiego. Pierwszy z koncertów odbył się 18 maja w Parku Zhong Shan w dzielnicy Changning. Znajduje się tam pomnik lubianego i szanowanego w Chinach wielkiego polskiego kompozytora – Fryderyka Chopina, którego dzieła oczywiście nie mogło zabraknąć. W towarzystwie chińskiego pianisty Wang Yanga Polacy wykonali Koncert fortepianowy nr 1 e-moll, zaś już bez solisty zaprezentowali Serenadę na smyczki Piotra Czajkowskiego.

  20 maja muzycy PFK Sopot zagrali w Sali Centrum Kultury i Sztuki Changning, ponownie w towarzystwie chińskiego pianisty. Kolejny raz wybrzmiał chopinowski koncert, a oprócz niego utwory Straussa, Brahmsa oraz „Orawa” Wojciecha Kilara. Ten ostatni wykonany był w wyjątkowy sposób – orkiestra zestawiła go bowiem z opracowaniami chińskich melodii ludowych. Porównanie dwóch muzycznych kultur było inspirującym wydarzeniem zarówno dla publiczności, jak i dla muzyków PFK Sopot.

   

  tekst: Katarzyna Szewczyk

  źródło fot.: PFK Sopot

   

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere