• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Natura jest wszędzie

  2016-06-13

  Każdy mebel jest zaprojektowany. A projektant czymś się inspiruje – świadomie i mimochodem. Jakie są zatem najważniejsze czynniki wpływające na nowoczesny design?

   

  Kiedy przed dwoma laty firma Schattdecor, zajmująca się produkcją papierów dekoracyjnych do laminatów stosowanych w meblarstwie, opublikowała wyniki swoich badań dotyczących designu, poznaliśmy cztery najważniejsze czynniki wpływające na współczesne projekty wnętrz i mebli. Niemniej jednak okazało się, że trzy z nich nierozerwalnie łączą się z czwartym, który sprawia wrażenie nadrzędnego – z naturą.

  kuchanie1Po długim tygodniu w biurze marzysz o relaksie. Zamykasz powieki i wyobrażasz sobie piękną plażę, krystalicznie czystą wodę. Albo wędrówki po wysokich i majestatycznych górach, obserwowanie kozic górskich skaczących po stromych zboczach i podziwianie wodospadów. Albo długi i beztroski spacer po lesie, kiedy stopy zapadają się w miękki mech, rosa unosi jeszcze na pajęczynach a wysoko w koronach drzew śpiewają ptaki i przeskakują wiewiórki. Jednym słowem – wyobrażasz sobie naturę. Nie dzieje się tak bez powodu.

  Spora część z nas związała swoje życie z miastem – jesteśmy otoczeni przez szkło, cegły, stal. Na co dzień spędzamy długie godziny w środowiskach jak najdalej odbiegających od naturalnego, dlatego też przyroda urosła do miana przeciwwagi dla zabieganego stylu życia. Siedząc przed komputerem, z lekką tęsknotą marzymy o domu na wsi, gdzie nasz dzień od wschodu do zachodu słońca będzie wypełniony pracami w ogrodzie, cięciem drewna, długimi spacerami z psem czy relaksem na werandzie. Nawet jeśli podczas urlopu wybieramy w miejsce agroturystyki supernowoczesny hotel, to raczej staramy się, by widok z okna przedstawiał morze lub góry, a nie blokowiska czy osiedle tak samo wyglądających biurowców. Optycy zalecają, by po długich godzinach spędzonych na wpatrywaniu się w monitory przenieść wzrok na kolor zielony, który pozwoli oczom odpocząć, a w godzinach kryzysu zastanawiamy się, czy nie rzucić wszystkiego i wyjechać w Bieszczady.

  Świadomie czy nie, łakniemy natury, bo nasz organizm wie, że to właśnie ona pozwala nam naładować baterie na kolejne godziny spędzone z dala od niej. Nie mogli tego nie zauważyć projektanci i designerzy praktycznie każdego rodzaju sprzętów, jakie otaczają nas na co dzień, a tym bardziej mebli – to one są cichymi bohaterami każdego naszego dnia. Korzystamy z ich usług w zasadzie cały czas – pracujemy przy biurku siedząc na krześle, jemy przy stole, relaksujemy się na kanapie, śpimy na łóżku. Dlatego też od dłuższego czasu meble mają nie tylko cieszyć oko i być funkcjonalne, ale także jak najbardziej nawiązywać do środowiska naturalnego, żeby dawać naszym zmęczonym organizmom choć część tego, co może nam oferować przyroda. 

  W produkcji mebli kuchennych ten trend odbija się na kilka różnych sposobów. Przede wszystkim na znaczeniu zyskują meble z naturalnych materiałów. Niemniej jednak zazwyczaj są one droższe od komponentów wytwarzanych sztucznie. Poza tym bywa, że są mniej trwałe i gorzej znoszą trudne warunki kuchenne, gdzie oddziałują na nie choćby wysokie temperatury czy wilgoć, gdzie powinny także znosić obróbkę mechaniczną składników, czyli cięcie, siekanie i krojenie. Konsensusem było zatem zastosowanie w produkcji mebli kuchennych komponentów wytwarzanych sztucznie, o powiększonej wytrzymałości na czynniki występujące w kuchni, ale za to imitujących materiały naturalne pod względem wyglądu oraz faktury. Dzięki temu coraz więcej mebli wygląda naturalnie i sprawia takie wrażenie również w dotyku, choć powstały w warunkach fabrycznych.

  Nie jest to nic złego, wręcz przeciwnie – bardzo często można te materiały wykonać bez narażania środowiska naturalnego na straty. Pamiętajmy, że do wykonania mebli z drewna potrzeba... drewna, i to nie byle jakiej jakości.

  Jak potwierdzają badania, konsumenci częściej wybierają dany mebel, jeśli mają świadomość, z czego jest wykonany, z jakiego miejsca pochodzą użyte w jego produkcji materiały. Oczywiście preferują także produkty wysokiej jakości, dobrze wyglądające i zrobione z dobrych komponentów. Dlatego też zyskują firmy meblarskie stawiające na produkty imitujące naturę – w ten sposób przystępna cena łączona jest z wszystkimi zaletami naturalnych materiałów.

  Naturalność stała się punktem wyjścia dla pozostałych czynników kształtujących nowoczesny design. Z nią wiąże się bowiem także indywidualizm.

  kuchanie4Indywidualizm łączy w sobie zarówno cechy estetyczne, jak i podejście klienta, który nie chce już produktów identycznych, powstających na taśmie fabrycznej, które znajdują się w tysiącach innych kuchni (które przez to stają się do siebie bardzo podobne). Coraz mocniej podkreślana jest potrzeba wyrażania siebie poprzez tworzenie własnego otoczenia oraz używanie spersonalizowanych urządzeń. To nie jest wyłącznie kwestia ego użytkownika – tylko on będzie w stanie dostosować użytkowane przez siebie sprzęty do swoich potrzeb. Najwięcej przykładów takich działań mamy w elektronice, a najjaskrawszym z nich są systemy operacyjne instalowane w smartfonach, które w ciągu ostatnich lat stały się naszymi podstawowymi urządzeniami. Możemy zatem sami zdecydować o wyglądzie systemu, o jego podstawowych funkcjach, sami wybieramy aplikacje i dostosowujemy środowisko do naszych wymogów. Dzięki temu jesteśmy w stanie działać szybciej i skuteczniej, a także czerpać więcej przyjemności z tych operacji. 

  Nie inaczej jest z meblami kuchennymi. Kuchnia przestała pełnić funkcję pomieszczenia przeznaczonego wyłącznie do przygotowania posiłków i przechowywania żywności. Stała się miejscem, w którym spędza się także czas wolny. Bardzo często jest także połączona z salonem (o kuchniach otwartych i aneksach kuchennych pisaliśmy szerzej w poprzednim wydaniu). Choć początkowo było to jedynie rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić metraż w mieszkaniu, szybko okazało się, że może mieć swoje plusy. Takie rozwiązanie architektoniczne wymusiło konieczność dostosowania się także na projektantach. Meble kuchenne zatem nie dość, że musiały pełnić swoje kuchenne funkcje, to nagle stały się częścią salonu czy pokoju dziennego. A w jakim pomieszczeniu w mieszkaniu, jeśli nie właśnie w salonie, najłatwiej i najczęściej odbija się charakter i upodobania jego mieszkańców? Dlatego też meble kuchenne musiały zyskać dodatkowy atut – możliwość personalizacji, czyli nadania im indywidualnego charakteru.

  Okazało się, że wymagać to będzie od producentów elastyczności. W ofertach firm produkujących meble kuchenne zaczęły pojawiać się kuchnie, które można było sobie samemu zestawić. Klient ma możliwość wyboru kształtu, koloru, materiałów. Niemniej jednak szybko wyszło na jaw, że poszczególne kuchnie niewiele będą się od siebie różnić przez użyte materiały. Klienci zatem zaczęli chętniej korzystać z materiałów unikatowych. Do łask wróciły drewno i kamień, których wygląd i struktura są unikalne dla danego egzemplarza. Wkrótce jednak pojawiły się także materiały posiadające struktury synchroniczne, doskonale imitujące komponenty naturalne. Struktury synchroniczne dają użytkownikowi możliwość maksymalnej ekspresji, czyli maksymalnego dostosowania do własnych potrzeb estetycznych i funkcjonalnych. Ich innowacyjność polega na tym, że można dostosowywać nie tylko ich wygląd, ale także fakturę – rysunek drewna na tak wykonanym froncie odpowiada usłojeniu, co nie tylko widać, ale także czuć w dotyku. Tego typu materiały są w odbiorze niezwykle zbliżone do litego drewna, dzięki czemu cieszą się uznaniem klientów. Co więcej, zastosowanie płyt melaminowanych pozwala meblom kuchennym na osiągnięcie większej odporności na uszkodzenia fizyczne i chemiczne. Takie materiały są też względnie łatwo dostępne, więc ich cena jest odpowiednio niższa. 

  Natura wpływa na trendy w meblarstwie także w inny sposób. W ostatnich latach wielką popularność zdobyła sobie idea upcyklingu, będąca formą przetwarzania odpadów. W przeciwieństwie do downcyklingu wykorzystywane są one jednak w taki sposób, by końcowy produkt miał większą wartość niż same odpadki, podczas kiedy recykling zakłada wykorzystanie ich ponownie w taki sam lub podobny sposób. Mówiąc obrazowo – jeśli ze starych palet zrobimy funkcjonalne i gustowne meble, będzie to upcykling.

  Upcykling stosowany na masową skalę mógłby przyczynić się do ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów, ale nawet w mikroskali ma realny wpływ na środowisko. Nie dość, że wykorzystywane są przedmioty, które inaczej trafiłyby na wysypisko śmieci (w najlepszym wypadku zostałyby wykorzystane w procesie recyklingu), to jeszcze wytworzone w ten sposób produkty są bardzo mocno zindywidualizowane i mają jednostkowy charakter, dzięki czemu bywają wysoko cenione przez ich twórców i użytkowników. 

  Kreatywny twórca poruszający się w świecie upcyklingu wykorzysta w zaskakujący sposób nie tylko stare i niepotrzebne przedmioty, jak skrzynie, palety czy opony, ale także surowe i nieobrobione materiały, jak choćby pieńki drewna czy kawałki desek. W ten sposób w naszym zindywidualizowanym wnętrzu pojawią się elementy żywo nawiązujące do natury. Doskonale sprawdzą się w projektach kuchni wiejskich czy vintage. Klienci zorientowani na zindywidualizowanie swojej kuchni, chętnie wybierają również otwarte regały i półki, dzięki którym widoczna jest cała ich zawartość.

  kuchanie2Ostatnim czynnikiem, który wpływa na aktualny design w kuchni, a zostawia otwartą furtkę na rozwiązania związane z naturą, jest redukcja. Powszechny szum informacyjny sprawił, że poszukujemy wiadomości wyselekcjonowanych. W naszych smartfonach wyświetlają się wiadomości na tematy, których najczęściej szukamy w wyszukiwarce. Dzięki temu, aby uzyskać potrzebne nam informacje nie musimy się już przebijać przez tysiące niepotrzebnych. Choć może się to wydawać dziwne, podobnie jest w praktycznie każdej dziedzinie życia. Każdego dnia docierają do nas w różnych formach setki ofert na produkty i usługi, którymi po prostu nie jesteśmy zainteresowani. Również kiedy decydujemy się na jakąś usługę czy produkt, dostajemy możliwość wyboru, która tak naprawdę wprawia nas w zakłopotanie. Chcąc kupić samochód, penetrujemy rynek i okazuje się, że dostępne są setki modeli, każdy w kilku różnych wariantach. Jednak zdecydowaną większość z nich możemy odrzucić już na wstępie – nie interesują nas samochody dostawcze, kabriolety, luksusowe limuzyny, dwuosobowe auta miejskie. Takiej wstępnej redukcji możemy dokonać sami, ale możemy także zdać się na doradcę w salonie, który powinien przeprowadzić analizę naszych potrzeb i możliwości i na jej podstawie przedstawić nam ofertę zredukowaną do mniejszej ilości opcji, które powinny odpowiadać naszym wymogom. Z meblami kuchennymi nie jest inaczej. Potrzeba wyrażania indywidualizmu sprawia, że oferta, a co za tym idzie projekty, są bardziej zindywidualizowane, dostosowane do potrzeb. Dlatego właśnie rolą projektanta jest zbadać potrzeby użytkownika, obecne i przyszłe, te których użytkownik jest świadomy, ale również te ukryte, po czym zredukować liczę opcji do tego, czego klient naprawdę potrzebuje i co dla niego najlepsze. W tym rozumieniu redukcja staje się po prostu formą selekcji liczby wariantów. Opcje przedstawione klientowi są bowiem ograniczone do absolutnego minimum, by pomóc mu w podjęciu najbardziej racjonalnej decyzji. Projektant ma w ten sposób naprowadzić klienta na właściwy tor, żeby ten nie czuł się zestresowany zbyt dużą liczbą możliwości, co mogłoby doprowadzić do niespójnego i niepraktycznego projektu. 

  Redukcja bardzo często odbija się nie tylko w kształcie mebli, ale także w kolorystyce i doborze materiałów. I tutaj właśnie pojawia się furtka dla natury. Najprostsze rozwiązania bardzo często czerpią ze środowiska naturalnego. W kuchniach zatem pojawiają się meble drewniane oraz z materiałów imitujących drewno, bo te materiały wydają nam się najprostsze i najsurowsze, niezależnie od tego jak jest naprawdę. Pośród materiałów użytych do wykończenia pomieszczenia królują poza drewnem czerwone cegły lub surowy beton.

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere