• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Jeśli Paryż, to tylko z Adria Airways

  2016-06-22
  Międzynarodowa stolica mody, serce artystycznego światka, perełka w koronie na szlaku architektonicznym, kuchnia na światowym poziomie, stolica Francji – Paryż.

   

  Nim postawi się nogę na francuskiej ziemi, warto sięgnąć po porządne przewodniki pisane lekkim, zabawnym i ironicznym językiem przez angielskiego dziennikarza, specjalisty od Francji – Stephena Clarkea. Pomogą one przygotować się do spotkania z Paryżem i jego mieszkańcami. „Merde! Rok w Paryżu”, „Merde! W rzeczy samej” czy „Paryż na widelcu, sekretne życie miasta” z pewnością pomogą lepiej zrozumieć to, co we Francji najpiękniejsze.

  Co zobaczyć?

  Nie widzieć panoramy Paryża będąc na miejscu jest niewyobrażalnym (i niewybaczalnym!) błędem. By wejść na taras widokowy najsłynniejszej wieży świata trzeba poświecić kilka godzin stania w kolejce. Ktoś, kto nie chce marnować czasu, powinien wybrać alternatywne miejsca, np. drugi co do wielkości drapacz chmur w Paryżu – Tour Montparnasse (normalny bilet w cenie około 15 euro). Ciekawostka: na jego elewacji pokazywane są często numery telefonów. Dobrze jest zadzwonić pod jeden z nich lub wysłać sms-a – w ten sposób można wesprzeć rozmaite akcje charytatywne.

  Sztuka współczesna wystawiana jest w Muzeum Pompidou, potocznie zwanym Beaubourg (od dzielnicy, w której się znajduje) czy Rafinerią. Jest to również siedziba głównej biblioteki publicznej Paryża. Z tarasu widokowego także można obejrzeć panoramę miasta.

  Muzeum Orsay to głównie zbiory sztuki francuskiej młodszej od dzieł zgromadzonych w Luwrze, a starszych od tych w Pompidou. Znajdziemy tam ekspozycje z zakresu fotografii, rzeźby, grafiki czy malarstwa. Wśród dzieł są prace van Gogha, Edgara Degas, Augustea Renoira, a także Claudea Moneta.

  paryz_nalesnikWspółczesna architektura w dzielnicy La Defense stale się rozrasta. Jest to głównie ośrodek biznesowy i handlowy, ale także rozrywkowy – znajduje się tam „muzeum pod gołym niebem”. Najsłynniejszą budowlą jest La Grande Arche – Wielki Łuk.

  Paryż, poza typowo francuskimi dzielnicami ma również indyjską, chińską czy afrykańską. Lokalne dania, produkty, przyprawy i inne, niesamowicie urozmaicone towary można nabyć w tamtejszych sklepach i restauracyjkach. Warto podkreślić jednak fakt, iż – dla własnego bezpieczeństwa – lepiej unikać przebywania tam po zmroku.

  A może krótki instruktaż tego, jak zrozumieć paryżanina w jedną godzinę? Show Oliviera angielskiego komika Girauda „How to become Parisian in one hour” odkryje smaczki tego zagadnienia. Spektakl obejrzało już ponad pół miliona widzów, a kolejni mają czas do 2017 roku. Szczegóły dostępne są na oficjalnej stronie showmana.

  Jeśli spacer, to kanałem Saint Martin. Jest to niezwykle urocze miejsce, wzdłuż którego można spacerować, jeździć rowerem, przechadzać się licznymi kładkami. Sam Kanał ma dziewięć śluz które niwelują 25-metrową różnicę poziomów. Dla zmęczonych spacerami po mieście ratunkiem będzie wycieczka statkiem turystycznym.

  Romantycy koniecznie powinni odwiedzić mosty Pont de Arts oraz LArcheveche, słynące z kłódek zakładanych przez pary – ma im to przynieść wieczne szczęście w miłości.

  Paryż od kuchni

  Najlepsze naleśniki w Paryżu można zjeść w AuPit Grec, restauracyjce znajdującej się na 66 rue Mouffetard, przy stacji metra Place Monge. Nikogo już nie dziwi kolejka – na to, by złożyć zamówienie na słynne „crepe du chef” w wielu wersjach smakowych trzeba czekać w kolejce nawet 40 minut. Jedno jest pewne – nikt nie poczuje się zawiedziony!

  Ulica Rue de Lappe blisko stacji metra Bastille to miejsce wręcz idealne dla fanów barhopping-u. To tu właśnie znajduje się mnóstwo klimatycznych lokali – barów, restauracyjek, klubów czy bistr, w których ceny są przystępne i na każdą kieszeń. Dodatkową zachętą są zawsze „happy hour”, dostępne w wielu knajpach. Rue de Lappe to miejsce, w którym panuje swoboda, luz i wesoła atmosfera, nic więc dziwnego, że przewijają się tędy setki ludzi dziennie.

  Ponad stuletnia restauracja Bouillon Chartier przy 7 Rue du Faubourg Montmartre to godna polecenia knajpa z fantastycznymi rodzinnymi tradycjami. Jest to miejsce, w którym czas jakby się zatrzymał – otwarta przestrzeń, elegancko ubrani kelnerzy, ład, porządek i godne polecenia dania w przystępnych cenach sprawiają, że każdy poczuje się tu wyjątkowo.

  Kuchni regionalnej powinno się spróbować w Chez Gladines przy 44 boulevard Saint-Germain. Miejsce jest znane i lubiane przede wszystkim dzięki fantastycznym daniom kuchni baskijskiej.

  Egzotycznie? Czemu nie! W całym Paryżu są setki lokali serwujących dania kuchni mniej lub bardziej egzotycznych – każdy turysta znajdzie coś dla siebie.

  By zobaczyć wszystkie interesujące i warte odwiedzenia miejsca w Paryżu potrzeba mnóstwo czasu – kilka dni to zdecydowanie za mało. Źródłem przydatnych i bardzo inspirujących wskazówek, które odpowiedzą na podstawowe pytania turysty: co zwiedzać?, gdzie bywać?, co kupować, jeść i pić? jest portal www.timeout.com, warto go odwiedzić przed każdą wycieczką!

  Z Rzeszowa do Paryża można się dostać już od czerwca. Loty ze stolicy Podkarpacia do stolicy Francji realizowane są dwa razy w tygodniu.

   

  źródło: Port Lotniczy „Rzeszów-Jasionka”

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere