• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Gorące lato w Szekspirowskim

  2016-06-30

  W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim tegoroczne lato otworzy premiera - prawdopodobnie pierwszego na świecie - musicalu na scenie elżbietańskiej – „Kiss Me, Kate!”. Czeka nas też jubileuszowy 20. Festiwal Szekspirowski, „Wesołe kumoszki z Windsoru”, zwiedzanie teatru z przewodnikiem oraz akcje happeningowe na ulicach całego Trójmiasta.

   

  Już od początku lipca na scenie Teatru Szekspirowskiego będzie można oglądać wyjątkowy musical zrealizowany we współpracy z Teatrem Muzycznym im. D. Baduszkowej w Gdyni. „Kiss Me, Kate!” autorstwa Colea Portera, inspirowany „Poskromieniem złośnicy” Williama Szekspira,reżyseruje Borys Szyc. Spektakl, grany przez aktorów Muzycznego, jest drugą produkcją w repertuarze Teatru Szekspirowskiego, przygotowaną specjalnie na scenę elżbietańską. Wesołe kumoszki z WindsoruJej charakterystycznymi cechami są wysunięta w głąb wewnętrznego dziedzińca Sali głównej scena, z trzech stron otoczona widzami, z których część zajmuje miejsca stojące na parterze (najlepsze, bo zapewniają największe emocje dzięki interakcji z aktorami), a część ma do dyspozycji miejsca siedzące na trzech kondygnacjach drewnianych galerii, otaczających scenę.

  Na takiej samej scenie grany jest już od roku, święcący triumfy popularności wśród widzów,spektakl „Wesołe kumoszki z Windsoru”. Na niego również możemy wybrać się latem do Gdańska i przenieść się w czasie do teatru epoki Szekspira, w której spektakle grane były pod gołym niebem, w dziennym świetle, a widzowie stanowili bardzo ważną część przedstawienia.

  „Kiss me, Kate” również ma szansę zawojować publiczność – nie tylko ze względu na tematy, które podejmuje: miłość, zazdrość, walkę płci, ale również dużą dawkę humoru i znakomitą muzykę autorstwa Colea Portera. Sztuka jest formą teatru w teatrze. Akcja dzieje się na scenie i zapleczu teatru muzycznego w Baltimore, który właśnie wystawia „Poskromienie złośnicy”. Właściciel teatru, Fred Graham, angażuje do roli Kasi swoją byłą żonę Lilli Vanessi, siebie samego zaś obsadza w roli Petrukia. Wartka akcja i zbiegi okoliczności sprawiają, że w pewnej chwili nie wiadomo już, co jest teatrem, a co życiem.

  - Dla aktorów granie „Kiss me, Kate!” jest wyjątkową przygodą, ponieważ jest to sztuka autotematyczna, dotykająca tematu samej pracy aktora, jego warsztatu. To sztuka o aktorach. Nie tylko o miłości, która jest głównym wątkiem opowieści, ale też o teatralności. Bawimy się tą konwencją, pokazujemy proces tworzenia, powstawania teatru. – mówi o spektaklu reżyser Bernard Szyc. Co ważne dla turystów, spektakl będzie tłumaczony na języki angielski i niemiecki.

  aWesołe kumoszki z Windsoru_2To jednak nie koniec atrakcji, które czekają nas tego lata w Gdańsku. W tym roku w dniach 29 lipca – 7 sierpnia odbędzie się też jubileuszowy 20. Gdański Festiwal Szekspirowski, który zalicza się do największych wydarzeń teatralnych na świecie. Zagoszczą na nim artyści z Iranu, Izraela, Włoch, Wielkiej Brytanii, Belgii i Rosji. Wielką postacią tegorocznej edycji będzie Romeo Castellucci ze swą grupą Societas Raffaello Sanzio. Jest to reżyser, artysta sztuk wizualnych, laureat wielu nagród, w tym Złotego Lwa w Wenecji za dorobek twórczości w 2013 roku, należy do grona twórców definiujących współczesny teatr europejski, funkcjonując na pograniczu sztuk plastycznych i teatru. Na 20. Festiwalu Szekspirowskim zaprezentujemy jego "Juliusza Cezara". Po raz kolejny będziemy w Gdańsku prezentować dzieło niezwykle cenionego europejskiego twórcy teatru autorskiego: Silviu Purcarete, który tym razem przywiezie „Sen nocy letniej”, zrealizowany w Teatrze Bałtycki Dom w Sankt Petersburgu.

  Brytyjska grupa teatralna Forced Entertainment, dzięki współpracy z British Council, przywiezie projekt „Complete Works” – skondensowaną wersję wszystkich sztuk Szekspira . A to tylko drobna część wszystkich festiwalowych atrakcji. Ramowy program festiwalu dostępny jest już na stronie www.festiwalszekspirowski.pl.

  Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza również na codzienne zwiedzanie z przewodnikiem niesamowitych wnętrz budynku i zakamarków sceny. Zwiedzanie odbywa się w językach polskim, niemieckim, angielskim i rosyjskim. Szczegóły na www.teatrszekspirowski.pl.

   

  Magdalena Hajdysz

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere