• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Lato zaczyna się... nad Motławą

  2016-07-06

  Pytanie do wszystkich z Państwa: po co w wakacje przyjeżdża się do Trójmiasta? Dla większości odpowiedź jest oczywista: żeby pozwiedzać, żeby poplażować, żeby się rozerwać. Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina robi wszystko, żeby zarówno przyjezdni, jak i mieszkańcy nie nudzili się nawet przez chwilę.

   

  Mam do Państwa jeszcze jedno pytanie, już ostatnie: co Państwo myślą, słysząc słowo „filharmonia”? Zamykając oczy, widzą Państwo zapewne wielką orkiestrę, ludzi grających na często nieznanych „śmiertelnikom” instrumentach, którzy wykonują klasyczne utwory Beethovena, Bacha czy Czajkowskiego. I w tym miejscu muszę Państwa rozczarować, ale nie ma się czym martwić – rozczarowanie to może być wyłącznie pozytywne. Otóż nie jest tak, że muzycy Filharmonii Bałtyckiej działają tylko i wyłącznie w murach sal koncertowych. ANNA_MIKOLONPodejmują wyzwania i wychodzą na zewnątrz, grając w miejscach nie do końca do tego przeznaczonych, organizując wydarzenia niestandardowe, wykraczające poza znany wszystkim schemat koncertów filharmonicznych.

  Jednym z wydarzeń, które mają miejsce właśnie latem, jest cykl muzycznych spotkań historycznych – „Muzyka w Zabytkach Starego Gdańska”. Czemu „muzyczne spotkania historyczne”? Przede wszystkim w każdym z koncertów bierze udział prelegent, który przy dźwiękach wykonywanej przez filharmoników muzyki opowiada o historii grodu nad Motławą. Wszystko to odbywa się we wnętrzach zabytkowych, ważnych dla Gdańska budowli – od sal koncertowych Ołowianki, poprzez salki kamieniczek Starego Miasta, na świątyniach kończąc. Melomani (i nie tylko) posłuchać mogą wówczas mniej i bardziej znanych utworów w aranżacjach przygotowanych przez członków Orkiestry PFB, poznając jednocześnie elementy już ponad tysiącletniej historii stolicy Pomorza i jej tajemnice. W tym roku koncerty w ramach festiwalu „Muzyka w Zabytkach Starego Gdańska” odbywać się będą codziennie między 26 lipca a 13 sierpnia, o godzinie 19:00.

  W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, odbędzie się także cykl recitali fortepianowych „Chopin nad wodami Motławy”, który na stałe wpisał się w lipcowy kalendarz zarówno Filharmonii Bałtyckiej, jak i trójmiejskich melomanów – wielbicieli muzyki Chopina, ale nie tylko. Odbędzie się on we wspaniałych, industrialnych wnętrzach Salonu Gdańskiego, w gmachu PFB nad samą Motławą, która jest jednym z symboli miasta (wyobrażają sobie Państwo Gdańsk bez Długiego Pobrzeża i Żurawia?). Pomiędzy 14 a 24 lipca wieczory na Ołowiance będą tętnić życiem i dźwiękami muzyki, którą zaproponują Państwu młodzi pianiści z Polski i zagranicy.

  Cykl zainauguruje występ Anny Mikolon, na stałe związanej z Trójmiastem, wielokrotnie wyróżnianej i bardzo aktywnej pianistki. Towarzyszyć jej będzie Artur Rożek, mimo młodego wieku cieszący się niezwykłym dorobkiem artystycznym baryton. Ci, którzy (z pewnością słusznie!) zdecydują się zawitać wówczas do Salonu Gdańskiego będą mieli okazję usłyszeć m.in. „Hulankę”, „Smutną rzekę” czy „Pierścień” Fryderyka Chopina, a także utwory Zygmunta Noskowskiego, Feliksa Nowowiejskiego, Franza Schuberta i Gustava Mahlera.

  20 lipca na Ołowiance wystąpi wybitny młody pianista Mikołaj Sikała, który zaprezentuje tylko jeden, ale bardzo trudny i ekspresyjny utwór Chopina – Barkarolę Fis-dur op. 60. Oprócz naszego polskiego kompozytora Sikała zaprezentuje Państwu muzykę fortepianową z całej Europy. Usłyszeć będzie można „Quejas, o La Maja y el ruiseñor”, Mikołaj_Sikalaczyli „Dziewczynę i słowika” z cyklu „Goyescas” hiszpańskiego twórcy Enrique Granadosa, jazzową Wariacje op. 41 Rosjanina Nikołaja Kapustina, a także kilka utworów prosto z Francji, skomponowanych przez wybitnego kompozytora Mauricea Ravela.

  Arkadiusz Godziński zaprezentuje swoje pianistyczne umiejętności 22 lipca. Ten młodziutki chłopak, student II roku gdańskiej Akademii Muzycznej ma na swoim koncie mnóstwo mistrzowskich kursów, solowych występów przed dużą i wymagającą publicznością i wiele ważnych nagród i wyróżnień, więc z pewnością zaspokoi oczekiwania także gdańskich melomanów. Godziński wykona przed Państwem Sonatę h-moll S. 178 Ferenca Liszta oraz cztery utwory Fryderyka Chopina, bo w końcu to na nim opiera się cały cykl. I tak usłyszeć będzie można chopinowski Nokturn H-dur op. 9 nr 3, Mazurek As-dur op. 17 nr 3, Mazurek a-moll op. 17 nr 4, a także Scherzo b-moll op. 31.

  Oczywiście to nie wszystko, co nad wodami Motławy usłyszą wielbiciele muzyki. Szczegółowy program znajdziecie Państwo na stronie internetowej PFB. Bilety na te i pozostałe wydarzenia Polskiej Filharmonii Bałtyckiej dostępne są w kasach na Ołowiance oraz w sprzedaży internetowej na www.filharmonia.gda.pl.

   

  tekst: Katarzyna Szewczyk

  źródło fot.: PFB

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere