• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Wystawa "Bursztyn. Dzieła. Myrta" w Gdańsku

  2016-06-12
  To wyjątkowa wystawa. Niezliczone bogactwo barw i odmian bursztynu bałtyckiego. Kabinety, szkatuły, meble, obrazy, rzeźby, lampy i lustra, świeczniki, unikatowa na skalę światową kolekcja bursztynowych brył i inkluzji.

   

  Wśród wszystkich tych dzieł znajdzie się także największe dzieło Lucjana Myrty – Bursztynowy Skarbiec, który znacznie przerasta skalą, rozmachem i wielkością zużytego surowca legendarną Bursztynową Komnatę.

  bursztyn_gdanskPopis mistrzostwa

  Skarbiec to dzieło życia artysty, który w wywiadach deklaruje, że zaprzedał życie bursztynowi. To ważąca 825 kg szkatuła z wyrzeźbionymi scenami z życia Chrystusa, największy przedmiot wykonany z bursztynu w dziejach ludzkości. Do jego wykonania zużyto 7 ton surowca bursztynowego. Takie dzieło to popis mistrzostwa, które nie musi liczyć się już z niczym – twierdzą wyrafinowani miłośnicy sztuki zdobniczej. Bursztyn jest tu wykorzystany w sposób niezwykle atrakcyjny wizualnie, na tak wielką skalę, jakby Myrta chciał zaprzeczyć kruchości tego materiału. Skarbiec zaspokaja dążenie do ujrzenia rzeczy niecodziennej o wyjątkowej urodzie, której nie możemy zobaczyć nigdzie indziej.

  Gdańska tradycja w nowoczesnej odsłonie

  Podziwiając dzieła Lucjana Myrty, trudno oprzeć się wrażeniu, że historia gdańskiego bursztyniarstwa zatoczyła wielkie koło. Wieki temu mistrzowie w Gdańsku zaczynali swoją działalność od wykonywania bursztynowych różańców i krzyżyków, aby potem przeżywać prawdziwy rozkwit swojej twórczości i budować bursztynowe trony i komnaty, a dziś znaleźć w osobie Lucjana Myrty znakomitego kontynuatora gdańskich tradycji sztuki bursztyniarskiej.

  Podróż ku bursztynowym bezkresom

  Cała ekspozycja została zaprojektowana w nowoczesny sposób i z wykorzystaniem multimediów przez dwie młode projektantki: Małgorzatę Gliwińską-Radwańską i Emilię Kohut. Dzięki temu wystawa nie tylko zachwyca nawiązaniami do bursztynowego dziedzictwa, ale inspiruje i pobudza wyobraźnię, zaprasza widza w podróż ku bursztynowym bezkresom.

  Wystawę można oglądać w Europejskim Centrum Solidarności od 11 lipca 2016 roku. Data otwarcia ekspozycji jest nieprzypadkowa – na ten dzień przypada 70-ta rocznica urodzin Lucjana Myrty.

  Organizatorami wystawy są Wydział Promocji Informacji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Europejskie Centrum Solidarności, Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu, Związek Miast i Gmin Morskich.

   

  tekst: Kajetan Kusina

  źródło fot.: mat. prasowe

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere