• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  90 lat Oliwy w Gdańsku

  2016-07-10
  Trudno uwierzyć, że Oliwa należy do Gdańska dopiero od 90 lat. W tym miesiącu świętujemy przyłączenie do miasta jednej z jego najbardziej malowniczych dzielnic.

   

  Mieszkańcom Gdańska ciężko byłoby wyobrazić sobie swoje miasto bez jego najbardziej relaksującej dzielnicy. Oliwa ma w sobie pewien niepowtarzalny spokój i klimat lekkiego oderwania od wielkomiejskiego życia. Dlatego też trudno uwierzyć, że integralną częścią Gdańska stałą się dopiero dziewięćdziesiąt lat temu. Sama Oliwa jest miejscem bardzo starym – pierwsze wzmianki o niej datuje się na rok 1186, w którym został tam ufundowany klasztor Cystersów. Przez wieki prężnie się rozwijała w cieniu swojego większego sąsiada, a prawa miejskie nabyła w 1874 roku. O symbiozie łączącej ją z Gdańskiem może świadczyć chociażby fakt, że rok wcześniej uruchomiona została pierwsza linia tramwaju konnego łączące te dwie miejscowości, które w roku 1926 połączyły się w jedną całość. 

   palac_oliwski_gdanskDzisiejsza Oliwa to jedna z najprzyjemniejszych dzielnic mieszkalnych, ale również bardzo atrakcyjne miejsce dla wszystkich ceniących sobie spokojny wypoczynek blisko natury. Oprócz dużej ilości restauracji i kawiarni oferuje też wiele atrakcji turystycznych. Jedną z najbardziej znanych jest położony na skraju wielkiego lasu ogród zoologiczny, który może pochwalić się zarówno bogatym zbiorem zwierząt, jak i rozbudowaną siecią spacerową. Niedaleko Zoo znajduje się także tak zwany Pachołek, czyli najwyższy punkt widokowy w Trójmieście, na który prowadzą niedawno wyremontowane schody. Marzących o dłuższej wycieczce po leśnych rejonach zapraszamy natomiast do zapoznania się z urokami Doliny Radości. Znajduje się ona w sąsiedztwie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, którego ścieżki nadają się zarówno do pieszych jak i rowerowych wycieczek. Miłośnicy zielonych przestrzeni nie mogą ominąć też Parku Oliwskiego, idealnie nadającego się na sielskie popołudnie. Na jego terenie znajdują się ścieżki spacerowe, sieć stawków i ogród botaniczny. Jednak to nie tylko miejsce dla wielbicieli przyrody, ci ceniący sobie rozrywki kulturalne będą mogli ich doświadczyć dzięki tamtejszemu Pałacowi Opatów stanowiącego odział sztuki nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Nie można oczywiście zapomnieć o robiącej wrażenie Katedrze Oliwskiej z jej słynnymi organami, których koniecznie trzeba posłuchać w trakcie trwającego przez lipiec i sierpień 59. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, składającego się łącznie z piętnastu koncertów. Festiwal zainaugurowany będzie koncertem profesora Romana Peruckiego, któremu towarzyszyć będą flecista Łukasz Długosz oraz Orkiestra Symfoniczna PFB pod batutą Arno Hartmanna.

  Oliwa to także miejsce innych kulturalnych wydarzeń, szczególnie tych związanych z muzyką klasyczną. Jednym z nich jest cykl letnich koncertów „Muzyka w Altanie” mających miejsce w każdą sobotę od 27 czerwca do 14 sierpnia. Tematem przewodnim tegorocznej edycji wydarzenia jest muzyka polska. Pełną rozpiskę koncertów można znaleźć na stronie www.staraoliwa.pl. Natomiast pod koniec lata, w dniach 21-27 sierpnia, będzie miała miejsce XI edycja Festiwalu Mozartowskiego „Mozartiana”. To gratka dla wszystkich miłośników muzycznego geniusza, w czasie której odbędą się koncerty kameralne, symfoniczne, jazzowe, a także widowiskowe spektakle operowe pod gołym niebem, spektakle marionetkowe oraz pokazy fontanny tańczącej do muzyki patrona festiwalu. O doskonały klimat zadbają między innymi postacie w strojach z epoki i odpowiednie dekoracje. Ukoronowaniem festiwalu będzie koncert finałowy, w czasie którego usłyszymy światowej klasy brytyjską sopranistkę Carolyn Sampson, której towarzyszyć będą polscy soliści, Polski Chór Kameralny oraz znakomita Wenecka Orkiestra Barokowa. Więcej informacji pod adresem www.mozartiana.pl.

   

  tekst: Kajetan Kusina

  źródło fot.: wikipedia.org

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere