• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Energa Sopot Classic po raz szósty

  2016-06-22
  Lato 2016 zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim w Trójmieście pojawia się jeszcze więcej atrakcji. Tak, jak w poprzednich latach nie zabraknie wydarzeń związanych z muzyką, także klasyczną. Wśród nich znajdzie się jedno wyjątkowe zdarzenie – już w sierpniu odbędzie się kolejna, szósta już edycja Festiwalu Energa Sopot Classic.

   

  Zróżnicowanie. Talent. Młodość. Pasja. To tylko niewielki ułamek tego, co rokrocznie towarzyszy organizowanemu przez Polską Filharmonię Kameralną Sopot wydarzeniu. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Energa Sopot Classic na stałe wpisał się w trójmiejski kalendarz wakacyjny, a jego program z roku na rok nawet w najmniejszym stopniu nie obniża poziomu. W sierpniu czekają nas cztery niesamowicie muzykalne dni. Jesteśmy pewni, że melomani zachowają w pamięci przede wszystkim pierwszy z koncertów. Dlaczego?

  Kurzak_Aleksandra3 sierpnia na scenie Opery Leśnej, w ramach Koncertu Inauguracyjnego pojawi się jedna z najwybitniejszych polskich sopranistek, doceniana na całym świecie solistka – Aleksandra Kurzak. Tego wieczoru w sopockich lasach wybrzmią najpiękniejsze arie Giuseppe Verdiego, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Giacomo Pucciniego i Gioacchino Rossiniego, które diwa operowa wykona w towarzystwie Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod batutą maestro Wojciecha Rajskiego.

  Połączenie niesamowitego, bogatego repertuaru, niezwykle utalentowanych muzyków światowej klasy i klimatu, jaki panuje w Operze Leśnej niesie ze sobą gwarantowany sukces. Jednak żeby w pełni docenić to, co będzie się działo podczas Koncertu Inauguracyjnego, warto poznać jego najjaśniejszą gwiazdę. Aleksandra Kurzak muzykę ma we krwi, jest bowiem córką Jolanty Żmurko – primadonny Opery Wrocławskiej oraz waltornisty Ryszarda Kurzaka. Szczęśliwie dla wszystkich wielbicieli muzyki klasycznej, poszła w ślady rodziców i z wyróżnieniem ukończyła Wydział Wokalny Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a także prestiżowe szkoły Hochschule für Musik und Theater oraz Internationales Opern Studio w Hamburgu. Debiutowała w rodzinnym mieście u boku mamy, z którą wystąpiła w operze „Wesele Figara”. W swojej karierze Aleksandra Kurzak zagrała wiele wymagających ról i – mimo młodego wieku – może poszczycić się wyjątkowo bogatym dorobkiem artystycznym. Wcieliła się między innymi w Hannę z moniuszkowskiego „Strasznego dworu”, Królową Nocy w „Czarodziejskim flecie” oraz Donnę Annę w „Don Giovannim” Mozarta czy Gildę w „Rigoletcie” Verdiego.

  Piosenkarka występowała na wielu prestiżowych scenach , między innymi w nowojorskiej Metropolitan Opera (w której zadebiutowała w wieku zaledwie 27 lat), Operze Królewskiej w Londynie czy La Scali w Mediolanie. Oprócz tego stanęła na deskach w Wiedniu, Monachium, Tuluzie czy Helsinkach, a to tylko ułamek muzycznego świata, który zwiedziła polska primadonna. Występami Aleksandry Kurzak niejednokrotnie zachwycali się krytycy muzyki klasycznej i doceniali wielbiciele opery, o czym świadczą otrzymane przez śpiewaczkę prestiżowe wyróżnienia. Jest laureatką nagród międzynarodowych konkursów, odbywających się między innymi w Warszawie, Barcelonie czy Kantonie. W 2015 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej odznaczył solistkę Złotym Krzyżem Zasługi. W kameralnym Sopocie pojawi się więc prawdziwy wielki świat muzyki operowej!

  Koncert Aleksandry Kurzak to oczywiście tylko jedna z atrakcji, jakie czekają melomanów w trakcie Festiwalu. – W tych dniach usłyszeć będzie można także muzykę filmową polskiego kompozytora Jana A.P. Kaczmarka, zdobywcy Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel”. Oprócz tego wybrzmi muzyka barokowa w wykonaniu niemieckiego zespołu La Stagione Frankfurt, natomiast Koncert Finałowy „Vivaldi contra Piazzolla” to bezpłatny koncert, który odbędzie się na sopockiej plaży przy Teatrze Atelier – wyjawił w tajemnicy koncertmistrz PFK Sopot, Paweł Kapica.

  Szósta edycja Festiwalu zapowiada się więc wyjątkowo. Z pewnością jest to wydarzenie, które warto wziąć pod uwagę rozważając letnią ofertę kulturalną Trójmiasta.

   

  tekst: Katarzyna Szewczyk

  źródło fot.: PFK

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere