• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Turcja

  2016-07-26

  Kojarzona chyba najbardziej z Riwierą – i słusznie. Właśnie tam można odnaleźć najpiękniejsze śródziemnomorskie plaże, urokliwe zatoczki, roślinność i krajobrazy, które idealnie komponują się ze śladami przeszłości.

   

  Co zobaczyć?

  I w tym kraju zwolennicy różnych rodzajów wypoczynku znajdą coś dla siebie.

  Zabytkowe Side, które powstało ponad 2600 lat temu, nadal może pochwalić się m.in. grecko-rzymskim amfiteatrem z II wieku czy fragmentami starożytnej agory. To również idealne miejsce dla sympatyków błogiego plażowego lenistwa. Międzynarodowy Festiwal Kultury i Sztuki w Side to plenerowe koncerty, spektakle, pokazy rozmaitych tańców. A wszystko to właśnie w amfiteatrze.

  Wiele do zaoferowania ma także Alanya. Nad miastem góruje wybudowana na cyplu twierdza. W obrębie tego zabytkowego miejsca znajdziemy m.in. meczet, bizantyjską kaplicę oraz symbol miasta – Czerwoną Wieżę. Miasto to słynie również z bogatej oferty lokali rozrywkowych. To, co przyciąga tu wzrok to oszałamiająca przyroda. Będąc w okolicach nie można ominąć jaskiń lądowych, w tym tej, której wejście prowadzi od popularnej plaży zwanej Kleopatrą, Pirackiej, Fosforowej czy jaskini Zakochanych. Każda z nich położona jest na pokrytych drzewami zboczach, z których spływają liczne wodospady – widoki zapierające dech w piersiach!

  Niejeden z nas słyszał o Kapadocji, gdzie krajobraz jest iście księżycowy. Budynki zbudowane są w formach skalnych, w tufie – porowatej skale. Będąc w tym miejscu warto zwrócić swoje kroki do podziemnego miasta Saratli i zwiedzić muzeum w Konya.

  Godne polecenia

  Obowiązkowa jest wizyta w łaźni tureckiej (tzw. Hammam) – to idealny sposób, by w ciągu 2-3 godzin prawdziwie się odprężyć. Najpierw czeka nas relaks w marmurowym pomieszczeniu z rozgrzaną parą wodną, następnie masaż i peeling całego ciała. Ostatni krok to masaż w mydlanej pianie. Cudowne, prawda?

  Szaleństwu zakupów można się oddać na Bazarze Sułtana w Bodrum. Misz-masz proponowanych tam produktów może przyprawić o zawrót głowy. Od lokalnych ubiorów, przez podróbki znanych marek, po oryginalne towary. Znajdziemy tu zarówno targ owocowo-warzywny, jak i taki z produktami pochodzenia zwierzęcego.

  Szukając bardziej ekstremalnych przeżyć idealnym wyborem będzie paralotniarstwo, rafting górską rzeką czy nurkowanie. Dla ciut mniej wymagających – np. lot balonem.

   

  Z lotniska „Rzeszów-Jasionka” do Turcji (Antalya) można dostać się lotem czarterowym w soboty.

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere