• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  "Surrealizm i Realizm Magiczny"

  2016-07-20
  26 sierpnia rozpocznie się wystawa „Surrealizm i Realizm Magiczny”. Po raz pierwszy tak zróżnicowany i reprezentatywny zestaw prac znanych na całym świecie artystów znajdzie się na jednej ekspozycji. Fantazja Wojciecha Siudmaka, Rafała Olbińskiego, Zdzisława Beksińskiego i innych królować będzie aż do 8 września w DESA Unicum. Wstęp na wystawę będzie wolny.

   

  W świecie obrazów polskich przedstawicieli realizmu magicznego wszystko jest możliwe. Mówią o tajemniczych siłach natury, ludzkich marzeniach i koszmarach, o polityce, seksie i współczesności. Trzymane grawitacją ich wyobraźni, gigantyczne budynki lewitują w otoczeniu fruwających elfów, jednorożców i dziwnych trójnogich lub jednookich stworzeń. Króluje kolor, tajemnica i magia. Czasem przerażające i mroczne, innym razem bajkowe i radosne prace realistów magicznych składają się na niezwykle oryginalny nurt polskiej sztuki, który zdobył ogromne uznanie zagranicą. Kazimierz_MikulskiPo raz pierwszy na jednej wystawie znajdą się prace czołowych artystów tego kierunku: Wojciecha Siudmaka, Rafała Olbińskiego, Zdzisława Beksińskiego, Jerzego Dudy-Gracza, Jacka Yerki, Mariana Michalika i Tomasza Sętowskiego. Wystawiani na całym świecie, m.in. w Palais de Tokyo, Muzeum Ufizzi, Library of Congress, Muzeum Watykańskim i Muzeum Narodowym w Warszawie, mistrzowie dwuznaczności wciągną widza w zupełnie inną rzeczywistość.

  Wojciech Siudmak określa się jako „hiperrealista fantastyczny” i jest obecnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów na świecie. W jego twórczości, mającej korzenie w surrealizmie Salvadora Dali i René Magrittea, złudzenia przestrzeni i znaczeń mieszają się z bardzo realistycznymi przedstawieniami. Na wystawie „Surrealizm i Realizm Magiczny” szczególnie wyróżnia się jego praca „Genesis”, pochodząca z 1980 roku. Obraz zbudowany jest wokół największych fascynacji artysty: astrofizyki, tajemnicy wszechświata i uniwersalnego piękna. Przedstawia zawieszoną w ciemnej przestrzeni postać Stwórcy, która dotyka palcem kuli ziemskiej, jednym ruchem nadając jej bieg. Do podobnie mrocznych zakamarków ludzkiej natury sięga w swojej twórczości niezwykle popularny i tragiczne zmarły artysta Zdzisław Beksiński. Przedstawienie onirycznego, mrożącego krew w żyłach, samotnego statku-widma pochodzi z 1971 roku, czyli okresu, który sam artysta nazywał „okresem fantastycznym” i który cieszy się największym zainteresowaniem kolekcjonerów i galerzystów. „Okres fantastyczny” trwał w twórczości artysty od początku lat 70. do późnych lat 80. Malował on wówczas niepokojące i poruszające obrazy, ukazujące surrealistyczne, post-apokaliptyczne krajobrazy ze szczegółowo odwzorowanymi scenami śmierci i rozkładu. Niemal każdy obraz z tego okresu twórczości Beksińskiego to swoiste memento mori.

  Do logiki marzenia sennego odwołuje się również twórczość Kazimierza Mikulskiego. Na przykładzie późnego obrazu „Wróbel i róża” widzimy jak artysta budował kompozycje na zasadzie pokrewieństw przedmiotów podsuwanych przez wyobraźnię, a nie rzeczywistość. Odnajdujemy w tych płótnach poetykę baśni bądź bajki, klisze zapisane w pamięci i odtwarzane z niej w sposób spontaniczny, podyktowany jedynie wolą artystycznej kreacji. Oprócz stylizowanych postaci nagich kobiet, do arsenału jego ulubionych motywów należały ptaki, motyle i tajemnicze koty.

  Kazimierz_MikulskiNazywany „Księciem surrealizmu”, „Mistrzem zaskoczenia” i „Panem niespodziewanego” Rafał Olbiński zgromadził około 150 międzynarodowych nagród i dyplomów. Perfekcyjne postacie kobiet epatujących seksualnością to jeden z bardziej charakterystycznych wątków jego twórczości. Burzliwe, pełne emocji związki z pięknymi kobietami towarzyszyły mu również w życiu prywatnym i być może to właśnie one stanowiły niesłabnące źródło inspiracji artysty. Łatwo rozpoznawalny styl Olbińskiego sprawił, że obecnie jest on niezwykle rozchwytywanym plakacistą oraz jednym z najpopularniejszych malarzy na świecie. Na wystawie „Surrealizm i Realizm Magiczny” znajdą się również obrazy najostrzejszego i najbardziej bezwzględnego satyryka na scenie polskiego malarstwa powojennego – Jerzego Dudy-Gracza. Jego twórczość od ponad czterech dekad wywołuje skrajnie silne emocje. Za pomocą symboli i metafor artysta śmiało obnaża ludzkie przywary: głupotę, nietolerancję, zakłamanie, fascynację pieniądzem i popkulturą. Jego twórczość osadzana jest też głęboko w polskiej rzeczywistości politycznej, historii i tradycji. Od 26 sierpnia do 8 września będzie można oglądać pochodzący z 1981 roku i komentujący szczególny moment historyczny „Motyw polski z kiełbasą-2” jego autorstwa, pochodzący z 1981 roku.

  Oprócz Siudmaka, Beksińskiego, Olbińskiego, Mikulskiego i Dudy-Gracza na wystawie „Surrealizm i Realizm Magiczny” znajdą się również prace wielu innych twórców, m.in. Jacka Yerki, Tomasza Sętowskiego, Mariana Michalika, Andrzeja Urbanowicza, Marii Anto, Joanny Sierko-Filipowskiej, Andrzeja Kreutza-Majewskiego. Wszystkie prace będzie można kupić na aukcji, która odbędzie się 8 września w DESA Unicum. Ceny wywoławcze od kikuset złotych do ponad stu tysięcy.

  Otwarcie wystawy: 25 sierpnia 2016, godz. 18:00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa 

  Wystawa obiektów: 26 sierpnia-8 września 2016, od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00-19:00 w soboty – od 11:00 do 16:00.

  Wstęp wolny!

  www.desa.pl

  zródło fot.: materiały prasowe

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere