• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Wsi spokojna, wsi wesoła...

  2016-07-11

  Wieść niesie, że w skansenie w Olsztynku nieprzerwanie snuje się opowieść o historii i kulturze Warmii, Mazur i Powiśla. Zachęcamy do zapoznania się z dziedzictwem kulturowym regionu oraz uczestnictwa w lekcjach muzealnych, a szukających rozrywki do bywania na imprezach plenerowych w muzeum. Poznajcie skansen pełen przygód!

   

  Muzeum w Olsztynku jest największym muzeum na wolnym powietrzu w północno-wschodniej Polsce i jednym z najstarszych w kraju. Zlokalizowane jest w pięknym, zróżnicowanym krajobrazowo terenie. Aktualnie na 35 ha Parku Etnograficznego zgromadzonych zostało 76 obiektów małej i dużej architektury wiejskiej, głównie drewnianej z XIX wieku. Muzeum_w_Olsztynku2Są to budynki mieszkalne i sakralne, zabudowania gospodarcze i przemysłowe. Obiekty pochodzą z terenów dawnych Prus Wschodnich. Dzisiaj ziemie te – Warmia, Mazury, Powiśle i Mała Litwa – należą do Polski, Litwy i Rosji (obwód kaliningradzki). Wyposażenie budynków stanowią zebrane po 1945 r. eksponaty prezentujące tradycyjne metody pracy i obrzędy na wsi w XIX i XX w.

  Olsztynecki skansen posiada 11 tysięcy muzealiów ruchomych z zakresu materialnej kultury ludowej XIX i XX w. oraz współczesnej sztuki i rękodzieła ludowego, a także bogaty księgozbiór. Obiekty znajdują się w naturalnym otoczeniu zieleni, w ogródkach przyzagrodowych uprawiamy kwiaty, warzywa i zioła. Prowadzona jest też hodowla zwierząt gospodarskich od koni i krów poczynając, poprzez kozy, króliki, owce, a na drobiu kończąc, które stanowią dużą atrakcję dla odwiedzających. Muzeum prowadzi działalność naukowo-badawczą, wydawniczą, wystawienniczą oraz edukacyjno-upowszechniającą. W sezonie letnim organizuje wiele imprez plenerowych. Na stałe do kalendarza imprez wpisały się: Jarmark sztuki nie tylko ludowej, Regionalne Święto Ziół, Targi Chłopskie, Tajemnice ciesiołki, Skansen dzieciom oraz jarmarki: wielkanocny i wigilijny. Podczas imprez organizowane są pokazy dawnych zajęć i umiejętności, koncerty, konkursy, prezentacje i prelekcje.

  Muzeum_w_OlsztynkuInstytucja dysponuje bogatą ofertą lekcji muzealnych i warsztatów plastycznych. Zajęcia prowadzone są przez pracowników Muzeum w zabytkowych obiektach. W programie m.in. lekcje: „Nie święci garnki lepią…”, „Malarstwo na szkle”, „Jak kiedyś pisano: kaligrafia”, bożonarodzeniowe i wielkanocne warsztaty świąteczne, „Stroje ludowe na Warmii i Mazurach”, „Polska wycinanka ludowa”. Placówka jest wydawcą kilku serii wydawniczych: „Zeszyty Naukowe MBL-PE”, „Seria pod śparogami” oraz „Baw się na ludowo”.

  W struktury Muzeum wchodzą również dwa obiekty w centrum Olsztynka: Salon Wystawowy w dawnym kościele parafialnym oraz baszta na linii miejskich murów obronnych, w której mieści się muzeum poświęcone życiu i działalności Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza – pastora, językoznawcy, popularyzatora języka polskiego w zaborze pruskim.

   

  tekst i zdjęcia: materiały prasowe

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere