• Współpraca
 • O nas
 • Polityka Prywatności
 • Reklama
  reklama Anywhere
  Anywhere .


  Korfu, królowa jońskich wysp, cz. II

  2016-06-08

   

  Już 1 maja rusza nowe połączenie z podrzeszowskiego lotniska. Raz w tygodniu, w niedzielę, pasażerowie będą mogli dostać się bezpośrednio na wyspę Korfu.

   

  Dzisiejsze Korfu, niegdyś nazywane Kerfyrą, wciąż stoi starożytnością. W żadnym wypadku nie mamy tu na myśli zacofania, chodzi nam o to, co oferuje. Oto część druga praktycznego przewodnika po wyspie.

  korfu1Uroki wyspy

  „Królowa jońskich wysp” to zaledwie 600 km kw. powierzchni, na której znajdziemy mnóstwo bujnej i soczystej zieleni – nie bez powodu nazywana jest „zielonym sercem Grecji”. Wyjątkowego uroku i klimatu nadają jej piękne kwiaty, krzewy, rosnące na każdym kroku zioła i gaje oliwne. Wizytówką wyspy jest niezwykle urozmaicony krajobraz. Na północnym wschodzie znajduje się niewielkie pasmo górskie, z kolei na północnym zachodzie znajdziemy typowo nadmorskie obrazki. Południe Korfu to raj dla przyrodników. Rozciągają się tu piaszczyste wydmy, równiny i laguna Korisson – tu spotkać można liczne gatunki ptaków, żółwi czy jaszczurek.

  Całą wyspę opływają krystalicznie czyste wody Morza Jońskiego. Brzegi, mimo że często skaliste i strome, wypełnione są przeróżnymi plażami – od piaszczystych po żwirowe i kamienne. Wzdłuż brzegu ciągną się niewielkie, ale klimatyczne miejscowości i to właśnie one przyciągają najwięcej turystów – poza nimi znaleźć można miejsce, do których podróżni zaglądają tylko sporadycznie.

  Punkty obowiązkowe

  Ilu turystów, tyle opinii, ale coś dla siebie znajdzie każdy. Korfu oferuje wycieczki piesze, rowerowe, różnego rodzaju sporty wodne i lądowe, a także wyprawy szlakiem historii, religii, a nawet kulinariów.

  Kerkira – miejsce, które koniecznie musi znaleźć się na liście. O wyjątkowości stolicy wyspy świadczy fakt, że wpisana została na listę UNESCO i jest dzisiaj jedną z najpiękniejszych i najbardziej zadbanych miejscowości w całej Grecji, oferującą mnóstwo atrakcji.

  Warte zobaczenia są świątynie – Agios Spirydon z XVI wieku oraz XIX-wieczny kościół św. Jerzego. W wybudowanym w czasach Cesarstwa Bizantyńskiego Starym Forcie obejrzeć można pokazy świetlno-muzyczne, a dodatkowych emocji dostarcza wizyta w chłodnych lochach. Zajrzeć trzeba także do Nowego Fortu, z którego roztacza się widok na przepiękną panoramę miasta. Kerkirska starówka to labirynt wąskich uliczek, które ciągną się między bardzo zróżnicowanymi kamieniczkami, wybudowanymi na przestrzeni wieków przez Francuzów, Brytyjczyków oraz Greków, a to nadaje jej niepowtarzalnego klimatu. Wśród atrakcji starego miasta znajdują się małe sklepiki, kawiarenki i restauracje, mydlarnie czy tłocznie oliwy.

   

  Gouvia, Barbati i Nissaki – świetne miejsca dla wielbicieli sportów wodnych i motorowych.

  korfu2Agios Spiridonas – tutejsza plaża to idealne miejsce wypoczynku dla rodzin z dziećmi.

  Kasiopi – miasteczko, z którego rozciąga się widok na Albanię. Znajdują się tu i przepiękne plaże, i zabytki – świetnie zachowane ruiny zamku czy kościół Panagia Kassiopitrissa, wybudowany w miejscu starożytnej świątyni Zeusa.

  Acharavi – miejscowość typowo turystyczna, w której znajduje się mnóstwo lokali gastronomicznych, a także jedna z najdłuższych plaż na Korfu, znany ogród cytrusowy oraz zabytki – łaźnie rzymskie i świątynia, niegdyś poświęcona prawdopodobnie Apollowi.

  Sidari – miasto znane z intensywnego życia nocnego i charakterystycznych formacji skalnych.

  Paleokasrititsa – słynna zatoka pięciopalczasta, popularna wśród turystów dzięki urokliwym restauracjom i sklepikom, a także czystym plażom. Najważniejsza z nich znajduje się nad zatoką La Gratta – tutaj znajdziemy mnóstwo atrakcji dla lubiących adrenalinę, a także Błękitne Groty, do których można wpłynąć łodzią z przeszklonym dnem. W pobliżu miasta znajduje się wzgórze, na którym rozciągają się tradycyjne greckie wioski – Krini, Lakones i Makrades. Nad nimi wznoszą się ruiny Zamku Aniołów, a niedaleko – męski monastyr Theotokos z charakterystyczną dla Korfu dzwonnicą.

  Kavos – niegdyś wioska rybacka, dziś imprezowa stolica wyspy.

  Gastouri – miejsce, w którym wakacje spędzała austriacka cesarzowa Sisi. Znajduje się tu jeden z najpiękniejszych ogrodów na wyspie z imponującą kolekcją posągów rozstawionych wśród drzew i krzewów.

  Opisane wyżej miejsca, to tylko niewielka część tego, co warto zobaczyć na Korfu. Najlepszym źródłem informacji są sami mieszkańcy – warto pytać ich, co można zobaczyć, gdzie pojechać, aby jeszcze pełniej i ciekawiej spędzić czas na tej pięknej wyspie.

  Opisane wyżej miejsca, to tylko niewielka część tego, co warto zobaczyć na Korfu. Najlepszym źródłem informacji są sami mieszkańcy – warto pytać ich, co można zobaczyć, gdzie pojechać, aby jeszcze pełniej i ciekawiej spędzić czas na tej pięknej wyspie.

   

  zródło fot.: pixabay.com 

  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere
  Reklama
  reklama Anywhere