• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Kontrola bezpieczeństwa – jak się przygotować?

  2016-07-25
  Od wydarzeń z 11 września 2001 roku, celem wykrycia prób wnoszenia przedmiotów zabronionych, punkty kontroli bezpieczeństwa są wyposażane w zaawansowane technologie. Nadal jednak oparta jest ona na czynnościach wykonywanych przez obsługę lotniska w kontakcie z pasażerem. Duża grupa pasażerów kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku uważa za jeden z bardziej stresogennych elementów podróży samolotem. Dlaczego tak jest?

   

  Najczęściej przed kontrolą bezpieczeństwa tworzą się duże kolejki, a poza tym z zasady nie lubimy być kontrolowani przez innych. Aby zminimalizować czas pobytu w punktach kontroli bezpieczeństwa przygotowania należy rozpocząć już podczas pakowania bagażu. W tym miejscu należy się zatrzymać i zapoznać z wykazem przedmiotów zabronionych, które nie mogą być wnoszone przez pasażerów do stref zastrzeżonych lotniska ani na pokład statku powietrznego. Szczegółowe informacje dotyczące przedmiotów zabronionych dostępne są w regulaminie każdego przewoźnika lotniczego.

  Czy zatem jeśli dany przedmiot nie znajduje się na liście przedmiotów zabronionych, nie stanowi on zagrożenia dla bezpieczeństwa lotu? Otóż nie. Kolejnym istotnym elementem przygotowania naszego bagażu do podróży jest zapewnienie, że nie przewozimy materiałów niebezpiecznych – Dangerous Goods Regulations DGR. W odniesieniu do bagażu rejestrowanego mogą być to np. papierosy elektroniczne, utleniacze i nadtlenki organiczne, akumulatory i baterie o określonej pojemności. Przewożąc niezadeklarowane materiały niebezpieczne, w połączeniu z niewłaściwym opakowaniem, nieświadomie sprowadzamy zagrożenie dla bezpieczeństwa samolotu. Należy zawsze brać pod uwagę, że w przestrzeni bagażowej statku powietrznego panują zmienne warunki, które mogą doprowadzić do uszkodzenia pojemnika i opakowania, co w konsekwencji wiązać się może z np. wyciekiem substancji. Jeśli mamy wątpliwości co do przewozu materiałów niebezpiecznych, zawsze warto skontaktować się z przewoźnikiem.

  Podczas kontroli bezpieczeństwa należy w odpowiedni sposób przygotować bagaż, okazując do kontroli wszystkie duże urządzenia elektryczne oraz płyny, aerozole i żele, co w przypadku ich pozostawienia w bagażu wydłuża czas kontroli. Warto więc upewnić się, że przedmioty te znajdować się będą w łatwo dostępnym miejscu. Ostatnim, bardzo ważnym elementem kontroli bezpieczeństwa jest kontakt pomiędzy pasażerem a obsługą lotniska. Jeśli zatem mamy wątpliwości co do możliwości przewozu przedmiotu w naszym bagażu, należy po prostu o to zapytać i słuchać wskazówek operatora.

  Na sam koniec należy pamiętać, że praca obsługi lotniska odpowiedzialnej za kontrolę ma za zadanie zapewnienie nam wszystkim bezpiecznej podróży. Jeśli więc po kontroli bezpieczeństwa odczuwamy, że na żadnym lotnisku nie byliśmy poddawani tak wnikliwemu nadzorowi, jest to tylko pozytywny znak o profesjonalnym podejściu personelu lotniska do spraw związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa.

  Udanej kontroli!

   

  tekst: Piotr Muzal

  fot.: Marek Tłoczkowski

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere